Pembroke Welsh Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Pembroke Welsh Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Pembroke Welsh köpek ırkı veya Pembroke Welsh Corgi, küçük köpek ırkları arasına dahil edilmiş ve kısa boylu olmasından dolayı cüce anlamına gelen “Corgi” sıfatı ile beraber anılmakta olan bir köpek cinsidir. Boyları uzun ancak bacak boyları çok kısa olan köpeklerdir. Yüz yapıları tilkiler ile benzerlik gösterir. Bu benzerlikten dolayı da soylarının tilkilerden geldiği düşünülen canlılardır. Ancak tam olarak soylarının neye dayandığı veya nereden geldikleri hakkında net bilgilere sahip olunan canlılar değillerdir. İngiltere’de tanınmaya başlamış olan bu köpekler, esas olarak İsveç’te ortaya çıktıkları bilinen canlılardır. Tarihleri ise 9. Yüzyıla dayanır. Çok uzun zamandır insanlar ile iç içe olmalarından dolayı evcil olduğu bilinen canlılardır ancak evcilleşebilmeleri zaman içinde gerçekleşmiştir.

Pembroke Welsh’in Özellikleri Nelerdir?

Tilki suratlı olarak anılan Pembroke Welsh’in özellikleri şöyle sıralanabilir:

  • Yükseklikleri 25 ile 30 cm arasında değişiklik gösterir. Erkekleri maksimum 14, dişileri ise maksimum 11 kg ağırlığında olabilen canlılardır.
  • Görünüş olarak bacakları vücutlarına oranla çok daha kısadır. Bununla beraber kuyrukları da bacakları gibi kendilerine göre kısa olan canlılardır.
  • Kürkleri kalındır. Bundan dolayı da soğuk iklim şartlarında yaşamak kendileri için zor değildir.
  • Kürkleri tek renk olan canlılar değillerdir. Ayrıca patilerinin ve kuyruklarının renkleri de kürklerinden farklı olabilir. Kürkleri genellikle kızıl, kahve tonları ve siyah renklerinin karışımlarında olur. Ancak patileri ve karın bölgelerinde yer alan tüyleri krem rengi ya da boz renklerde olabilirler.
  • Havlamaya pek meyilli değillerdir. Enerjik olmaları ile beraber bir tepki verecekleri zaman bunu havlayarak yapmazlar. Bunun için evlerde ve kalabalık yaşam alanlarında bakımı kolay olan canlılar arasında yer alırlar.
  • Kilo almaya açık canlılardır. Soğuk iklim canlıları olmalarından dolayı sürekli yürüyüşleri yaptırılmıyorsa verilen mama miktarına mutlaka dikkat edilmesi gereklidir.
  • Çok tüy döken köpekler arasında yer alırlar. Kürklerindeki tüylerin fazla ve sık yapıda olmasından dolayı da evde bakıldıkları zamanlarda düzenli olarak taranma ihtiyaçları vardır.

Pembroke Welsh’in Karakteri Nasıldır?

Pembroke Welsh cinsi köpekler, tarihten beri avcı ve çoban köpeği görevlerinde kullanılmış olan köpekler arasında yer alır. Boylarının kısa olması, bazı insanlara göre bu cinsin bu görevleri üstlenmesine engeldir. Ancak bu köpekler boyları kısa olmasına rağmen bu farkı hiç gözetmezler. Pembroke Welsh’in karakteri için avcı ile bekçi köpeklerinin karakteristik özelliklerinin yanında sevecen oldukları, insanlarla kolay iletişim kurabildikleri ve oyuncu köpekler oldukları söylenebilir. Bunlarla beraber Pembroke Welsh cinsi köpekler için oldukça gözüpek ve cesur canlılar oldukları söylenebilir. İnsanlarla hemen yakınlık kurabilen bir ırk olmaları sayesinde de insanlarla kolaylıkla anlaşabilirler. Hem kendi cinsleri hem de başka cins köpeklerle kolaylıkla anlaşabilme yetenekleri vardır. Fakat diğer küçük ırk köpeklerde olan sahiplerini koruma özelliklerinden dolayı tanımadıkları insanlara ve canlılara karşı çok temkinli, hatta çoğu zaman agresif olabilirler.

Pembroke Welsh Köpek Irkı Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pembroke Welsh ırkına mensup olan köpekler, bakımı zor olan köpekler arasında yer almazlar. Hem evde hem de dışarıda yaşamaya uygun olan canlılardır. Pembroke Welsh’in bakımı için dikkat edilmesi gereken önemli iki nokta vardır. Bunlardan biri tüy ve kürk bakımı, diğer ise beslenmedir. Pembroke Welsh cinsi köpeklerin kürkleri oldukça kalındır. Tüy yapılarının da ince olmamasından dolayı taranmadıkları zamanlarda köpeklerin kaşınmasına ve rahatsız olmalarına neden olabilir. Bunun için gün aşırı veya iki günde bir köpeklerin taranmaları sağlıkları açısından önemlidir. Dikkat edilmesi gereken diğer unsur, kendilerine verilecek olan mama miktarıdır. Eğer çok mama yerlerse kilo alabilir ve obez olabilirler. Obez olmaları diğer iç organlarını da olumsuz etkileyebilir. Sürekli hareket ettikleri için beslenmeye ihtiyaçları vardır ancak fazla mama verilmemesine dikkat edilmelidir. Bunun yanında da sularının her zaman temiz tutulmasına özen gösterilmelidir. Hareket seviyeleri ve enerjilerinin fazla olmasından dolayı su ihtiyaçları da fazla olur.

Pembroke Welsh Nasıl Beslenir?

Pembroke Welsh’in beslenmesi için dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, köpeklerin tükettikleri mamalardır. Küçük ırklar için uygun görülen mamalar ile beslenmeleri, Pembroke welsh ırkının daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Yavru iken beslenmeleri genellikle günde 3 öğün olarak yapılabilir. Ancak yetişkin olmalarından sonra her gün 2 öğün mama verilmesi, sağlıkları için yeterlidir. Obur köpekler olarak bilinir. Ancak sahiplerinin köpeklerin ağırlıklarına uygun belirlenmiş beslenme programına uymaları gereklidir. Bunun yanında Pembroke welsh cinsi köpekler ödül mama ve köpek bisküvisi gibi yiyecekleri severler. Zaman zaman bunların kendilerine verilmesi, çok mutlu olmalarını sağlayacaktır.

Pembroke Welsh Hangi Köpeklerden Oluşmuştur?

Pembroke Welsh’in ırkı doğal olarak oluşmuş bir ırktır. Ayrıca, başlı başlına bir ırk oluşturmuşlardır. Herhangi iki ırkın çiftleşmesi ile oluşmamış cinsler arasında yer alırlar.

Pembroke Welsh’in Eğitimi Nasıl Verilir?

Pembroke Welsh cinsi, zeki ve akıllı küçük köpekler kategorisinde yer alan canlılardan biridir. Zeki olmaları sayesinde pek çok köpek cinsi gibi Pembroke Welsh’in eğitimi de kolaylıkla verilebilir. Ancak verilmek istenen her eğitim için bu canlıların mutlaka yavru iken sahiplenilmesi ve istenen eğitimlerin sıra ile uygulanması gereklidir. Zekaları sayesinde öğrenmeye açık canlılardır. Bu sayede sahiplerine fazla zorluk yaşatmaz, henüz yavruyken bile öğrenmeleri gereken her şeyi öğrenebilirler. Sahipleri tarafından bu cinse verilmek istenen her eğitimde mutlaka tatlı dilin kullanılması önemlidir. Sahipleri Pembroke cinsi köpeklere kızar veya onlara sert bir tavırla yaklaşırsa, inatçı olma gibi özellikleri olmasa da sahiplerini dinlememeye ve kendi isteklerine göre hareket etmeye başlarlar.

Safkan Pembroke Welsh Nasıl Anlaşılır?

Köpeklerde safkanlık, anne ve babasının aynı cinsten olması ile gerçekleşebilen bir durumdur. Eğer annesinde veya babasında kırma köpek genleri varsa o köpek safkan olarak nitelendirilemez. Bunun için de Pembroke Welsh’in safkan olup olmadığı konusunda dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Bunlardan biri, ilgili Pembroke Welsh yavrusunun karnesinin incelenmesidir. Doğumu ile ilgili bilgiler burada yer alır. Karne incelemesinden sonra Pembroke Welsh’in bazı karakteristik ve fiziksel özelliklerine bakılması gereklidir. Patileri ile sırtında yer alan kürk aynı renkse, yüksek olasılıkla yavrunun safkan olmadığı söylenebilir. Kulaklarına, gözlerine ve duruşuna bakılmasının yanında, yavrunun genetik olarak taşıdığı özelliklerin de göz önünde bulundurulması gereklidir. Çok küçükken bu özellikleri göstermeyecektir ancak birkaç aylık olmasından sonra bu cinsin yavrusu sürekli hareket etmeye ve sahibinden oyun istemeye başlayacaktır. Eğer yavru sürekli uyuyor veya insanlardan uzakta durmaya çalışıyorsa, safkan Pembroke Welsh olmayabilir.

Pembroke Welsh Ne Kadar Yaşar?

Pembroke Welsh köpek ırkı ömrü ortalama olarak 13 yıldır. Bu cinse mensup olan canlıların hem dişileri hem de erkekleri maksimum 15 yıl yaşarlar. Pembroke Welsh cinsinin genetik olarak sahip olduğu bir hastalık mevcut değildir. Bundan dolayı da herhangi bir hastalığa yakalanmalarının kendi ömürlerini kısaltması gibi bir durum mevcut değildir. İyi bakıldıkları, beslenmelerine dikkat edildikleri ve bekledikleri sevgiyi sahiplerinden aldıkları bir hayat içindeyken 15 yıla kadar yaşayabilirler.

Ayrıca Bakınız: Morkie Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap