Köpek Vitaminleri Ve Ek Besinler

Köpek vitaminleri tüylü dostunuzun destekleyici olarak takviye amaçlı kullanılmakta. Köpek dostlarımıza bakımın tartışmanız en önemli noktası beslenme tarzıdır. Köpeklerin yavruluktan itibaren doğru ve sağlıklı beslenmesi hayatlarını olumlu yönde etkileyecektir. Köpekler yaşayacağı sağlık sorunlarını engellemek ve bağışıklık sistemlerini güçlendirmek için bazı gerekli köpek vitaminleri ve ek besinlere ihtiyaç duyarlar. Köpeklerin metabolizması insanlarınkinden farklıdır ve insanların beslendiği gıdalar ile gerekli vitamin minerallerden yoksun kalabilirler. Bu sebeple vitaminler onlar için gereklidir. Köpek vitaminleri kullanmaya başlamadan önce veteriner hekiminize danışmak faydalı olacaktır.

Köpek Vitaminleri: Köpekler için Vitamin Takviyesi

 • A vitamini: Köpeklerde retinanın normal işleyişi için fayda sağlamaktadır. Köpeklerde büyüme, gelişim ve bağışıklık sisteminin sorunsuz işlemesinde sorumludur.
 • B vitamini: Köpeklerde metabolizma için son derece önemlidir. B12 vitamini ya da tiamin, karbonhidratlar ile sağlanan enerjinin ve nöronal düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. B2, B3 ve B12 enzimatik hareketlerin kolaylaşmasında rol oynar. B6 vitamini ise glukoz üretimi, eritrositlerin işlevi ve sinir sisteminden sorumludur. Hormonal düzenleme, niyasin sentezi, hücre büyümesi ve bağışıklık sisteminin gelişmesini sağlar.
 • C vitamini: Köpekler için güçlü bir antioksidan görevi görür. Potansiyel zararlı ve serbest radikalleri ortadan kaldırır. İltihapları ve yaşlanmayı azaltmada yardımcı rol oynar.
 • D vitamini: Köpeklerde ki sağlıklı kemikler için kalsiyum ve fosfat gibi önemli minerallerin dengelenmesini sağlar.
 • E vitamini: Oksidatif hasara karşı köpekleri korur. Hücre işleyişi ve yağ metabolizmasının işleyişi için gerekli olduğu biliniyor. Oküler ve kas yenilenmesi ile üreme sürecinde oldukça önemlidir.
 • K vitamini: Köpeklerin K vitamini takviyesi alması, kanın pıhtılaşma yeteneğinin harekete geçmesini sağlar.

Köpeklerde Kalsiyum İhtiyacı Var mı Nasıl Anlaşılır?

Köpekler için Çok Faydalı Ek Gıdalar

 1. Ispanak: Yüksek miktarda barındırdığı demir sayesinde köpek dostlarınız için hem sağlıklı hem de lezzetli bir seçimdir. Ispanağın kanser engelleyici etkisi köpeğinize sağlıklı bir öğün sunacaktır.
 2. Tatlı Patates: Köpeklerin birçoğu tatlı patates yemekten çok hoşlanır. Tatlı patates lezzetinin yanında ayrıca köpeğiniz için oldukça sağlıklıdır. İçeriğinde bolca A, C ve E vitamini bulundurmaktadır. Aynı zamanda kalsiyum, demir ve potasyum oranı ile köpeğinize enerji sağlayacaktır.
 3. Balkabağı: İçerdiği yüksek lif oranı ile köpeklerin sindirim sistemi için eşsiz bir gıdadır. Köpeklerde hem kabızlığı hem de ishali önleyici özelliği bulunmaktadır. Ayrıca köpekler için tam bir antioksidandır. Köpek vitaminleri bakımından gayet zengin olmakta ve bolca A vitamini barındırmaktadır. Aynı zamanda balkabağının çekirdekleri de köpeklerin idrar yolları sağlığını desteklemektedir.
 4. Brüksel Lahanası: Köpekler lezzet açısında brüksel lahanasından pek hoşlanmayabilir. Fakat brüksel lahanası köpeğiniz için tam bir şifa kaynağıdır. Az miktarda da olsa yemesini sağlayarak A, B1, B6 ve K vitaminlerini almasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca brüksel lahanası magnezyum, potasyum ve bol miktarda lif içermektedir.
 5. Taze Fasulye: Köpek vitaminleri köpeğinize sağlayacağınız ek gıdalar ile sağlanabilir. Çoğu köpek taze fasulye yemekten hoşlanır. Taze fasulye köpeğiniz için gerçek bir sağlık kaynağı ve vitamin deposudur. Sağlamanız gereken köpek vitaminleri taze fasulye de fazlasıyla bulunmaktadır. İçerisinde A, C ve K vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, omega-3 ve potasyum bulunmaktadır. İçerdiği vitaminler taze fasulyeyi köpekler için mükemmel bir besin kaynağı haline getirmektedir.
 6. Yoğurt: Köpekler için doğal bir probiyotik kaynağıdır ve köpeklerde ki sindirim problemlerini en aza indirgemektedir.
 7. Sardalya: Köpeğinizin cilt ve tüyleri için fayda sağlayacak omega-3 barındırmaktadır. Bağışıklık sistemini düzenler ve iltihapların azalmasına yardımcı olur.
 8. Yumurta: Yüksek kalitede protein ve aminoasitler içermektedir. Ayrıca en önemli vitaminler olan A, D, E ve B vitaminlerini içermektedir. Omega 3, çinko, selenyum ve kalsiyum seviyesi köpeklerinize sağlıklı bir yaşamı sağlamaktadır. Yetişkin bir köpeğin günde 1 çiğ ya da haşlanmış yumurta tüketmesi ideal.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap