Cavalier King Charles Spaniel Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Cavalier King Charles Spaniel Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Cavalier King Charles Spaniel köpek ırkı zarif, hoş duruşu, orta boylu kemikli yapısı, sevecen, zeki ve eğlenceli tavırlarıyla dikkat çeken özel bir köpek ırkıdır. Yürüyüş, hareket, özgür ruhlu zarif yapısı ile hayvan severler tarafından oldukça yoğun ilgi görür. Tüyleri hafif dalgalı, ipeksi, orta uzunluktadır. Ayak bölgesindeki uzun tüyleri bu türün ayırt edici en büyük özellikleri arasında yer alır. Sevgi dolu, heyecanlı, asil, nazik tatlı tavırlarıyla insanların ilk gördükleri anda beğenisini toplar. Avrupa’da 18. yüzyılda sonsuzluk sembolü olarak tercih edilmiştir. Asil ve saray soyluları tarafından popüler şekilde kullanıldığı bilinmektedir. Sahiplerine karşı oldukça bağlı olan bu köpek, sahibinin sözünden asla çıkmaz. Toleranslı,  uysal, sabırlı özellikleri ile dikkat çeker. Neşeli, oyuncu, uslu yapısının yanı sıra güçlü, dost  canlısı  tavırlarıyla öne çıkan köpekler  sahibinin yanından  asla ayrılmaz.

Cavalier King Charles Spaniel Köpek Irkı Özellikleri Nelerdir?

 Cavalier King Charles Spaniel’in özellikleri şunlardır:

 • İlk kez İngiliz Kralı 2. Charles zamanında öne çıkmıştır.  
 • Küçük ırk köpeklerden olup 5- 8 kg ağırlığa 30-33 cm yüksekliğe sahiptir. 
 • Tüyleri yumuşak ve orta uzunluktadır.
 • Kulak bölgesindeki tüyleri uzun ve dalgalı yapılıyken gövdesinde bulunan tüyleri de düz ve orta uzunluktadır.
 • Beyaz üzerine koyu renkli, desenli tüyleri ile ön plana çıkan köpekler farklı renk çeşitliliğine sahiptir.
 • Üç renge sahip olan siyah ve beyaz renk üzerine bronz renkli benekleri bulunan türleri de oldukça tercih edilmektedir.
 • Tek renge sahip olan Cevalier köpeklerise tamamen siyah ve kızıl renklidir.
 • Eğitim sürecinde sert yollara başvurmadan onlarla olumlu bağ geliştirerek tüm komut ve uyarılarınızı yumuşak, sakin bir dille yapmalısınız.
 • Evde sakin uysal tavırları ile dikkat çeken köpekler, dışarıda enerjik, hareketli yapıları ile öne çıkar.
 • Sahiplerine karşı oldukça bağlı olup onların yanından ayrılmak istemezler.
 • Yalnız kalmaktan hoşlanmayan,  özgür ruhlu bu özel ırk köpeklerin ortalama 15 yıl yaşadıkları bilinmektedir.

Cavalier King Charles Spaniel’in Karakteri Nasıldır?

Cavalier King Charles Spaniel’in karakteri etkileyici, nazik, asil, dikkatli ve enerjiktir. Sevgi dolu yapısıyla ön plana çıkan bu köpekler yuvarlak gözleri, tatlı bakışları, güzel yüzü ile dikkat çeker. Sevdikleriyle her zaman vakit geçirmekten çok hoşlanan köpekler sahibinin ufak bir ilgisiyle dahi kolayca mutlu olur. Mutlu olduklarını kuyruklarını sallayarak belli ederler. Her fırsatta kucağınıza almak isteyebileceğiniz, insanlarla temas kurmaktan hoşlanan köpekler, asla çekingen ya da utangaç değildir. Uzaktan bile sevildiğini anladıklarında tek bir komutunuzla yanınıza gelerek hemen kucağınıza çıkarlar. İlgi görmeyi en çok seven köpek ırkları arasında yer alır. Uzun süre yalnız kalması ilgi görmemesi davranış bozukluklarına, üzülmesine neden olur. Sevdikleriyle oyun oynayıp keyifli zaman geçirmekten hoşlanan sadık, arkadaş canlısı köpeklerdir. Yabancı köpekler, çocuklar, evcil hayvanlarla iyi, kaliteli iletişim kurarlar. Çevresine karşı oldukça uyumlu olup yabancılara karşı sıcakkanlı, dostane tavırlarıyla dikkat çekerler. Çocuklarla iyi anlaşan, oyun arkadaşı olan, yüksek toleranslı bu köpekleri çocuklu aileler rahatlıkla tercih edebilir. Evcil hayvanlarla da iyi anlaşan özel ırk köpekleri her duruma karşı evcil hayvan, çocuk ve yabancılarla olan iletişiminde gözetiminiz altında bulundurmanız tavsiye edilir.

Cavalier King Charles Spaniel’in Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Cavalier King Charles Spaniel’in bakımı ipeksi parlak tüy yapısına sahip olan köpeklerin tüy,  ağız diş ve vücut sağlığını korumak için gereklidir.  Tüylerini haftada 3-4 kez tarayıp fırçalayarak daha bakımlı parlak ve sağlıklı gürünüm kazanmasına yardım edebilirsiniz. Bu sayede tüy dökülme probleminin de önüne geçersiniz. Bakım yaparken köpeğinizin vücuduna hassas şekilde masaj yapmanız, onunla ilgilenerek özverili davranmanız gerekir. Olumlu, özverili, sabır tutum sergilemeniz onu mutlu edecektir. Özellikle ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde fazla tüy dökülme problemi oluşabilir. Düzenli fırçalama ve tarama işleminin yanı sıra köpeğinizin tükettiği besinlere dikkat ederek tüy dökülme sorununun önüne geçebilirsiniz. Yoğun tüy dökülmesi yaşandığında tüylerini kısaltıp tıraş etmesi için uzman bir köpek kuaföründen yardım alabilirsiniz. Tıraş işlemi genellikle tüylü görünümü vurgulamak için yapılsa da tüylerin doğal halde uzamasını beklemek en doğru yoldur.

Bahçelerde oyun oynayıp dışarı çıkmayı seven, sahibinin yatağında yatmaktan hoşlanan bu köpekleri hijyenik sağlıklı hale getirmek için haftalık banyo yaptırmanız gerekir. Yoğun tüy yapısına sahip oldukları için banyo ürünleri köpeğinizin cilt yapısına uygun olmalıdır. Köpeğinizi bol duru su ile durulayıp kurulayarak nemli kalmamasına özen göstermelisiniz. Tırnak, kulak, ağız ve diş bakımını haftalık olarak yapmanız önerilir. Köpeğinizin kulaklarını enfeksiyon ve kir oluşumlarına karşı koruyarak tırnaklarının uzamasına bağlı olarak ayda bir ya da iki kez kesmeniz gerekir. Köpeğinizin ağız ve diş sağlığını korumak için de haftada iki ya da üç kez dişlerini fırçalamayı ihmal etmemelisiniz. Tüm bakım uygulamalarını özenli şekilde yapsanız dahi herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaştığınızda vakit kaybetmeden veteriner hekiminize başvurmalısınız. Köpeğinizin haftalık rutin kontrollerini yaparak uzun süre sağlıklı, hijyenik, rahat ve güvenli yaşamasına yardım edebilirsiniz.

Cavalier King Charles Spaniel Nasıl Beslenir?

Cavalier King Charles Spaniel’in beslenmesi için köpeğinizin sağlık gelişimini destekleyen kaliteli köpek mamalarını tercih etmeniz gerekir. Buna ek olarak evde hazırladığınız yiyecekleri de veteriner kontrolü ile köpeğinize verebilirsiniz. Her ev yemeği vücut sağlığı için uygun değildir. Köpeğinizin vücut sağlığı için uygun olmadığı için neleri yiyip yemeyeceğini araştırarak veterinerinizin önerdiği ek gıda ve yemekleri verebilirsiniz.  Köpeğinizin günlük beslenme ihtiyacını karşılamak için kuru mamayı iki öğüne bölerek vermeniz gerekir. Bu ölçü köpeğinizin kilo ve egzersiz seviyesine göre değişebilir. Kilo almaya, bazı genetik hastalıklara yatkın olan köpeklerin sağlıklı beslenmesi için porsiyon kontrolü yaparak kaliteli mama içeren diyet programlarını uygulamanız tavsiye edilir.

Cavalier King Charles Spaniel Hangi Köpeklerden Oluşmuştur?

Cavalier King Charles Spaniel’in ırkı İspanyol köklerine dayanır. İngiltere menşeili olup ayak ısıtıcı köpeği, kucak köpeği olarak kullanılır. Sahiplerinin vücudundaki pireleri toplayarak onları koruyan özel köpekler sevgi, bağlılık ve uyumluluk gösteren özellikleriyle herkes tarafından yoğun şekilde tercih edilmektedir.

Cavalier King Charles Spaniel Köpek Irkı Eğitimi Nasıl Verilir?

Cavalier King Charles Spaniel’in eğitimi oldukça kolay ve zahmetizdir.  Zeki yapısıyla verdiğiniz tüm bilgi ve eğitimleri rahatça kavrayarak uygular. Şımarık yetişmeden itaat eğitimini alması gerekir. Eğitim sürecinde sınırlılık, tutarlılık göstererek eğitimin devamlılığını sağlayabilirsiniz. Sosyalleşmesine yardım eden kaliteli, doğru eğitim süreci köpeğinizi olumlu etkileyerek daha dışa dönük, sosyal bir mizaç kazanmasına yardım eder. İyi, özverili, doğru bir liderlik yaptığınız sürece yanınızdan asla ayrılmayan, sevgi dolu, itaatkâr, sadık bir köpek haline gelecektir.

Safkan Cavalier King Charles Spaniel Nasıl Anlaşılır?

Cavalier King Charles Spaniel’in safkan olup olmadığı kökleriyle uyumlu DNA testi sonucu ortaya çıkar. Aşıları Cavalier King Charles Spaniel köpekleri safkan özelliği taşır. Enerji seviyesi yüksek, şefkatli, dost canlısı, sıcakkanlı köpeklere sahip olmak için detaylı bir analiz yaparak alanında uzman veteriner hekimlerden yardım alabilirsiniz. DNA testinden geçirilen, tam aşılı, oyun kabiliyeti ve uyumluluğu yüksek olan bu köpeğe kolayca sahip olabilirsiniz.

Cavalier King Charles Spaniel Ne Kadar Yaşar?

Cavalier King Charles Spaniel köpek ırkı ömrü 9-14 yıldır. Korkusuz, uyumlu, nazik, sevecen, sosyal, sabırlı, oyuncu mizacı ile dikkat çeken köpeğinizin uzun ömürlüğünü sağlıklı gelişimini artırmak için eğitim, bakım ve beslenme sürecini kaliteli, doğru, eksiksiz ve özverili şekilde gerçekleştirmeniz gerekir.

Ayrıca Bakınız: Cairn Terrier Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap