Chihuahua Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Chihuahua Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Chihuahua köprk ırkı küçük, zarif, kompakt yapısı enerjik gürültücü yapısı ile dikkat çeken dünyanın en küçük köpek ırklarındandır. Yükseklikleri 13cm.’ye kadar ulaşabilen bu köpekler küçük köpek cinsi olarak bilinir. Meksika gibi sıcak ülkeden geldikleri için soğuğa karşı direnç gösteremezler. Hassas vücuda sahip köpeklerin soğuk havada belirgin şekilde titredikleri görülür. Sahiplerine oldukça bağlı olan, ailesine mükemmel eşlik edebilen özel ırk köpekler, sahiplerini canları pahasına korur. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de popüler şekilde tercih edilir.

Chihuahua’nın Özellikleri Nelerdir?

Chihuahua’nın özellikleri şunlardır:

 • Anavatanları Meksika olup adlarını Meksika’nın Aztek şehri olan Chihua’dan alırlar.
 • Genellikle beyaz-kahverengi tüylere sahiptirler.
 • Dünyanın en küçük köpeklerinden olan bu küçük hayvanların yüksekliği 13 cm.’ye kadar çıkabilir. Ağırlıkları 500 gram-2,5 kg’dır. Boyları 21-23 cm. olup hareketli, sevecen tavırları ile dikkat çekerler.
 • Kulakları vücutlarına göre büyük olup ince bacaklıdır.
 • Kemik, kas yapısı oldukça güçlü olan çok kaslı hayvanlardır.
 • Hassas yapıya sahip oldukları için soğuktan etkilenirler.
 • Oyun oynamayı seven, hareketli, cesur canlılardır.
 • Zaman zaman agresif tavırlar sergileyerek ısırabilirler.
 • Zeki oldukları için kolay, pratik şekilde eğitilirler. 
 • Onları eğitmek için sert davranmamanız, olumlu, sabırlı, özverili davranış sergilemeniz tavsiye edilir. Sahibinin gösterdiği ilgi ve sevgiye karşı cömertçe davranırlar.
 • Kendi cinsinden olan köpekleri hemen tanıyarak onlarla vakit geçirmekten keyif alırlar.
 • Sahiplerine olduğu kadar eşya ve oyuncaklarına da korumacı tavırlar sergileyen sadık köpeklerdir.
 •  Köpeklerin büyüklüğüne aldırış etmeksizin diğer canlılara üstünlük kurmaya çalışırlar.
 • Tanımadıkları kişilere karşı güvensiz, mesafeli davranabilirler.
 • Sahiplerine ve sevdiklerine karşı oldukça bağlı, dost canlısıdırlar.
 • Ortalama 15 yıl yaşadıkları bilinmektedir.

Chihuahua’nın Karakteri Nasıldır?

Chihuahua’nın karakteri kendinden emin, cesur, uyanık ve sevecendir. Hassas olduğu için tanımadığı kişilere karşı şüphe ile yaklaştığı için hemen bağlanamazlar. Sevdiklerine karşı neşeli, sevgi dolu hareketleriyle dikkat çekerler. Sahibine karşı sadık, zeki, uslu, eğlenceli bir köpektir. Sahibinin gittiği her yere giderek ondan ayrılmaz. Ailesi ve sevdikleriyle zaman geçirmekten hoşlanan el üstünde tutulmayı isteyen özel bir ırktır. İstekleri karşılanmazsa somurtkan, saldırgan özellik gösterebilir. Sahibinin başkasına olan ilgisini kıskanan, ikinci planda tutulmayı asla sevmeyen yetenekli, korumacı, cesur bir köpektir. Sevgisini sevdiklerinin suratını yalayarak gösterir. Arka ayakları üzerinde dans ederek çevresindekileri eğlendirmeye, yeteneklerini bu şekilde sergilemeye bayılır. Daima ilgi ve sevginin kendisinde olması onu çok mutlu eder. Herhangi bir ortamda küçük çocuklar ile vakit geçirirken muhakkak gözetiminiz altında tutmalısınız. Kırılgan yapıya sahip olduğu için çocuklarınızla oyun oynarken onlara zarar verebilir. Yabancılara karşı tedbirli, çekingen tutum sergileyen, ailesini koruma içgüdüsü gelişmiş bu köpek cinsi,  kendinden emin duruşu, cesareti, sevecenliği sayesinde her dönem ilgiyle takip edilmiştir.

Chihuahua’nın Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Chihuahua köpek ırkı bakımı iki farklı tüy yapısına sahip olmasından dolayı iki farklı şekilde yapılır. İnce tüylü Chihuahua’nın bakımı, parlak ve ölü tüylerden arınması için fırçalanarak gerçekleştirilir. Uzun tüylü Chihuahua köpekler yoğun tüy yapısına sahip olduğu için ölü tüylerden arındırılması gerekir. Tüylerin birbirine palazlanıp karışmasını önlemek için haftada en az bir ya da iki kez yumuşak bir fırça yardımı ile tarayıp fırçalamanız önerilir. Uzun tüylü köpeklerin tarama ve bakım işleri kısa tüylülere göre daha fazla yapılmalıdır. Kısa tüylü Chihuahua köpeklerin bakımı daha kısa, pratik, sorunsuz şekilde yapılmaktadır. İlkbahar, sonbahar dönemlerinde dökülme problemi yaşadıkları için tarama ve fırçalama işlemlerini dökülmeyi en az seviyeye indirene kadar düzenli olarak yapmalısınız. Uzun tüylü Chihuahua ırkı köpeklerin kısa tüylülere göre çok fazla tüy dökmedikleri görülmüştür. Tüy döküm sorunu banyo sırasında artabilir.

Güzel doğru tarama ve kurutma yöntemleri ile köpeğinizin ölü tüylerini arındırabilir; tüy dökülmesi problemlerini kısa sürede ortadan kaldırabilirsiniz. Köpeğinizi düzenli aralıklarda banyo yaptırarak tırnaklarını kesmeniz sağlıklı gelişimi için oldukça önem taşır. Kısa tüylü köpekleri nemli bir bez yardımıyla silerek temizleyebilirsiniz fakat banyo bakımını ihmal etmemelisiniz. Düzenli tarayıp fırçaladığınız Chihuahua köpekler pis yerlerde bulunmadığı için kirlenmediği sürece 2 ay gibi uzun sürede yıkamasanız dahi kokmadıkları görülmüştür. Derisini kurulamak için banyo sırasında köpeğinizin tüy yapısına uygun özel şampuan ve ürünleri kullanmanız gerekir. Banyo işlemi sırasında şampuan ürünlerinin kulaklarına ve gözlerinize kaçırmamaya dikkat etmeli; kulaklarını düzenli olarak temizlemelisiniz. Köpeğinizin ağız ve diş sağlığını korumak için dişlerini en az iki kez fırçalamanız önerilir. Köpeğinizi serin havalarda gezdirip giydirerek vücudunun nefes almasını sağlayabilir; aşırı sıcak ortamlardan koruyabilirsiniz. Bakım sürecinde köpeğinizin kulak, burun, ağız, diş, cilt, ayak sağlığında herhangi bir farklılık ve ani alerjik reaksiyon gösterdiğini gördüğünüz anda veterinerinize başvurmanız önerilir.  

Chihuahua Nasıl Beslenir?

Chihuahua’nın beslenmesi için köpeğinizin vücut sağlığını geliştiren kaliteli, sağlıklı mamaları tercih etmelisiniz. Chihuahua köpekler kilo almaya müsait olduğu için düzenli, ideal, sağlıklı şekilde beslenmelidir. Günlük ihtiyaç duyduğu kuru, yaş,  konserve ve mamaların sağlık ve güvenlik testlerinden geçirilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Ev yemekleri vermek istemiyorsanız köpeğinizin sağlığı için en uygun olan besleyici, sağlıklı mama ve yiyecekleri araştırmalısınız. Köpeğinizi pişmiş kemik ve yağlı yiyeceklerden uzak tutmanız, ev yiyeceklerini uzmanınız kontrolünde vermeniz tavsiye edilir. Haftada bir kez değişiklik ya da ödül maması olması açısından köpeğinize ev yemeği verebilirsiniz. Mama, yiyecekler günde en az 2 öğünde taze taze tüketilmelidir. Mamanın yanında saf, temiz su bulundurmaya özen göstererek köpeğinizin kilosuna, boyuna, vücut yapısına uygun yemek ve egzersiz programlarını uygulamaya özen göstermelisiniz.  

Chihuahua Hangi Köpeklerden Oluşmuştur?

Chihuahua’nın ırkı Meksika’nın en büyük eyaleti olan Chihuahua ‘dan gelir. Kökenleri oldukça eskiye dayanan bu özel ırk,  geçmişte vahşi doğada yaşamış daha sonra toltekler tarafından evcilleştirilmiştir. Kafası elma biçiminde olup küçük çıkık burnuyla dikkat çeker. En küçük köpek ırkı arasında yer alır. Yuvarlak, büyük, koyu kızıl, kahve, açık sarımsı renkte gözleri, her daim dik kulakları, uzun ya da kısa tüy yapısı ile öne çıkar. Kestane rengi, çelik grisi,  açık kahve, sarı, gümüş rengi gibi pek çok renk seçeneğine sahip olup hayvan severlerin tercihidir.  

Chihuahua Eğitimi Nasıl Verilir?

Chihuahua’nın eğitimi Chihuahua köpeklerin zeki ve uyanık yapı özelliğinden dolayı oldukça kolay ve pratiktir. Köpeğinizin eğitimine yavruyken başlarsanız verdiğiniz tüm talimat ve bilgileri kısa sürede anlayarak kolayca uygulayacaktır. Cesur, zeki, atılgan yapıya sahip olan bu köpekler uyanık güçlü bir lidere ihtiyaç duyarlar. Özverili, olumlu, sabırlı ve ciddi şekilde hareket etmezseniz yaptırmak istediklerinizi kabul etmeyerek kendi bildiklerini yapacaklardır. Başarıya ulaştığında davranışını devam ettirmek isteyecektir. Eğitim sürecinde liderliği elinizde tutarak tüm kararların sizde olmasını sağlamalı; köpeğinizin kendi başına karar almasına izin vermemelisiniz. Yetenekli bir ırk olduğu için pek çok oyunda, köpek sporunda başarılı olur. İtaat eğitimi, tuvalet eğitimi, sosyalleştirme gibi eğitimler verdiğinizde karşısındaki kişileri ısırmadan, saldırgan özelliği göstermeden sevecen, narin, olumlu davranış gösterecektir. Erken yaşlarda eğitim verirseniz davranış bozukluğu, ısırma, saldırganlık özelliğini yetişkinlik döneminde tekrar etmeyerek daha olumlu, sevecen, itaatkâr davranışlar sergiler.

Safkan Chihuahua Nasıl Anlaşılır?

Cevva’nın safkan olup olmadığı köpeğinizin çeşitli aşı ve DNA testi aşamasından geçirilmesi ile ortaya çıkar. Chihuahua köpeğine sahip olmak için alanında uzman bir veteriner hekimden yardım alabilir; köpek ırkı hakkında çeşitli araştırmalar yaparak aşıları tam, kökleri ile uyumlu DNA testinden geçirilen bu köpeği rahatlıkla sahiplenebilirsiniz.

Chihuahua Köpek Irkı Ne Kadar Yaşar?

Chihuahua’nın ırkı ömrü 12 – 20 yıldır. Köpeğinize doğru, özverili, kaliteli eğitim, bakım, beslenme, sürecinden geçirerek ömrünü uzatabilir;  psikolojik ve fizyolojik gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Yavru Köpeklerin Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap