Büyük Irk Köpeklerde Sağlık Sorunları

Büyük ırk köpeklerde sağlık sorunları farklı şekillerde gelişir. Bazı köpeklerde yaygın kemik ve eklem sorunları görülür. Bazılarında da solunum yolu ya da kalp rahatsızlıkları gözlemlenmesi mümkündür. Bu birbirinden farklı rahatsızlıklar ırkların sahip olduğu yatkınlığa bağlıdır. Bu nedenle de köpeğinizin ırkına göre hangi hastalıklara daha yatkın olduğunu bilmeniz iyi olur. Önlem almanız ve bilinçli hareket etmeniz konusunda destek sağlar.

Büyük Irk Köpeklerde Sağlık Sorunları Nelerdir?

Büyük ırk köpeklerde farklı sağlık sorunları görülmesi yaygındır. Aynı şekilde küçük ırk bazı köpeklerde de farklı sağlık sorunlarının görülmesi mümkündür. Ancak büyük ırkların tehlike içeren farklı rahatsızlıklara sahip olmasını ya da bu rahatsızlıkları erken dönemde atlatmasını sağlamak için önlem almanız önemlidir.

Köpeğinizde Kalça Çıkığına Dikkat

Büyük ırk köpeklerde yaygın şekilde görülebilen rahatsızlıklardan biri olan kalça çıkığı, ortopedik bir rahatsızlıktır. Erken dönemde müdahale edilmediği zaman köpeğinizin kalça çıkığı nedeniyle pek çok problem yaşaması da mümkündür. Yürüyüşte bozukluklar, topallık veya arka bacakların tamamen kullanılamaması gibi pek çok ciddi sağlık sorunu ile karşılaşmak mümkün. Bunların önlenmesi için ise büyük ırk köpeğinizin yatkınlığı olan bu rahatsızlığın erken dönemde tespit edilmesi gerekli.

Büyük ırk köpeklerde sıklıkla görülen kalça çıkığı probleminin temel nedeni kontrolsüz üretim ve akraba çiftleştirmeleridir. Bu nedenlere bağlı şekilde kalça çıkığı meydana gelir. Erken dönemde sağlanan kontroller ile kalça çıkığı probleminin tespit edilmesi mümkündür.

Köpeklerde Deri Hastalıklarına Yatkınlık

Büyük ırk köpeklerde deri hastalıklarına olan yatkınlık da öne çıkar. Besinlere olan alerjiler, tabanlarda görülen hastalıklar; ve bakımın yetersizliğine bağlı gelişen cilt problemleri büyük ırklardaki deri hastalıklarıdır. Bu rahatsızlıklar genellikle tüketilen besinlere bağlı şekilde gelişim gösterme olasılığı var. Beslenme düzeninde hiçbir problem olmayan köpeklerde de deri hastalıklarının görülmesi olasıdır. Özellikle de bakımın çok iyi ve düzenli şekilde sağlanmadığı büyük ırklarda; döküntüler, kaşıntılar, kanama ve yaralara dikkat edin.

Büyük ırk köpeklerinizin deri ve tüy temizliği ile bakımını düzenli olarak yapmanız gerekir. Aksi takdirde farklı deri hastalıkları ile karşılaşma oranı da yükselecektir. Ayrıca veterinerinizin yapacağı çeşitli alerji testleri ile mevcut alerjilerin hangi besinlere karşı olduğunu öğrenmeniz mümkündür. Alerji meydana getirebilecek besinlerden mümkün olduğunca uzak kalmanız iyi olur. Doğru mamayı tercih etmeniz ve köpeğinizin beslenme düzenini buna yönelik şekilde ayarlamanız cilt rahatsızlıklarının meydana gelme olasılığını azaltır.

Köpeklerde Hormonal Dengesizlikler

Büyük ırk köpeklerde hormon bozuklukları sıklıkla görülür. Özellikle de tiroid hormonunun yetersizliği çoğu köpekte görülen bir sorun. Bunun için köpeğinizde olası problemlerin birtakım testler ile belirlenir. Buna yönelik şekilde düzenli hormon ilaçları reçete ile alınabilir. Ayrıca besinler ile hormonların dengelenmesi de sağlayabilirsiniz.

Hormonal rahatsızlıkların meydana gelmemesi için besinler de büyük öneme sahiptir. Köpeğinizin hormonlarını dengeli şekilde salgılamasına katkı sağlayacak besin içeriklerini tüketmesini sağlamak için doğru mamayı kullanmanız gerekir. Bu konuda veteriner desteği alıp, gerekli içeriklere sahip mamaları veteriner tavsiyesi ile satın alabilirsiniz.

Köpeklerde Kalp Rahatsızlıkları

Büyük ırk köpeklerde sıklıkla görülebilen farklı kalp rahatsızlıkları vardır. Bu rahatsızlıklar kimi zaman aort damarının tıkanıklığı gibi ciddi problemler yol açar. Bu durumda kalp krizi riski de yüksektir. Köpeğinizin ciddi kalp rahatsızlıklara sahip olmaması için erken dönemde teşhisin sağlanması gerekir. Buna yönelik olarak düzenli ilaç kullanımı ile rahatsızlığın düzenlenmesi mümkündür. Ayrıca kimi durumlarda cerrahi müdahale de yapılır. Cerrahi operasyonlar sonucunda köpeğinizin kalp sağlığını korumak için besinlerine ve egzersiz programına da dikkat etmeniz gerekir. Kalp sağlığını etkileyebilecek her etkenden uzak kalmak, bu yatkınlığının önüne geçmeyi sağlar.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap