Cairn Terrier Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Cairn Terrier Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Cairn Terrier köpek ırkı kökleri 16. yüzyıla dayanan dünyanın en eski köpek ırklarından bir tanesidir. İskoçya’da ortaya çıkmış olup 19 yüzyılda ün kazanmıştır. 20. yüzyılın başında Amerika Birleşik Devletleri’nce tanınan köpek ırkı 1913 yılında korumacı tavırlarıyla bekçilik görevini üstlenmiştir. Yabancılara karşı temkinli davranışlar sergileyen Cairn Terrier köpekleri dinamik, canlı, hareketli yapısı, keskin zekâsı ile özellikle Avrupa, Amerika ve tüm dünyada popüler şekilde tercih edilmektedir.

Cairn Terrier’in Özellikleri Nelerdir?

 • Dünyanın bilinen en eski köpek ırklarından olup İskoçya kökenli bir köpektir.   
 • Ağırlıkları 6- 8 kg arasında olup dişilerinin ortalama yüksekliği 30 cm’dir.
 • Erkek Cairn Terrier’ler ise 33 cm. yüksekliğine sahiptir. 
 • Oyun oynamaya meyilli hareketli köpeklerin egzersiz ihtiyaçları fazladır.
 • Avcılık yetenekleri gelişmiş olan köpekler çok iyi iz sürerler.
 • İnatçı olsalar bile sahiplerini memnun eden kıvrak zekâya sahip, eğitime yatkın köpeklerdir.
 • Meraklı, zeki, sadık, cesur olan,  yuvalarını canları pahasına savunan bekçi köpekleri bağımsızlıklarına da oldukça düşkündür.
 • Uzun süre sahiplerinden uzak kalmaktan hoşlanmayarak yabancılara karşı temkinli davranırlar.
 • Tanımadıklarına karşı aniden agresif tavırlar sergileyebilirler.
 • Yavruyken eğitip zamanla çevresiyle uyumlu hale getirerek sosyalleşme düzeyini artırabilirsiniz
 • Çok havlayan gürültülü köpekler soğuk ve sıcak koşullarına karşı dayanıklılık gösterir.
 • Çok fazla tüy dökmedikleri için kürk bakımında zorlanmazsınız.
 • Cilt dokuları hassas olan bu canlılar mama konusunda da seçicidir.
 • Ortalama 13 – 15 yıl yaşadıkları bilinmektedir.

Cairn Terrier Köpek Irkı Karakteri Nasıldır?

Sıcakkanlı, neşe dolu, atılgan ve cesurdur. Oldukça dikkatli olan bu köpekler, tehlike anında agresif tavırlar sergileyerek durmaksızın havlar. Başka hayvanları gördüğünde ya da kızdığında havlamaya başlar. Ailesine ve diğer canlılara karşı sevecen, arkadaş canlısı tavır sergiler. Oyun oynamaktan hoşlanan enerjik, sevgi dolu, nazik ve uyumlu canlılardır.

Cairn Terrier Köpek Irkı Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Cairn Terrier’in bakımı için çok fazla uğraşmanıza gerek kalmaz. Tüylerini günlük olarak kauçuk bir tarak yardımıyla kolayca temizleyebilirsiniz. Gerektiğinde banyosunu yaptırarak sağlıklı, hijyenik gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Apartman dairesinde de rahatlıkla yaşayabilen Terrier köpeklere bahçe ortamında bakılması şart değildir. Sıkı, doğru, kaliteli eğitimden geçirerek tüm itaat ve temel komutları rahatlıkla verebilirsiniz. Kaliteli, doğru eğitim sürecinden geçirerek köpeğinizin itaat problemi yaşamadan sosyalleşmesine, çevresiyle uyumlu hale gelmesine yardım edebilirsiniz.   İnatçı yapıya sahip olduğu için eğitimini sürekli yenilemelisiniz. Bu sayede çevresindekilere ve sahibine karşı daha saygılı, olumlu, ılımlı şekilde davranır.  

Minik boyutları sayesinde apartman dairelerinde yaşayabilse de genellikle açık bahçe ve doğa alanlarında yaşamayı severler. Uzun doğa yürüyüşlerinin yanı sıra onunla çeşitli oyun aktiviteleri yapabilirsiniz. Nemli, soğuk hava koşullarına karşı dayanıklılık gösteren Cairn Terrier köpekleri her zaman dışarı çıkarmanız doğru değildir. İstedikleri zaman düzenli olarak evin dışına çıkararak oyun ve egzersiz ihtiyacını karşılamanız gerekir. Evin dışına çıkma konusunda ısrar ettiklerinde sık sık havlamaya devam edecektir. Sahiplerine, yuvasına karşı sadakatli, bağlı olan Terrier köpekleri geziye çıkardığınızda muhakkak köpek tasması takmanız gerekir. Köpek tasması, kendinden küçük hareket eden her canlıyı av görüp onların peşine takılmalarına, diğer canlılara kafa tutup saldırgan hale gelmelerini önleyecektir.

Cairn Terrier Nasıl Beslenir?

Ceirn Terrier’in beslenmesi seçici, sağlıklı, doğru şekilde yapılmalıdır. Köpeğinizin hassas vücut yapısına uygun olan özel diyet ve beslenme programları uygulanmalıdır. Cairn Terrier köpeklerin hastalıklara karşı direnç göstererek sağlıklı gelişimini sürdürmesi için alanında uzman bir veteriner hekimden yardım almanız önerilir. Sağlık ve güvenlik testlerinden geçirilen, protein, vitamin, mineral değeri yüksek kuru mamaları tercih etmeniz gerekir. Ayrıca saf ve temiz su içmelerine özen göstererek metabolizmalarının hızlı bir şekilde çalışmasını, doğru su ve mama seçimi ile enerjik, dinamik güçlü ve keyifli şekilde hareket etmelerini sağlayabilirsiniz.

Cairn Terrier Hangi Köpeklerden Oluşmuştur?

Cairn Terrier’in ırkı 1500’lü yıllara dayanır. İlk kez 1909 senesinde toplum tarafından tanınarak ilgi gören, 1930’da popüler şekilde tercih edilen Cairn Terrier köpekler en çok İskoç, Skye Terrier ve West Higland Beyaz Terrier gibi özel ırkların gelişimine katkı sağlayarak adlarının duyurulmasında etkili olmuştur. Iskoçya’ya ait olan gerçek ve özel köpek ırkı, İskoç çiftlik, mezarlıklarının sınır kısımlarında yer alan taşların içine giren kemirgenleri korumacılık özellikleri sayesinde yok ettikleri görülmüştür. Yüzyıllar içerisinde bu gibi görevleri üstlenseler de genel anlamda ev hayvanı olarak tercih edilir. Avcılık, iz sürme kabiliyetleri gelişmiş olan bekçi köpeği, sempatik, aktif, güçlü, dost canlısı tavırları ile ön plana çıkar. Genel olarak sütlü kahve, krem, bazen de siyah renklerde olan köpekler kalın, sık tüy yapıları sayesinde zorlu iklim koşullarına karşı yüksek dayanıklılık gösterir. Kuyruğu ve vücut tüyleri oldukça sıkı ve uzundur. Özgüvenli, güçlü mizacı ön plana çıkan sevecen canlıların 12- 15 yıl yaşadıkları bilinmektedir.

Cairn Terrier Eğitimi Nasıl Verilir?

Genellikle Cairn Terrier köpek ırkı eğitimi köpeklerin uysal, sevecen tavırlarından dolayı oldukça kolay, pratik, güvenli şekilde yapılır. Eğitim sürecine yavru oldukları dönemde başlamanız tavsiye edilir. Komutları iyi algılayarak sahiplerini dinleyen uysal köpekler doğru, kaliteli, özverili eğitim sonucunda size kısa sürede kolaylıkla ayak uydurabilecektir.

Kıvrak zekâya sahip olan bu köpekler komut ve uyarılarınızı hemen anlayarak eğitimin oldukça başarılı ve verimli geçmesine katkıda bulunur. Sadece biraz sabırlı, olumlu, anlayışlı davranarak çevresi ile uyumlu, sosyal, sevecen, dost canlısı mizaçlarını ortaya çıkarabilirsiniz. Tuvalet eğitimi verirken sabırlı, sakin davranmanız onları korkutmadan, cezalandırmadan, güvensizlik problemi oluşturmadan eğitimi kolaylıkla atlatmanıza yardım eder.

Duygusal ve hassas yapıda oldukları için uyarılarınızı ses tonunuzu yükseltmeden yumuşak, ses tonu ile yapmanız gerekir. Zeki yapıya sahip oldukları için itaat eğitimi konusunda da sizi zorlamayacaklardır. Köpeğinize 3 aydan itibaren itaat eğitimi vererek bir ay gibi kısa sürede bu eğitimi de sorunsuz, sağlıklı, verimli başarılı şekilde tamamlayabilirsiniz. İleri itaat eğitimi yürüme ve aktiviteleri rahat, uyumlu şekilde gerçekleştirmeleri için yapılır. Köpeğiniz size ve çevresine adapte olana kadar sabırla davranmalı; biraz zaman ayırarak onu korkutmadan, iletişim gücü yüksek, sağlıklı bir itaat, sosyalleşme eğitim sürecinden geçebilirsiniz. Bu sayede köpeğiniz çevresindeki canlılara, sahiplerine daha duyarlı, uyumlu ve itaatkâr davranış sergileyecektir.  

Safkan Cairn Terrier Nasıl Anlaşılır?

Cairn Terrier’in safkan olup olmadığı köpeğinizin aşılarının tam olmasından anlaşılır.  Kökleri ile uyumluluk gösteren DNA testi de Cairn Terrier köpeğinizin safkan olduğunu ispatlayan önemli bir göstergedir. Bu köpeğe sahip olmak için geçmiş köklü bir tarihe dayanan köpeği analiz edebilir; uzman hekim ve köpek eğitmenlerinden yardım alarak aşıları tam, DNA, hijyen ve güvenlik testlerinden geçirilmiş olan bu köpekleri tercih edebilirsiniz.  

Cairn Terrier Irk Adı Ne Kadar Yaşar?

Cairn Terrier köpek ırkı ömrü 12-15 yıldır. Aktif, neşeli, zeki, korkusuz, güçlü ve uysal yapı özelliklerine sahip olan Cairn Terrier’i sağlıklı, doğru, kaliteli, güvenli beslenme, bakım ve eğitim sürecinden geçirerek ömrünü uzatabilir; sağlıklı gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Görünüş itibariyle oldukça sempatik ve atılgan yapıya sahip olan özel tür köpekler siyah, kaplan desenli, gri, kırmızı, krem rengi, beyaz renk tonlarıyla günümüzde hayvan severler tarafından oldukça beğeni toplamaktadır.

Ayrıca Bakınız: Bernese Dağ Köpeği Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap