Dogo Argentino Köpek Cinsi Özellikleri Ve Bakımı

Dogo Argentino köpek ırkı, dünyanın en güçlü köpeklerinden biridir. Dövüş köpeği olarak eğitilmesi sebebiyle kötü bir ün salmıştır. Bu nedenle hem Türkiye’de hem de pek çok farklı ülkede yetiştirilmesi yasaktır. Fakat Dogo Argentino köpeklerinin ne kadar arkadaş canlısı, oyuncu ve neşeli köpekler olduğunu da bilmek gerekir. Dogo Argentino köpek cinsi hem çocuklarla hem de diğer aile üyeleri ile son derece iyi bir bağ kurabilir. Okşanmaktan, sevilmekten ve kucaklanmaktan oldukça keyif alırlar.

Dogo Argentino köpek ırkı, uyarılmadıkları ve tahrik edilmedikleri sürece saldırgan tavırlar sergilemezler. Uyarılmaları agresif tavırlar sergilemelerine neden olabilmektedir. Bu nedenle son derece iyi bir eğitim almaları ve her zaman kontrol altında tutulmaları önemlidir.

Dogo Argentino Köpek Cinsi Fiziksel Özellikleri

 • Ortalama yaşam süreleri 11 ila 13 yıl arasında değişmektedir.
 • En belirgin fiziksel özellikleri atletik yapıları ve gelişmiş kas yapılarıdır. Tüm vücutları itibariyle güçllü bir görünüme sahiptirler.
 • Göğüs kafesleri derin ve geniştir. Geniş göğüsleri kare şeklini andırmaktadır.
 • Alınları dışa çıkıktır ve uzun bir burun yapıları bulunmaktadır. Burun uçları siyah renktedir. Kulakları uzundur ve başın üzerinde birbirlerine yakın olarak durmaktadır. Av esnasında hasar görmemesi açısından kulakları genellikle kesilmektedir.
 • Gözleri çok büyük değildir. Genellikle dikkatli ve temkinli bir ifadeye sahip gözleri bulunmaktadır. Gözleri sıklıkla koyu ela ya da kahverengi olabilir.
 • Tüy yapısı kısa, düz, ipeksi ve parlaktır. Tek tabakalı tüyleri bulunaktadır. Her zaman beyaz renkli kürklere sahip oldukları bilinmektedir.

Dogo Argentino Köpek Cinsi Davranışsal Özellikleri

 • Dogo Argentino köpekleri genellikle dominant karakterlidir. Baskın, kararlı ve güçlü bir sahibe ihtiyaç duyarlar.
 • İyi eğitim alabilen, zeki köpeklerdir. Bu nedenle kolay öğrenebilirler.
 • Cesur ve korkusuz karakterleri bulunmaktadır. Bu sayede iyi birer avcı ve bekçi köpeği görevi görebilirler.
 • Çok yönlü karakterleri olduğu bilinmektedir. Avcı yetenekleri ile birlikte çocuklarla gayet iyi anlaşan, sahibine düşkün iyi bir arkadaş olmaları dikkat çekmektedir. Fakat daima yabancılara karşı şüpheli davrandıkları bilinmektedir.
 • Neşeli ve oyuncu köpeklerdir. İyi yetiştirildikleri takdirde harika bir aile köpeği olmaları mümkündür. 6 aydan itibaren eğitimlerine başlanabilir. Eğitimlerinde sabırlı olunması ve sert yöntemlerden kaçınılması önemlidir.

Dogo Argentino Köpek Cinsi Bakımı

Bakımı büyük sorumluluk istemektedir. Dogo Argentino köpeklerinin daima sahiplerinin kontrolü altında olması önemlidir. Patronun kim olduğunu bilmedikleri ya da öğrenmedikleri taktirde çeşitli sıkıntılar ile karşılaşmanız kaçınılmazdır. Bakımları oldukça kolay sayılabilir. Kısa ve tek tabakalı tüyleri sık bakıma ihtiyaç duymamaktadır.

Aşırı tüy dökmezler ve sık tıraş edilmeye gerek duymazlar. Haftada bir ya da iki defa taranmaları yeterli olacaktır. Ayda bir defa tırnaklarının kesilmesi yeterlidir. Enerji ihtiyaçlarının karşılanabilmesi bakımından apartman hayatına uygun değillerdir. Ilıman iklimleri seven Dogo köpeklerine soğuk havalar için bir köpek kulübesi almak yararlı olacaktır. Bahçe içerisinde serbest kalması için bahçe duvarlarının yeterince yüksek olması gereklidir. Aksi halde dışarıda ki hayvanların peşine düşmesi mümkündür. Aynı şekilde dışarıdan gelecek yabancı hayvanlara karşı da oldukça temkinli ve saldırgan olabilirler.

Dogo Argentino Köpek Cinsi Genel Sağlık Durumu

Her ne kadar sağlıklı ve dayanıklı köpekler olarak bilinseler de bazı genetik rahatsızlıklardan muzdarip oldukları bilinmektedir. Özellikle beyaz renkli olmaları sebebiyle sağırlık problemi sık karşılaşılan bir sorundur. Kalça çıkığı olarak bilinen Hip Dysplasia rahatsızlığı da Dogo köpeklerinde karşılaşılan bir sıkıntıdır. Birçok Dogo Argentino köpeğinin göz tansiyonu rahatsızlığı yaşadığı da bilinmektedir. Tedavisi aksatıldığı takdirde körlük yaşanması mümkündür. Dogo Argentino ırkı köpeklerin yaşayabileceği diğer genetik rahatsızlıklar ise; hipotiroidizim, larynz paralysis, diş problemleri ve obezitedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap