Köpeklerde Kronik Yorgunluk Neler Sebep Olur?

Köpeklerde kronik yorgunluk, sürekli olarak devam eder. Bazen köpeklerin aylarca ya da yıllarca yorgun olmasına neden olan bir durumdur. Kronik yorgunluğun meydana gelmesinde farklı rahatsızlıklar etkili olabilir. Köpeklerin bir günlük sıkı egzersizi sonrasında yorgun olması ise kronik yorgunluk durumu değildir. Çünkü köpeğiniz dinlendiği zaman yorgunluğu da ortadan kalkacaktır. Ancak kronik yorgunluk, yorgunluğa neden olan etken ortadan kaldırılmadığı sürece devam edebilecek olan bir durumdur. Bu nedenle de kronik yorgunluğun sebebinin erken dönemde tespit edilmesi önemlidir. Bu durumunda ortadan kaldırılması için önemlidir. Peki, kronik yorgunluğa neler sebep olur?

Köpeklerde Kronik Yorgunluk Neler Sebep Olur?

Köpeklerde kronik yorgunluk durumunun ortaya çıkmasının pek çok nedeni vardır. Bu durum köpeklerin sürekli olarak halsiz, yorgun ve iştahsız şekilde hareket etmesine neden olabilir. Köpeğinizde kronik yorgunluk olduğu zaman çok az sosyal ve fiziksel faaliyet gözlemlemeniz de olasıdır. Bu nedenle de köpeğinizde bir rahatsızlık olduğunu anlamanız aslında pek uzun süremeyecektir. Olası rahatsızlıkların tespit edilmesi için de veteriner desteği almanız oldukça önemlidir.

Köpeklerde İlaçlara Bağlı Kronik Yorgunluk

Köpeklerde görülen kronik yorgunluk, düzenli şekilde ya da belli bir dönemde kullandıkları ilaçlara bağlı olabilir. Örneğin parazit rahatsızlığı gibi bir durumda verilen ilaçlar kesilene kadar kronik yorgunluk durumu yaşanması olasıdır. Ancak bu durum elbette ki yaşanan rahatsızlık ile de ilişkili olabilir.

Bazen köpekler kalp ya da solunum yolu hastalıkları gibi durumlar için düzenli şekilde günlük ilaçlar kullanır. Bu ilaçlar da köpeğinizin kronik yorgunluk yaşamasına neden olacaktır. Düzenli olarak kullanılan bu ilaçlar gerek görülmedikçe köpeğinize verilmemelidir. Veterinerin reçete ile vermdiği hiçbir ilacı köpeğinize vermemeniz gerekir.

Köpeklerde Diyabete Bağlı Yorgunluk

Köpeklerin farklı nedenlere bağlı olarak diyabet rahatsızlığına sahip olması mümkündür. Özellikle de yedikleri mamaların içeriği ya da mama tüketim düzenleri gibi pek çok farklı neden diyabete yakalanma risklerini ortaya koyar. Bu riski ortadan kaldırmak için ise gerekli egzersizlerin yapılması gerekir. Ayrıca beslenme düzenlerinin sağlıklarını destekleyecek şekilde olması önemlidir. Kimi köpekler sağlıklı bir beslenme ve yaşam düzenine sahip olsa dahi diyabete sahip olabilir.

Diyabet de kronik yorgunluğun önemli nedenlerinden biridir. Köpeğinizde görülen kronik yorgunluk, diyabet rahatsızlığına bağlı olabilir. Bunun için düzenli olarak sağlanan kontrollerde diyabet rahatsızlığı varsa yorgunluğun sebebinin bu olduğunu söylemek mümkündür.

Köpeklerde Kalp Rahatsızlıkları ve Yorgunluk

Köpeklerin kalp rahatsızlıklarına sahip olması mümkündür. Bu durumda da egzersiz programlarını kalp rahatsızlığı olmayan köpeklere oranla daha düşük şekilde ayarlamak gerekir. Bu durum köpekte bir alışılmış tembellik meydana getiri. Kalp rahatsızlığı da kendi başına bir kronik yorgunluk nedenidir. Hem kullanılan ilaçların hem de kalp rahatsızlığının vücutta meydana getirdiği problemlerin sonucu olarak kronik yorgunluk durumu gözlemlenebilir.

Köpeklerde Enfeksiyonlar, Parazitler ve Daha Fazlası

Köpeğinizde görülen kronik yorgunluk durumu onları büyük ölçüde olumsuz etkiler. Ancak bu rahatsızlığa neden olan önemli bir hastalığı olabileceği ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle de veteriner desteği alınarak kronik yorgunluğun devam etmesine izin vermemek gerekir. Aksi takdirde olası rahatsızlıkların saptanması da oldukça uzun sürebilir.

Çeşitli enfeksiyonların, iç ve dış parazitlerin ya da karaciğer hastalığı gibi farklı pek çok hastalığın köpeklerde kronik yorgunluk nedeni olması mümkündür. Aslında köpeğinizin herhangi bir rahatsızlığa sahip olması ve bu hastalığın uzun süreli şekilde devam etmesi kronik yorgunluğu meydana getirebilir. Bu sebeple de yıllar boyunca fark edilemeyecek olan bu durumun ortaya çıkmasını sağlamak için düzenli olarak veteriner kontrolü sağlamanız gerekir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap