Bedlington Terrier Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Bedlington Terrier Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Badlington Terrier köpek ırkı 19. yüzyıldan itibaren İngiltere’de popüler şekilde kullanılan tüyleri ve vücut yapısı adeta kuzu gibi görünen özel bir köpek türüdür. İngiltere menşeili bu köpek inatçı, arkadaş canlısı, güçlü, kuvvetli, cesur tavırları ile ön plana çıkar. Tarihi oldukça eski dönemlere dayanan Bedlington Terrier köpekler gelişmiş av yeteneğine sahiptir.   Kendinden küçük canlıların peşine düşme içgüdüsünü kontrol etmekte zorluk çekebilir. İnatçılığına rağmen doğru, kaliteli şekilde eğittiğiniz takdirde verdiğiniz eğitimleri kıvrak zekâsıyla hemen öğrenir. Güçlü zekâsı,  farklı görünümü, hızlı hareket etme kabiliyeti sayesinde İngiltere sirklerinin gözdesi olmuştur. Tam bir aile köpeği olan Bedlington’lar yaşadıkları ortama oldukça hızlı, kolay şekilde adapte olurlar.

Bedlingtin Terrier’in Özellikleri Nelerdir?

Bedlingtin Terrier’in özellikleri şunlardır:

 • İngiltere’nin Kuzey bölgelerinde ortaya çıkmıştır.
 • Yüksekliği ortalama 42 cm. olup ağırlığı ortalama 10 kilogramdır.
 • Dişi ve erkek Bedlington Terrier köpekler arasında boy farkları pek yoktur.
 • Orta irilikteki köpeklerin kürkleri İngiltere’nin soğuk kuzey bölgelerinin soğuk hava koşullarına karşı yüksek dayanaklık gösterir.
 • Tüyleri dalgalı ve sık olup genellikle tek renklidir. 
 • Krem, gri, kahverengi tüy renkleri farklı benek türleri ile dikkat çeker.
 • Hareket etmeyi seven enerjik,  dinç oyuncu köpeklerdir.
 • Küçük kuyruğu ayrık, minik koyu renkli gözlere sahip olup kafaları genellikle yukarıya doğru sivri yapılıdır.
 • Agresif tavırlar göstermeyen özel ırk, uysal, sevecen, dost canlısı hareketleriyle ilgi görür.
 • İnsan ve diğer evcillerle iyi ilişki kuran sosyal canlılardır.
 • Deri hastalığı, mide hastalıklarına karşı yüksek hassasiyetli Bedlington’lar genellikle sağlıklı, güçlü bir vücut yapısına sahiptir.
 • Tüy bakımını yaparak sağlıklı,  doğru,  beslenmelerine, özel eğitim sürecinden geçirmeye özen göstermelisiniz.

Bedlington Terrier Köpek Irkı Karakteri Nasıldır?

Backlington Terrier’in karakteri sevimli, komik, uysal arkadaş canlısıdır. Kuzu gibi görünen tüyleri sevimli ve hoş görünmesini sağlar. Sevecen, dost canlısı tavırları hayvan severler tarafından oldukça ilgi görmektedir. İnatçı yapısıyla da dikkat çeken Bedlington Terrier köpekler iyi eğitildiklerinde çevresine ve sahibine karşı oldukça olumlu, itaatkâr, şekilde davranırlar. Yabancı ve çocuklarla iyi anlaşabilen köpekler insan ve diğer canlılarla rahatlıkla iletişim kurabilirler. Kendilerini sevdirebilen uysal karakterleri ile ön plana çıkan bu özel ırk, neşeli, hareketli, kıvrak zekâsıyla öne çıkar. Evin neşe kaynağı haline gelen çeşitli eğitim ve egzersiz programlarından geçirdiğinizde daha enerjik ve aktif hale gelen köpeklerle oldukça keyifli, kaliteli zamanlar geçirebilirsiniz.

Bedlington Terrier’in Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bedlington Terrier’in bakımı çok az tüy döken özel yapısı sayesinde oldukça kolay ve pratiktir. Haftada birkaç kez kürklerini tarayarak bukleli tüylerin birbirine dolanmasını önleyebilir; tüylerinin sağlıklı, sıkı şekilde uzamasını sağlayabilirsiniz. Köpeğinizin tüylerini taradıkça toz, kir benzeri maddelerden de arındırmış olursunuz. Tıraş ve banyo ihtiyacı yüksek olan Bedlington Terrier köpeklerin tüyleri bukleli olduğu için profesyonel tıraş yapmanız gerekir.  Özellikle yüz bölgesindeki tüyleri doğru, düzenli, hassas şekilde tıraş etmelisiniz. Bu sayede köpeğiniz sağlıklı tüylere sahip olarak rahatsızlık hissetmeden rahat ve sağlıklı şekilde hareket edebilir.

Bedlington Terrier Nasıl Beslenir?

Bedlington Terrier’in beslenmesi için köpeğinize özel, doğru,  besin öğeleri zengin,  güçlendirici bir besleme programı hazırlamalısınız. Bakır zehirlenmesi rahatsızlığına yatkın olan köpeğinize bu rahatsızlığı tetikleyen mamalar verilmemelidir. Köpeğinizin cilt rahatsızlıklarına, çeşitli organ deformasyonlarına neden olan genetik bakır zehirlenmesinin ortaya çıkmaması için veterinerinizden yardım alarak cilt sağlığı için ideal, vitamin, mineral, protein değerleri yüksek, besleyici mamaları tercih etmeniz tavsiye edilir. Köpeğinizin yaşına, tüy sağlığına, aktifliğine, kilosuna, ırkına ideal olan, hastalıklardan korunmasına yardım eden özel içerikli, sağlıklı mamaları tercih edebilirsiniz. Köpeğinizin gelişimini destekleyen sağlıklı,  doğru beslenme programı oluşturarak vitaminlerini eksiksiz şekilde almasını sağlayabilirsiniz. Göz sağlığını koruyan vitamin ve mineral değerleri yüksek mama ve besinleri tercih ederek düzenli olarak temiz, sağlıklı su tüketmesine yardım edebilirsiniz.

Bedlington Terrier Hangi Köpeklerden Oluşmuştur?

Badlington Terrier köpek ırkı ilk olarak porsuk, tavşan, tilki avlarında ortaya çıkmıştır. Bedlington köpeği ile Rothbury köpeğinin çiftleşmesi sonucunda dünyaya gelen bu özel ırk 1877’de tanınmıştır. Tarihi oldukça eskilere dayanan günümüzde hala üretilmesi konusunda çalışmaları devam eden Bedlington Terrier ırkı 19. yüzyıldan itibaren İngiltere’nin popüler evcillerinden biri haline gelmiştir. Gelişmiş avcılık yeteneklerinin yanı sıra sevimli, atılgan, kıvrak zekâlı, hızlı hareket edebilen oldukça hassas, özel bir köpek türüdür.

Bedlington Terrier Eğitimi Nasıl Verilir?

Bedlington Terrier ‘in eğitimi kompleks karakter özelliği, sahiplerini mutlu etmek isteyen yapısı, gururlu, kıvrak zekası ile ön plana çıkan özel tür için erken dönemde başlanmalıdır. İnatçı olsalar dahi doğru, kaliteli eğitim sonrasında çevresi ile uyumlu, kaliteli iletişim geliştirebilen canlılar haline gelirler. Hassas, uysal yapı özelliklerinden dolayı sert eğitim metotlarına olumlu yanıt vermezler. Eğitim sürecinde sürekli ödüllendirerek başarılı bir eğitim sürecinden geçebilir; itaat, tuvalet, sosyalleşme eğitimleri ile köpeğinizin sağlıklı gelişimini, çevresiyle olan iletişimini daha kaliteli, olumlu hale getirebilirsiniz. Çocuk ve yabancılarla iyi anlaşan Bedlington’lar sahiplerine karşı da oldukça sadıktır.

Erken dönemden itibaren eğiterek sosyalleşmelerini hızlandırabilir; oyuncu kimliği kazanmaları için onlara yardım edebilirsiniz. Günlük egzersiz ihtiyacını karşılarsanız apartman hayatında da başarılı şekilde sosyalleşerek çevresiyle adapte sorunu yaşamadan rahatça yaşayabilir. Fiziksel ve mental açıdan yorulmalarını sağladığınızda ev içinde daha uysal tavırlar sergilerler. Yalnız kalmaya tahammül edemeyen bu köpekler,  diğer Terrier köpek ırklarıyla kıyaslandığında sessiz avlamayı sevmeyen yapılarıyla dikkat çeker. Hipolererjenik yapıya sahip sağlık ve güvenlik onayından geçirilen Bedlington’ları alerjik yapıya sahip olan kişiler rahatlıkla tercih edebilir.

Safkan Bedlington Terrier Nasıl Anlaşılır?

Bedligton Terrier’in safkan olup olmadığı çeşitli kriterlere göre belirlenir. Köpeğin aşılarının tam olması ve DNA testinin kökleri ile uyumlu olması köpeğin safkan olduğunu gösterir. Bedlington Terrier köpek ırkına sahip olmak için alanında uzman bir hekime danışabilir; detaylı bir analiz yaparak yukarıda belirtilen özellikleri taşıyan safkan Bedlington Terrier köpek ırklarını tercih edebilirsiniz. Yetenekli,iri yapılı Bedlington  Terrier’ler yüksek enerjisi ,dikkat çekici görünüşü , sıcakkanlı, cana yakın tavırlarıyla dikkat çeken özel bir ırktır. Genetik yapısında atalarına göre bazı farklılıklar oluşsa da genel olarak köklerinin izlerini taşır. Sakin, dikkat çekici dış görünüşünün yanı sıra bir anda yüksek hızla dörtnala koşabilen çevik, hızlı hareket kabiliyetine sahiptir. Dayanıklı, çevik yapılı Bedlington Terrier’ler günde 10 – 12 saat uyku çekerek enerjik, dinç hale gelirler. Asi oldukları kadar uysal tavırları ile dikkat çeken özel ırk, toplumun diğer sosyal ekonomik sınıflarına sahip olan kişilerin de yoğun ilgi gösterdikleri popüler bir köpek türü olmayı başarmıştır. Ülkemizde çok bilinmemekle birlikte özellikle köpek güzellik yarışmalarında öne çıktığı için günümüzde yüksek beğeni toplamaktadır.  

Bedlington Terrier Ne Kadar Yaşar?

Badlington Terrier köpek ırkı ömrü 12-14 yıldır. Karakteri, özellikle yavruluk döneminde şekillendiği için kendi yapısına uygun doğru, sağlıklı beslenme, bakım ve eğitim sürecinden geçirmeniz sağlıkla gelişiminde oldukça etkili olacaktır. Başarılı, verimli bakım, eğitim, beslenme sürecinden geçirerek köpeğinizin ömrünü uzatabilir; onunla daha kaliteli, sağlıklı ve keyifli oyun ve aktiviteler gerçekleştirebilirsiniz. Önceleri tavşan, sıçan, porsuk vs. avcısı olarak tercih edilen Bedlington Terrier’ler zamanla ev köpeği olarak popüler şekilde tercih edilmektedir. Zeki,iyi, sevecen tavırlarıyla dikkat çeken Bedlington  Terrier köpekler mavi saman sarısı,  kırmızılı, kahverengi, sarımsı, renk tonlarıyla hayvan severler tarafından yoğun şekilde ilgi görür.

Ayrıca Bakınız: Avustralya Kelpie Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap