Collie Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Collie Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Collie köpek ırkı İngiltere ve İskoçya arasındaki sınır ülkesinde yer alan koyunları toplamak, kontrol etmek için geliştirilen özel bir köpek ırkıdır. Sürüleri koruma altına alan özel ırk köpekler hareketli, cesaretli, uysal tavırları ile ön plana çıkar. Sınırsız enerji ve dayanıklılığa sahip olan, koku alma güdüsü yüksek korumacı köpeklerdir. Birinci sınıf çoban köpeği görevi gören Collie’ler geçmişten günümüze hala dünyanın dört bir yanındaki mera ve çiftliklerinde koyun gütme için tercih edilen popüler köpeklerdir.

Collie Köpek Irkı Özellikleri Nelerdir?

Collie’nin özellikleri şunlardır:

  • Hareketli, dinamik cesur, uysal tavırları ile dikkat çekerler.
  • Yoğun zihinsel, fiziksel eğitim verdiğiniz takdirde apartman hayatına uyum sağlarlar.
  • Dinamik, enerjik yapıları ile öne çıkan hareketli, atılgan bu köpekleri uzun süre yalnız bırakmamalısınız. Soğuk ve sıcak havaya karşı dayanıklılık gösteren sevecen, sıcakkanlı, sahibine karşı olumlu bağlar geliştiren özel ırk köpeklerdir.   
  • Yabancılara tehditkâr bakmadıklarında onlarla kolayca dost olabilirler. Tanımadıklarına karşı ilk etapta temkinli yaklaşsalar da zamanla arkadaş olurlar.
  • Dost canlısı, çocuk dostu köpeklerdir.
  • Tüyleri orta derecede döküldüğü için haftada bir ya da iki kez taramanız yeterli gelecektir.
  • Havlama eğilimi düşük, enerji seviyesi oldukça yüksek dinamik köpeklerdir.
  • Zekâ seviyesi yüksek dünyanın en akıllı köpekleri arasında yer alır.
  • Güçlü, dinamik, hareketli, keyifle oynayan orta boy, özel ırk köpeklerdir. Yükseklikleri 45- 60cm, ağırlıkları 15 – 27 kg.’dır.
  •  Çevik, zeki, itaatkâr yapısı ile dikkat çeken köpeklerin ortalama 12 ile 15 yıl yaşadıkları bilinmektedir.

Collie‘nin Karakteri Nasıldır?

Collie‘nin karakteri enerjik, hareketli, cesur ve atılgandırlar. Cesur, dinamik yapısı ile öne çıkan, insanlarla beraber vakit geçirmekten hoşlanan sevgi dolu ve uysal köpeklerdir.  İçgüdüleri kuvvetli olan sevimli bu canlılar geçmişte çoban köpeği olarak kullanılmıştır. Arama, kurtarma köpeği olarak ta görevini üstün başarıyla tamamlayan Colli köpekler zeki köpekler sıralamasında ilk üçe girmiştir. Sahibine karşı bağlı olduğu için aldığı tüm komutları duyarlı şekilde yerine getirir. Kıvrak zekâsı sayesinde verdiğiniz eğitimleri kolayca algılayarak hemen uygular. İnsanlarla yakın ilişkiler kurmayı sevdiği için çocuk ve diğer evcil hayvanlarla çok iyi anlaştıkları görülmüştür. Sevecen, sıcakkanlı yapısı, sempatik davranışlarıyla hayvan severler tarafından oldukça yoğun ilgi gören Collie köpekler oyun oynamaktan, egzersiz yapmaktan oldukça keyif alır. Hareketsiz durmaktan hoşlanmayan köpekleri daima hareket ettirerek çeşitli egzersizlerle aktif tutmaya özen göstermelisiniz. Koşmaktan, oynamaktan, hareket halinde olmaktan keyif falan köpekler uzun süre ilgisiz, hareketsiz kaldıklarında mutsuz olurlar.

Collie‘nin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Collie‘nin bakımı uzun tüylere sahip olduğu için sık sık fırça ile taranarak gerçekleştirilir. Ağız ve diş bakımını yaptırıp rutin veteriner kontrollerinden geçirerek sağlıklı gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Tüylerini düzenli aralıklarla yıkayıp temizlemeniz gerekir. Bu sayede daha parlak, hoş ve bakımlı görünür. Köpeğinizin ağız, diş, tüy ve vücut sağlığını korumak için onu düzenli, doğru, kaliteli bakım ve temizleme aşamasından geçirmeniz gerekir. Uzman veteriner hekim kontrolünde vücut yapısına uygun şampuan ve bakım ürünlerini kullanmanız önerilir.  

Collie Nasıl Beslenir?

Collie‘nin beslenmesi sağlıklı gelişimini tamamlaması için oldukça önemlidir. Köpeğinizin gelişimini hızlandıran kemik, kas, eklem yapısını güçlendiren, sağlık ve güvenlik testlerinden geçirilen kuru ve yaş mamaları tercih etmelisiniz.  Beslenmeleri genellikle kuru köpek mamaları ile yapılır. Ayrıca kemik sağlığını güçlendiren balık yağı hapı da tercih edilebilir. Vitamin, mineral, protein değerleri bakımından yüksek mamalar köpeğinizin sindirim, kemik ve vücut sağlığını güçlendirir. İçerisinde yüksek miktarda enerji içeren, protein, yağ dengesi yüksek mamalar tercih edilmelidir. Collie köpekler hareketli ve enerjik yapıda olduğu için enerji depolayan besin ve mamalar köpeğinizi güçlendirerek sağlığını korur.  Bağışık sistemini güçlendiren hastalıklara karşı doğal antioksidan görevi gören mamaların taze, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olmasına özellikle dikkat etmelisiniz.

Collie Hangi Köpeklerden Oluşmuştur?

Collie‘nin ırkı 1800 yılında ortaya çıkmıştır. Daha öncesinde de var olduğu düşünülen, ilk zamanlarda bekçi köpeği ve çobanlar tarafından sürü köpeği olarak kullanılan güçlü, koruyucu oldukça uysal bir köpektir. Amerikalı vatandaşlar tarafından ülkelerine götürülen zamanla dünyaya yayılan ünü ile ön plana çıkan bu özel ırk günümüzde hala Lessi adı ile anılmaktadır. Geçmişte av köpeği olarak kullanılsa da günümüzde evcilleştirilerek evlerde ve bahçelerde beslenmektedir.

Collie Köpek Irkı Eğitimi Nasıl Verilir?

Collie‘nin eğitimi zeki oldukları düzenli yaşamayı seçtikleri için oldukça kolay ve pratiktir. Sahiplerinin verdikleri komutlara kolayca itaat ederek fazla direnemedikleri görülmüştür. Genellikle sorun çıkarmayan uysal, korumacı tavırları ile ön plana çıkarlar. Özverili, sabırlı, olumlu davranışlarda bulunup ödüllerle destek olarak köpeğinizin eğitim sürecini daha kolay, pratik, sorunsuz hale getirebilirsiniz. Onlara ne kadar çok ilgi gösterirseniz o kadar hızlı ve verimli sonuç alırsınız. Şiddet içeren eğitim vermekten kaçınarak sevgi dolu, olumlu davranışlarda bulunmanız gerekir. Eğitim süreci boyunca köpeğinize iyi niyetle yaklaşarak onların size saygı duymasını sağlamalısınız. Evde köpek beslemek isteyen hayvan severler tuvalet eğitimini özellikle yavru döneminde vermelidir. Erken dönemde başlanan tuvalet eğitimi köpeğinize öğretmek istediğiniz kural ve talimatları pratik, rahat şekilde öğretmenize yardım eder. Tuvalet yapacakları alanları belirlenip alanı giderek daralttığınızda en sonunda kendi tuvaletlerini yapacakları kadar bir alan oluşturmalısınız. Buraya tuvalet seti koyarak köpeğinizin nereye yapacağını ona olumlu,  bir dille öğretebilirsiniz. Erken dönemde başlamanız gereken bir diğer önemli eğitimde temel itaat eğitimidir. Zekâ düzeyleri yüksek olan Collie köpekler verdiğiniz tüm talimatları hızlıca anlayıp uygular. Eğitim sürecine uyumlu bir şekilde devam etmek için onunla sürekli yakın göz temasında bulunmanız gerekir. Bu sayede belli başlı gel, bekle, aferin, dur, otur, yat, kalk, koş gibi basit komutları rahatlıkla öğrenmeye başlayacaktır.

Safkan Collie Nasıl Anlaşılır?

Collie‘nin safkan olup olmadığı çeşitli aşı ve test aşamasından geçirilerek ortaya çıkar. Tüm aşıları tam, kökenleriyle uyumlu, DNA testinden geçirilen Collie köpekler safkandır. Hareketli, canlı, cesaretli, kararlı, sevgi dolu, itaatkâr yapısı ile dikkat çeken Collie köpeklere sahip olmak için veteriner hekimler ve köpek eğitimcilerinden destek alabilir; safkan özel ırk bu köpekleri rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Collie Ne Kadar Yaşar?

Collie köpek ırkı ömrü 10 – 15 yıl arasında değişir. Köpeğinizi doğru, kaliteli, özverili, sağlıklı, bakım ve beslenme sürecinden geçirdiğinizde yaşam süresini uzatarak sağlıklı gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. İskoç çoban köpeklerinden olan Collie’nin İskandinav dilinde bu ismi aldığı bilinmektedir. Köpeğinize veteriner hekim kontrolünde beslenme, egzersiz programlarını uygulayarak uzun süre keyifli, sağlıklı, emniyetli yaşamasına katkıda bulunabilirsiniz.  Tüm eğitim sürecine özellikle yavruluk döneminde başlanması tavsiye edilir. Köpeğinize verdiğiniz komutları bu dönemde daha rahat, hızlı ve pratik şekilde kavrar. Aksi halde ileriki dönemlerde verdiğiniz tüm uyarı, talimatları ceza olarak algılayarak hırçınlaşabilir. Geçmişten günümüze hayvan severlerin ilgi odağı haline gelen Collie köpeklerin evde yaşayabildikleri bilinse de özellikle bahçe ve dış alanlarda daha keyifli hareket ederler. Sahibini koruma içgüdüsüyle yaklaşan itaatkâr, sadık, dost canlısı Collie köpekler sağlık, güvenlik aşı ve test aşamalarından geçirilerek hizmetinize sunulur.

Ayrıca Bakınız: Boykin Spaniel Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap