Köpekler İçin En Tehlikeli İçecekler

Köpekler için en tehlikeli içecekler genel anlamda köpeklerin sindirim ve sinir sistemlerine zarar veren içeceklerdir. Bu içecekler, içerikleri nedeniyle köpeklerin zehirlenmesine ya da mide rahatsızlıkları yaşamalarına neden olabilmektedir. Hatta bazı içeceklerin kalp krizine neden olması ve ölümcül rahatsızlıklara sebebiyet vermesi mümkündür.

Köpekler İçin En Tehlikeli İçecekler Nelerdir?

Köpeklerin pek çok içecekten de tıpkı yiyeceklerde olduğu gibi olumsuz şekilde etkilenmesi mümkündür. Çünkü bu içecekler sağlıklı şekilde sindirilemeyebilir ya da içeriği köpeklerin sağlığı için zararlı olabilir. Bu durumda da köpeklerin farklı içecekleri tüketmesi oldukça tehlikeli sonuçlara sebebiyet verebilir.

Köpekler için en tehlikeli içecekler: Kafein İçerikli Ürünler

Kafein köpeklerin kalp krizi geçirmesine, ritim bozukluğu problemi yaşamasına, hazımsızlık çekmesine neden olabilen bir içeriktir. Aynı zamanda köpeklerin çay, kahve benzeri kafein içeriği yüksek olan ürünleri tüketmemesi gerekir. Kahve ve çay içen köpeklerde kalp rahatsızlıklarının yanı sıra böbrek problemlerinin de olduğu görülmüştür. Bu nedenle de köpeklere az miktarda dahi olsa kafein içeriğine sahip içecekleri vermek aslında büyük problemler yaratabilmektedir.

Köpekler eğer az miktarda çay ve kahve tükettiyse bunu çok büyük bir problem olarak görmemek gerekir ancak sizin izniniz ya da haberiniz olmadan bir fincan çayı ya da kahveyi içtiyse veteriner ile görüşmekte de destek almakta yarar vardır. Çünkü bu kadar çok miktarda kafein köpeğinizin boyutuna ve cinsine göre farklı etkiler gösterebilir, farklı rahatsızlıkları anlık olarak tetikleyebilir. Özellikle de boyut olarak küçük köpeklerin bu kadar çok miktarda kafein tüketmesi, ölümcül sonuçlara neden olabilmektedir.

Köpekler İçin Süt Zararlı mı?

Süt hem kediler hem de köpekler için uzak durulması gereken içeceklerin başında gelir. Sütün içeriğinde süt şekerini kediler de köpekler de sindiremez. Laktozun sindirilememesi sonucunda da basit rahatsızlıkların yanı sıra ölümcül tehlikelerin yaşanması da mümkündür.

Laktoz sindirilemediğinde köpeklerin ishal, hazımsızlık, karın ağrısı gibi belirtiler göstermesi olasıdır. Çok miktarda süt tüketildiğinde ise köpeklerde titreme, kasılma, ağrıya bağlı olarak havlama ve saldırma, ishal, kusma gibi durumların gözlemlenmesi, sonrasında da köpeklerin ölümcül şekilde rahatsızlanması mümkündür. Bu durumda köpeğinizin çok miktarda süt içtiğinden şüphelendiğiniz zaman veterinere danışmakta ve anlık olarak destek almakta fayda vardır çünkü köpeklerin süt tüketimi son derece tehlikeli olabilmektedir.

Sebze ve Meyve Suları

Köpeklerin bazı sebze ve meyvelere karşı hassas olması mümkündür. Bu durumda da sindirim sistem rahatsızlıklarının, ishal ve benzeri problemlerin ortaya çıkması mümkündür. Örneğin üzüm, şeftali, erik, hurma gibi meyveler köpeklerin ince bağırsaklarında problemlere neden olabileceği gibi ayrıca çekirdeklerini de sindiremedikleri için kusma, zehirlenme gibi etkiler de ortaya çıkabilir.

Domates de ayrıca köpeklere verilmemesi gereken bir yiyecektir ve domatesin suyunun da içirilmemesi gerekir. Olgunlaşmamış olan domatesler köpeklerde halsizlik, uyuşukluk, kusma ve benzeri farklı belirtilere sebebiyet verebilmektedir. Bu ürünlerin köpeklere sıvı şekilde de verilmemesi gerekir. 

Köpeklere Çikolata ve Şeker İçeren İçecekler Verilir mi?

Çikolata köpekler için ciddi tehlikeleri olan bir yiyecektir ve aynı şekilde tatlı olan besinlerin de köpeklerden uzak tutulması gerekir. Dondurmalar, tatlı içecekler, sıcak çikolata ve benzeri içecekler ve daha pek çok şeker içeriğine ya da çikolataya sahip içeceğin köpeklerden uzak tutulması gerekir. Köpekler çikolatada yer alan teobromin nedeniyle zehirlenmeler ve kalp krizleri dahi yaşayabilmektedir. Böyle bir risk almamak için çikolata ve şeker içeriğine sahip içeceklerden köpekleri uzak tutmak gerekir.

Köpeklerden Alkollü İçecekleri Uzak Tutmalısınız!

Köpeklerin alkollü içecekler içmesi; uyuşukluk, denge kaybı, kusma ve benzeri basit etkilerin yanı sıra komaya girme, nöbet geçirme, kalp krizi geçirme ve ölüm ile de kendini gösterebilir. Köpeklerin alkole karşı dayanıklılık düzeyi düşük olduğundan dolayı az miktarda alkole maruz kalan köpeklerde dahi mide problemlerinin meydana gelmesi mümkündür ve alkol miktarı çok olursa da köpeklerde ciddi hastalıkların ve ölümcül risklerin oluşması olasıdır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap