Golden Retriever Yaşam Süresi: Golden Kaç Yıl Yaşar?

Golden Retriever yaşam süresi pek çok köpek severler tarafından merak edilmiştir. Golden köpek cinsi İskoç-İngiltere kökeni av cinsi bir ırktır. Su canlılarının avlanması için kullanılan büyük ırk köpekler arasında yerini alır. Ancak orta boy köpek ırkları arasında yer aldığını söylemek daha doğru olacaktır. Arkadaş canlısı, zeki ve sahibine son derece sadıktır. Aileler için uygun bir ırk olan Golden Retrieverın temelinde av amaçlı kullanıldıkları için saldırganlık ve çok hareketli oldukları görülür.  Zamanla evcilleşerek artık apartmanlarda yaşamaya başlamışlardır.

Golden Retriever sahiplenme sırasında herkesin merak ettiği şey tüylü dostunun ne kadar yaşayacağıdır. Yaşamınıza ortak olacak her anınızı birlikte geçireceğiniz anılar biriktireceksiniz. Her köpeğin yaşam süresi ırk özelliklerine, sağlık durumuna beslenme ve yaşama şekline göre değişiklik gösterir. Düzenli sağlık kontrolleri, kaliteli sağlıklı mamalar ile beslenen dostlarımız daha uzun yaşamaktadırlar. Köpeklerin ortalama yaşam süresi 10-15 yıl arasıdır. Büyük köpekler küçük boyutlu köpeklere göre daha az yaşar. Orta boylu köpek ırkları ortalama 11-14 yaşarken büyük köpek ırkları en az 10 sene yaşamaktadırlar.

Golden Retriever Kaç Yıl Yaşar?

Popüler köpek ırklarından olan golden sarı altın renk tüyleri ile çok iyi dost olurlar. Büyük ya da orta boy köpek ırkları grubunda yer alan golden köpek cinsi ortalama 10-14 yıl yaşam süresi vardır. İyi bir bakımla biraz daha uzun yaşamaları sağlayabilirsiniz.  Aşılarının zamanında ve eksiksiz yapılması, rutin veteriner kontrollerine gidilmesi çok önemlidir.  Köpeğinizin egzersiz ve aktivitelere ihtiyacı olacağı için günlük yürüyüşlerini aksatmamalısınız. Yeterli su tüketimini ek vitaminler ile bağışıklık sistemi güçlenmekte. İç-dış parazitlerin temizlenmesi parazit aşılarının yapılmalıdır. Golden Retriever yavru sahiplenme ihtiyaçlarını karşılayarak ilgi ve sevginizi gösterirseniz sağlıklı uzun bir yaşam yaşamalarını sağlayabilirsiniz.

Golden Retriever Köpek Irkının Yatkın Olduğu Hastalıklar

Her köpek ırkında görülmesi muhtemel olan hastalıklar Golden dostlarımızda da görülme ihtimali vardır. Bu ırkta görülebilecek hastalıkları aşağıda görebilirsiniz.

  • Golden Retriever Köpeklerde Kalça dizplazisi:  Büyük köpek ırklarında sık görülen ve yaşamlarını olumsuz etkileyen ağrılı bir hastalıktır.
  • Cilt sorunları
  • Kalp bozuklukları
  • Kanser: Golden köpek ırkı diğer köpeklere göre kanser olma riski çok yüksek olan cinstir. Golden Retriever Kulübünün yayınladığı sonuçlara göre Golden’ların %60’ı çeşitli kanser sorunlarından dolayı yaşamlarını kaybediyorlar. Dişi golden türleri kansere yakalanmaya daha çok eğilimlidir.
  • Köpeklerde patella çıkığı
  • Göz sorunları – katarakt
  • Kulak enfeksiyonlarının görünmesi
  • Dirsel displazisi

Yukarıda belirtmiş olduğumuz sağlık sorunlarına karşı dikkatli olmalısınız.  Popüler bir ırk olan Golden Retriever ülkemizde çoğu ailede görülmesi ve ne yazık ki sağlıklarına da dikkat edilmez.  Bu nedenle sahiplendiğiniz köpeğinizin ömrünü uzatmak için bakımını ihmal etmemelisiniz.

Golden Retriever Ömrünü Uzatmak İçin Yapmanız Gerekenler

Doğuştan gelen sağlık sorunlarına karşı yaşamını iyileştirmek adına yapabileceğiniz çeşitli aktiviteler vardır. Köpeğinizin beslenmesine dikkat etmelisiniz. Yaşam sürelerini iyileştirmek ve uzatmak için köpeğinizi kaliteli mamalarla besleyerek hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlayabilirsiniz. Köpeklerde yetersiz beslenmenin sebep olduğu hastalıklar vardır. Bunlar; obezite, pankreatit, mesane taşları, kalp sorunları, ishal vb. gibi sorunlara yol açar.

Bol egzersiz Golden için önemlidir. Sağlıklı bir kiloda olması yaşam tarzını belirlemek için düzenli aktivite yapılması gereklidir. Goldenlerin duyarlı olduğu osteoartrit, tip 2 diyabet sorunu, yüksek tansiyon, solunum yolu hastalıklarıdır. Yetersiz aktivite sonucunda köpeğin aşırı kilo alımına ve hareketsizlikten kaynaklı hastalıklar yaşayabilir.

Düzenli veteriner kontrolleri ile köpeğinizin sağlık durumunu yakından kontrol etmelisiniz. Veteriner hekiminiz tüylü dostunuz için tehlikeli olabilecek herhangi bir hastalığı teşhis ederek erken tedavi uygulayacaktır.

Köpeklerde stres çeşitli hastalıkların da doğmasına neden olur. Köpeğinizin sağlığını tetikleyecek durumları engellemelisiniz. Davranış problemleri gözlemlediğiniz köpeğinizde iştah eksikliği, depresyon gibi olumsuz durumlar da görme ihtimali yüksektir. Golden dostunuzu stresten uzak tutarak doğada birlikte vakit geçirip oyunlar oynayarak onu mutlu edebileceksiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap