Great Pyrenees Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Great Pyrenees Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Great Pyrenees köpek ırkı, çoban köpeği olarak da bilinmektedir. Oldukça sadık ve bir o kadar da korumacı iç güdüye sahiptir. Korunmaya ihtiyaç duyan tüm canlıları korumak gibi bir iç güdüsü bulunmaktadır. İnsanlar ve özellikle çocuklar ile aradı iyidir. Bu nedenle, aileler tarafından sıklıkla tercih edilen evcil hayvanlar arasında yer almaktadır. Apartman hayatına uyum sağlayabilse de çok gür bir havlamaya sahip olduğu için diğer insanların rahatsız olmasına neden olabilmektedir. Great Pyrenees’lar için bahçe alanına sahip bir ev daha doğru bir tercih olmaktadır. Kendi başına düşünerek karar verebilme özelliğine sahip olan bir ırk olmasından dolayı, ilk kez köpek sahiplenecek kişiler ve tasmasız bir şekilde köpeğini gezdirmek isteyen kişiler için doğru bir tercih olmayabilir. Oldukça zeki bir ırk olan Great Pyrenees, kolay bir şekilde eğitilebilir.

Great Pyrenees Köpek Irkı Özellikleri Nelerdir?

Great Pyrenees, kendine has özellikleri olan ve oldukça korumacı bir ırktır. En belirgin özelliği ise beyaz rengidir. Her köpek ırkında olduğu gibi Great Pyrenees’lar da belli başlı fiziksel özelliklere sahiptir. Sahip olduğu bu fiziksel özellikleri, diğer köpek ırklarından kolaylıkla ayrıştırılmasını sağlamaktadır. Great Pyrenees’ın özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Great Pyrenees’lar iri ve güçlü bir fiziğe sahiptir.
  • Kürkleri uzun ve sert bir yapıya sahiptir. Great Pyrenees’ların kürkleri hafif ya da yoğun bir şekilde dalgalı olabilmektedir. İç tüyleri ise, yumuşak ve sık bir yapıya sahiptir.
  • Great Pyrenees’ların kürk yapıları suya ve soğuğa karşı oldukça dayanıklıdır.
  • Great Pyrenees’ların rengi tamamen beyaz olmasına rağmen, sırt bölgesinde ve kuyruklarında gri ya da kahverengi lekeler olabilmektedir.
  • Great Pyrenees’lar küçük göz yapılarına ve siyah burunlara sahiptirler.
  • Vücut yapıları dikdörtgen forma ve omuz bölgeleri geniştir.
  • Great Pyrenees’ların kulakları, orta büyüklükte olup, aşağı doğru sarkmaktadır.
  • Bu ırkın kafatası, burun ucuna doğru uzamaktadır. Bu nedenle alın kısmı, fazla belirgin bir yapıya sahip değildir.
  • Great Pyrenees’ların dişileri 38 kg, erkekleri ise, 45 kg ağırlığına kadar ulaşabilmektedir.
  • Bu ırkın erkeklerinin boy uzunlukları 69cm ile 81 cm arasında değişkenlik gösterirken, dişilerinde 63 cm ile 74 cm arasında değişkenlik göstermektedir.

Great Pyrenees’ın Karakteri Nasıldır?

Great Pyrenees köpek ırkı karakteri, sakin ve uysal olarak tanımlanabilir. Bunun için bu ırkın yavru iken sosyalleştirilmesi de oldukça önemlidir. Oldukça nazik olan Great Pyrenees’ler, sadık ve cesur köpeklerdir. Great Pyrenees’lar, kendi başlarına düşünmeyi ve hareket etmeyi başarabilmektedirler. Belirli işleri, komut almadan kendileri gerçekleştirmektedirler. Bu özellikleri ile lider olabilme vasfına da sahiptirler. Farklı evcil hayvanlar ile birlikte vakit geçirerek yetiştirilmesi durumunda, tanıdığı hayvanlara zarar vermemektedir. Aksi halde, diğer tüm hayvanlar onlar için birer avdır. Bunların yanı sıra Great Pyrenees’lar, inatçılıkları ile de bilinmektedir. Bu nedenle eğitimleri sırasında kişilerin, sabırlı ve sakin olması gerekmektedir.

Great Pyrenees Köpek Irkı Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Great Pyrenees’ların bakımı, diğer köpek ırklarına göre biraz daha zordur. Bu zorluğun ilk nedeni ise, büyük bir ırk olmasından kaynaklanmaktadır. Büyük bir köpek olmasına rağmen, enerjilerini atmak için çok fazla egzersize ihtiyaç duymazlar. Ancak, çoban köpeği olma özelliklerinden dolayı da kısa mesafe yürüyüşleri Great Pyrenees’leri tatmin etmemektedir. Oldukça fazla tüy döken bir yapıya sahip oldukları için iki günde bir taranmaları gerekmektedir. Her ay düzenli olarak yıkanmaları, genel vücut bakımları için gereklidir. Great Pyrenees’ların diş sağlıklarının da kontrol altında tutulması gereklidir. Haftada iki ya da üç kez dişlerinin fırçalanmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Kulaklarının etrafında herhangi bir şişkinlik olup olmadığı ve kulaklarda kötü konunun olup olmadığı düzenli olarak kontrol edilmelidir. Kulak yapılarının görünen kısımları, düzenli olarak silinmelidir. Ancak bu işlem sırasında, kulakların iç kısmına herhangi bir cisim sokulmamalıdır. Kulaklarda kötü koku mevcut ise, mutlaka bir veterinere götürülmesi gerekmektedir. Mevut kötü koku, kulak içi enfeksiyondan kaynaklı olabilir ve mümkün olan en kısa süre içerisinde önlem alınması gereken bir konudur.

Great Pyrenees Nasıl Beslenmelidir?

Great Pyrenees’ların beslenmesi, kilosuna ve yaşına göre değişiklik göstermektedir. En ideal beslenme şekli ise, veteriner hekimlerin tavsiye edeceği kuru mamanın tercih edilmesidir. Genel olarak Great Pyrenees’lar, günde dört ile altı ölçek arasındaki kuru mamanın, iki öğüne bölünmesi ile beslenmektedir. Bu durum, veterinerlerin Great Pyrenees ırkı köpekleri muayene ettikten sonra, farklı bir uygulama bildirmemesi durumlarında geçerlidir. Hızlı ve kolay bir şekilde kilo olabilen yapılara sahip olan Great Pyrenees’ların, aşırı beslenmesinden kaçınılmalıdır.

Great Pyrenees Hangi Köpeklerden Oluşmuştur?

Great Pyrenees’ın ırkı, Fransa ve İspanya arasında yer alan Pirene Dağları’na dayanmaktadır. Bu ırk, Birleşik Krallık’ta ve Avrupa’nın geri kalanında, Pirene Dağ Köpeği olarak bilinmektedir. Great Pyrensees’ların soyunun, Anadolu’nun yerel köpeklerine dayandığı ve tarihinin ise 10.000 yıl öncesine kadar gittiği düşünülmektedir. Bu ırkın atalarının ise milattan önce üç bin civarında Pireneler’den geldiği sanılmaktadır. 1675 yılında Kral XIV. Louis, Pyrenees Çoban Köpeğini Fransa’nın soylu köpeği olarak ilan etmiştir. Bu durum, Fransızlar’ın Pyrenees Çoban Köpeklerini sahiplenmesini ve mülklerini korumak için kullanmalarını sağlamıştır.

Great Pyrenees Eğitimi Nasıl Verilir?

Great Pyrenees’ın eğitimi oldukça sabır ve zaman istemektedir. Kendi başlarına karar verebilen bir yapıya sahip olan bu ırk, inatçılık huyuna da sahiptir. Bunların yanı sıra, sahibine itaat etme konusunda oldukça da başarılıdır. Bu nedenle Great Pyrenees’ların eğitim süreçlerinde oldukça net, sabırlı ve tutarlı olunması gerekmektedir. Oldukça güçlü bir hafızaya sahip olan bu ırk, aldığı her eğitimi hafızasında tutabilmektedir. Eğitimlerinin küçük yaşlarda verilmeye başlanması, daha verimli sonuçların elde edilmesini sağlamaktadır. Eğitim sürelerinin kısa tutulması, verilen komutlarda köpeklerin ödüllendirilmesi ve bu köpeklere sakin bir yaklaşım tarzına sahip olunması, eğitim sürecinin daha sağlıklı geçmesini sağlamaktadır. Eğitimler sırasında Great Pyrenees’lara bağırılması ya da olumuz tavırlar sergilemesi, bu ırkın çekingen ve korkak olmasına neden olabilmektedir. Daha önce köpek bakmış kişilerin ve köpekler hakkında tecrübe sahibi olan kişilerin, Great Pyrenees ırkının eğitilmesinde daha başarılı olabilmesi için büyük avantaj sağlamaktadır.

Safkan Great Pyrenees Nasıl Anlaşılır?

Great Pyrenees’ın safkan olup olmadığının anlaşılması için fiziksel özelliklerinin incelenmesi gerekmektedir. Genel olarak Great Pyrenees’lar beyaz bir kürke sahiptir. Sadece sırt ve kuyruk kısmında kahverengi lekeler yer alabilmektedir. Dış kürkleri oldukça sert ve uzundur. İç kürkleri ise, dış kürklerin yapısına göre daha yumuşaktır. Boynun kısımlarında ve omuzlarında yeleleri bulunmaktadır. Bacakların arkasında ve kuyrukta da tüyleri bulunmaktadır. Great Pyrenees’ların en belirgin özellikleri ise, dikdörtgen şekle sahip vücut yapıları ve geniş omuzlarıdır. Bu fiziksel özelliklerin kontrol edilmesi ile Great Pyrenees’ların safkan olup olmadığı ayırt edilebilir.

Great Pyrenees Ne Kadar Yaşar?

Great Pyrenees köpek ırkı ömrü, ortalama 12 yıl kadardır. Ancak bu süre, iyi bir bakım ve sağlıklı beslenme ile daha da uzun olabilmektedir. Her köpek ırkında olduğu gibi Great Pyrenees ırkında da düzenli fiziksel muayene ve sağlık kontrolleri, köpeklerin sağlıklı ve uzun bir ömre sahip olması için oldukça önemlidir.

Ayrıca Bakınız: Goldendoodle Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap