Jack Russell Terrier Köpek Irkı Özellikleri Ve Bakımı

Jack Russell Terrier köpek ırkı, küçük ırk köpek gruplarında bulunmaktadır. Anavatanı İngiltere’dir ve en popüler ırklar arasındadır. Kısa sürede herkesin beğenisi kazanan özellikle at ile avcılık yapan avcılar arasında oldukça popüler olmuştur. 1930’dan sonra Amerika’da tanınmış ve birçok kulüp tarafından kabul görmüştür. İlk zamanlar grubu konusunda çelişkiler yaşansa da 2000’de AKC sayesinde ‘’Papaz Russell Terrier’’ şeklinde adlandırılmıştır. 1800’lü yıllarda Oxford’da okuyan bir öğrenci ırka adını veren John Russell isimli bir papazın bulduğu bir terrier köpeğini kullanmış ve tilki avında kullanmak amacıyla Fox Terrier cinsini geliştirmiştir.

Jack Russell Terrier köpek cinsi için kazmak için doğduğu dahi söylenmektedir. Diğer köpeklere kıyasla kazmaya çok daha fazla düşkün olduğu bilinmektedir. Jack Russell Terrier köpeğinin Maske isimli filmde, Maske’nin köpeği Milo olarak oynayan bir köpek ırkı olduğu bilinmektedir.

Jack Russell Terrier Köpek Irkı Fiziksel Özellikleri

 • Bu köpekler ortalama boyutlara sahiptir. Yetişkinlerinin ağırlığı ortalama 5 ila 8 kg arasında değişmektedir. Yükseklikleri ise 20-38 cm arasındadır.
 • Bacakları uzun, güçlü ve kaslı köpeklerdir. En belirgin fiziksel özellikleri kulak ve göz bölgelerinde görülen pas rengi lekelerdir.
 • İki farklı tüy yapıları bulunmaktadır. Kısa tüylü olanları pürüzsüz ve düz tüylere sahiptir. Dalgalı tüy yapısında olanların ise tüyleri daha uzundur. Özellikle karın altı, baş ve bacaklarında ki tüylerin daha uzun olduğu bilinmektedir. Tüy renkleri her iki tüy yapısında da benzerlik göstermektedir.
 • Gövdeleri beyaz, kulakları ve baş kısımları kızılımsı siyah, kahverengi ve ten renginde görülmektedir. Safkan bir Jack Russell Terrier köpeğinin vücudunda bulunan lekelerin oranı %51’den fazla olmamalıdır.
 • Arka bacakları kaslı ve ön bacaklarına kıyasla daha uzundur. Bu özellikleri sayesinde iyi birer koşucu olma özelliğine sahiptirler. Patileri oval ve küçüktür.
 • Burunları biraz sivri ve siyah renktedir. Kulakları üçgen şeklinde ve öne doğru kıvrımlıdır. Badem şeklinde ki gözleri genellikle siyah renktir. Her zaman dik tutulan kafası uzun boyunları sayesindedir.

Jack Russell Terrier Köpek Irkı Davranışsal Özellikleri

 • Jack Russell Terrier köpeği oldukça zeki, cesur, aktif, eğlenceli ve sahibine düşkündür.
 • Ailenin tüm üyeleri ile iyi anlaşsa da özellikle ona mama veren ve onunla devamlı ilgilenen kişi ile daha güçlü bir bağları bulunur.
 • Oyun oynamaktan çok hoşlanan ve fırlatılan topları geri getirmeyi seven bir ırktır.
 • Yalnız kalmaktan hoşlanmaz ve insan odaklı bir hayat sürerler. Uzun süre yalnız kaldıklarında ayrılık kaygısı yaşayabilirler.
 • Doğru bir eğitim verilmediği taktirde inatçı ve yıkıcı köpekler olabilirler. İstif yapmayı sever ve eşyalarını kuma gömmekten çok hoşlanırlar. Bu nedenle sürekli meşgul olabileceği bir uğraşı olmalıdır.
 • Bir istekleri olduğunda, kızdığında ve hatta mutlu olduğunda dahi havlamaktan çekinmeye köpeklerdir. Bu nedenle havlama eğitimlerinin doğru verilmesi önemlidir. Aksi halde apartman hayatına uyum sağlamaları mümkün olmayacaktır.
 • Yeterli düzeyde egzersiz yapmadığında evde ki eşyaları parçalamaya yeltenmesi oldukça olasıdır. Yürüyüş ve çeviklik gibi köpek sporları ile ilgilenmesi sağlanmalıdır.

Jack Russell Terrier Köpek Irkı Bakımı

Bakımı kolay, ancak enerjisini atması zor bir köpek cinsidir. Bu nedenle sürekli bir aktivite ile ilgilenmesi gereklidir. Kısa ve çift tabakalı tüylerinin tıraşa ihtiyacı bulunmamaktadır. Haftada 1-2 defa tüylerinin taranması yeterli olacaktır.

Derisi hassas olduğu için direkt güneş ışığına maruz kalmamalı ve öğle saatlerinde yürüyüşe çıkartılmamalıdır. Dışarıda kaldığı zamanlarda koruyucu güneş kremleri kullanılabilir. Diş, kulak ve göz temizliğine dikkat etmek gereklidir. Uzun süreli yürüyüşler sayesinde enerjisini atmasını sağlayabilirsiniz. Günde en az 1-2 saat egzersize ihtiyaç duyduğunu unutmamalısınız.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap