Köpeklere Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Köpeklere Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Köpeklere zeytinyağının faydaları şunlardır:

 • Zeytinyağı köpeğiniz için mükemmel bir cilt yenileyicidir
 • Kuru yapılı köpeklerin cildi üzerine biraz zeytinyağı uyguladığınızda etkisini hemen fark ettirir.
 • Antioksidan etkisi yüksek olup evcil hayvanınızın hücrelerini yenileyerek deriye canlılık kazandırır. Bu işlemin tek zor tarafı yer, duvar ve mobilyalara bulaştırma ihtimalidir.
 • Evcil hayvanınızın yağlanmasının yanı sıra cildini gençleştirerek yenilenmesi için hızlı emilen, leke bırakmayan kuşburnu çekirdeğinin yağını kullanmanızda sakınca yoktur. Fakat bu yağ hiçbir şekilde tüketilmemelidir. Zeytinyağı kullanımı sonrası köpeğinizin tüyleri daha cancanlı ve gür bir şekilde görünecektir.

Evcil Dostunuza Özel Zeytinyağı Mucizesi

Köpeğinize özel zeytinyağı lezzeti, sağlıklı bir yağ olduğu için sıkça tercih edilmektedir. Mutfakların vazgeçilmezi olan zeytinyağı sadece insanlar için değil köpekler için de fayda sağlayan önemli bir besin kaynağıdır. En sağlıklı yağlardan olan zeytinyağı zengin antioksidan içeriği, nemlendirici özelliği sayesinde köpek sağlığını destekler. İnsanların her gün bir yemek kaşığı zeytinyağı tüketmesi ideal olup köpeklerde farklı şekilde tüketilir. Sevimli köpek dostunuz için mucizevi bu bileşenden yararlanarak hayvanınızın beyin ve vücut sağlığını geliştirebilirsiniz.

Zeytinyağının Köpek Sağlığına Yararları Nelerdir?

Zeytinyağının köpek sağlığına yararlarından bazıları şunlardır:

 • Zeytinyağı tekli doymamış yağ asitleri bakımından zengin olup kolesterol seviyesini düşürür.
 • Beyin sağlığı için oldukça önemli olan bu besin kaynağı E vitamini ve polifenoller açısından zengindir.
 • Yüksek antioksidan kaynağı olarak hücrelerin zarar görmesini engeller, bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • İçeriğindeki doğal E vitamini özü nemlendirici özelliği ile ön plana çıkar.

Köpek Cildi ve Tüyleri için!

Köpek cildi ve tüyleri için yüksek E vitamini desteği sunan zeytinyağı derinin nemlenmesine, tüylerin parlamasına yardımcı olur. Köpeğinizin cilt ve deri sağlığını korur. Evcil hayvanınızın derisine sürebilir; mamasını ekleyebilirsiniz. Köpeğinizin cildine sürdüğünüz zaman hepsini yalamak istediği için genellikle mamasına eklemenizi tavsiye edilir. Evcil hayvanınızın ayakları dayanıklı olsa da kimi zaman çatlama özelliği gösterir. Bu gibi durumlarda köpeğinizi rahatlatmak için patilerine zeytinyağı sürebilir; köpek dostunuza galoş ya da köpek çorabı giydirebilirsiniz. Bu sayede onu hem düşmekten korumuş hem de etrafa yağ yayılmasını önlemiş olursunuz.

Antioksidan açısından zengin olan zeytinyağı köpeğinizi mevsimsel hastalıklara karşı korur. Ayrıca Demans ya da Alzheimer gibi zihinsel fonksiyonların yanı sıra pek çok sağlık problem, riskini de en az seviye indirir. Serbest radikal adı verilen çevresel faktörler demans ve doku hasarı gibi problemlerin oluşmasında oldukça etkilidir. Köpeklere zeytinyağının faydaları içerisindeki antioksidan içeriği sayesinde oldukça fazladır. Antioksidan içeriği hayvanınızın kemik, kas, eklem, vücut sağlığını korur. Zeytinyağı serbest radikallerle mücadele ederek beyin dokularını muhafaza eder.

Köpeklere Zeytinyağı Verirken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Köpeklere zeytinyağı verirken dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır:

 • Köpeğinizin zeytinyağının sağlıklı yararlarından faydalanması için veteriner hekiminizin önerdiği miktarda zeytinyağı kullanmalısınız.
 • Zeytinyağını evcil hayvanınızın mamalarına ideal ölçüde ekleyerek düzenli olarak tüketmesine yardım edebilirsiniz.
 • Bu sayede kuru mama yemesi daha kolay ve sağlıklı hale gelir.
 • Zeytinyağı bağırsak hareketlerini çalıştıran köpeğinizin sindirim sistemini destekleyen önemli bir bileşendir.
 • Köpeğiniz ishal olursa ona zeytinyağı vermeye ara vermelisiniz.
 • Köpeğiniz bir günden uzun süre kakasını yapmıyorsa köpekte kabızlığı gidermek için mamasına zeytinyağı koyabilirsiniz.

Köpeğinizi Forma Sokar

Köpeğinizi forma sokan kilo vermesine yardım eden zeytinyağı evcil hayvanınızın sağlıklı gelişimini destekler. Sevimli köpek dostunuzun mamasına ideal oranda zeytinyağı ekleyerek mamasının lezzetini arttırabilir; sağlıklı ve keyifli şekilde hareket etmesine destek olabilirsiniz. Ekstra kalorileri telafi etmek için yiyeceklerdeki yağ miktarını azaltmanız gerekir. Bazı evcil hayvan sahipleri köpeklerine zeytinyağı verdikten sonra kustuğunu görmüştür. Bunu önlemek için zeytinyağını olabildiğince küçük miktarlarda en ideal, uygun porsiyonlara eklemelisiniz.

Zengin yağı ve besin kaynağı olan sızma zeytinyağı köpeğinizin yumuşak mamasını canlandırarak lezzetini arttırır. Mamayı daha çekici, lezzetli hale getiren tarçın ve zerdeçal gibi doğal bileşenleri ekleyerek zeytinyağı sayesinde köpeğinizin kısa sürede kilo vermesine forma girmesine destek olabilirsiniz. Tekli duymamış yağlardan olan zeytinyağı kilo vermeyi teşvik ederek köpeğinizin metabolizmasını hızlandırır.  Obeziteyi önleyen ve buna ilişkin hastalıkları ortadan kaldıran zeytinyağı, köpeğinizde obezite kaynaklı çıkan hastalıkları önleyerek yüksek felç ve diğer hastalık risklerini en az seviyeye indirir.

Zeytinyağı Köpeklerin Sağlığını Güçlendirir

Zeytinyağının köpek sağlığını optimal desteklemesi köpeğinizin bağışıklık sistemini geliştirir.  Evcil hayvanınıza pek çok faydası bulunan zeytinyağı polifenol ve antioksidan açısından zengin olup bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Köpeklerde enfeksiyonla savaşmasına yardım eder. Bağışıklık sistemini güçlendiren zeytinyağı optimal köpek sağlığını desteklemesinin yanında artritin etkilerini tersine çevirir. Evcil hayvanınızı forma sokarak daha sağlıklı kilo almasını sağlar. Tekli doymamış yağ bakımından zengin olup yağ hücrelerine depolanan yağları kısa sürede parçalayarak kolesterol seviyesini en az seviye indirir.

Evcil hayvanınızın özgürce hareket etmesine olanak sağlayan, kabızlığı önleyen zeytinyağı ayrıca  köpeğinizin sağlığını iyileştirmenin yanında  tüy, deri ve saçlarını iyileştirerek sağlıklı gelişimini hızlandırır. Evcil hayvanınızın hastalıklarla savaşmasına, bağışıklık sistemini güçlendirmesine yardım eden köpeklere zeytinyağının faydaları saymakla bitmez. Zeytinyağı yüksek antioksidan kaynağı olup E vitamini desteği sayesinde köpeğinizin hücrelerini enfeksiyonlardan koruyarak solunum yolu, kardiyovasküler, diyabet hastalık risklerini önemli ölçüde önler.

Ayrıca Bakınız: Köpeklerde yumuşak Doku Sarkması Nedenleri

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap