Köpeklerde Baş Ağrısı Nedenleri ve Belirtileri

Köpeklerde baş ağrısı çekebilirler. Köpekler farklı nedenlere bağlı şekilde baş ağrısı çekebilirler. Kimi zaman rahatsız gibi görünerek, kafalarını sallayarak, agresif şekilde hareket ederek bunu belli ederler. Bunun yanı sıra köpeğinizin belli rahatsızlıklara bağlı şekilde başının ağrıması da mümkündür. Bu nedenle de köpeğinizin farklı hareketlerini fark ettiğiniz zaman veteriner desteği almanız gerekebilir. Bu sayede mevcut farklı rahatsızlıklar varsa bunların tespit edilmesi de mümkün olabilir. Peki, köpekler baş ağrısı çeker mi? Baş ağrısının görülmesinin nedenleri neler olabilir?

Köpekler Baş Ağrısı

Köpeklerin baş ağrısı çekip çekmediği büyük bir merak konusudur. Köpekler kimi zaman baş ağrısı belirtileri gösterebilir ve farklı rahatsızlıkları nedeniyle de baş ağrısı yaşayabilirler. Bu durumda köpeğinizin herhangi bir rahatsızlığı olup olmadığını görmeniz, veteriner kontrolü ile mümkün olabilir.

Köpeklerde görülen baş ağrısının farklı nedenleri vardır. Kimi zaman yalnızca mevsim değişiklikleri değil. Köpeklerin uzun süre uyumalarının bile baş ağrısı nedeni olabileceği unutulmamalıdır. Eğer köpeğinizde başka bir rahatsızlık görmezseniz ve yalnızca baş ağrısı meydana gelirse; bunun uyku problemleri ya da yorgunluk gibi basit nedenler olduğunu söylemek mümkün olabilir. Yine de baş ağrısının şiddetli olması durumunda veteriner desteği almak gerekir.

Köpeklerin Kulak Rahatsızlıklarına Bağlı Baş Ağrısı

Kulak rahatsızlıklarına bağlı şekilde baş ağrısının görülmesi mümkündür. Kulakların da baş ağrısı ile birlikte ağrıması olasıdır. Bu durumda veteriner kontrolü sırasında kulakta olan problemlerin ve rahatsızlıkların da görülmesi mümkün olabilecektir. Köpeklerin kulaklarında enfeksiyonlar ya da farklı problemler olabilir. Bu durumda da baş ağrısı ve kulak ağrısı köpeklerde farklı belirtiler ile gözlemlenebilir.

Baş ve kulak ağrısı olduğu zaman köpekler genellikle kafalarını sürekli sallama eğilimi içindedirler. Bu durumda başını sallayan ve huzursuz şekilde kulaklarını kaşıyan köpekler genellikle ağrı nedeniyle uyku uyuyamazlar. Gece sürekli havlama, kulakları kaşıma ve kafayı sürekli sallama görüldüğü zaman kulaklarda çeşitli rahatsızlıkların olduğunu söylemek de mümkün olabilir.

Köpeklerde Baş Ağrısı: Yorgunluk

Köpeklerin yorgunluk nedeniyle baş ağrısı çekmesi mümkündür. Özellikle de uzun süre uyuyamayan, sürekli olarak egzersiz yapan ve yoğun egzersiz programı ardından yeteri kadar dinlenemeyen köpeklerin ciddi şekilde baş ağrısı yaşaması mümkündür. Bu durumda da yorgunluğa bağlı şekilde baş ağrısının çekilmesi olasıdır.

Köpeklerin özellikle de uzun yolculuklar ya da egzersizler sonrasında yorgun olması mümkündür. Bu durumda baş ağrısı uykularını da etkiler. Ancak uzun ve rahat bir uykunun ardından köpeğinizin baş ağrısının da zamanla ortadan kalkması mümkün olabilir.

Köpeklerin Yoğun Işık ve Sese Maruz Kalma

Yoğun ışık ve sese maruz kalma durumunda köpeklerin baş ağrısı yaşaması mümkündür. Köpekler yoğun ışıklı olan ve yüksek sesli alanlarda uzun süre bulundukları zaman ciddi baş ağrısı yaşayabilir. Tıpkı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de kulak sağlığı için belli bir ses seviyesinin üstüne çıkılmaması önemlidir.

Yoğun ışık ve sese maruz kalan köpeklerde yoğun baş ağrısının da görülmesi olasıdır. Ayrıca kulaklarda çınlama ve ağrı da görülebilir. Bu durumda köpeğinizin ağrısını havlayarak göstermesi mümkündür. Köpeklerin yoğun sese maruz kalmaması ve yoğun ışık alan, özellikle de zararlı yapay ışık kaynaklarından uzak kalması gerekir.

Köpeklerde Diş Problemleri

Diş problemleri nedeniyle köpeklerin başının ağrıması olasıdır. Köpeklerin dişlerinde görülen çürükler, diş eti problemleri, dişlerin kırılması ve zedelenmesi gibi pek çok durum hem ağız içinde ağrıya neden olur. Hem de baş ağrılarının meydana gelmesini tetikler. Bu nedenle de diş problemlerinin erken dönemde tespit edilmesi ve tedavisinin sağlanması, baş ağrısının önlenmesinde etkilidir. Diş problemleri görüldüğü zaman çene ile birlikte baş ağrısının görülmesi durumunda veterinerin önereceği ağrı kesiciler kullanılabilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap