Köpek Cinsine Göre Mama Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Köpek cinsine göre mama seçimi nasıl olmalıdır? İsterseniz en iyi mamayı kullanın isterseniz orta segment bir mama tercih edin yine de merak ettiğinizi ve endişelendiğinizi biliyoruz. Köpeğinizi doğru besleyip beslemediğinizi merak ediyorsunuz ve okuduğunuz yazılar sizi tatmin etmiyor. Okuduğunuz yazıların sonunda ürüne giden bir link olması da ayrı bir endişe kaynağı. 2021 de güncel olan en iyi markalar neler sizler için araştırdık.

Köpek Cinsine Göre Mama Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Her köpek sahibi en iyi marka ve en çok beğenilen ürünü almak istiyor ama bu doğru bir seçim değil. Sizlerin de bildiği gibi ürünlerin içerikleri ve köpeklerimizin ihtiyaçları birbirinden farklı. Hangi cins köpekler hangi mamalarla en iyi beslenir sizler için araştırdık.

Köpeğinize mama alırken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli ayrıntı var. Köpeğinizin ırkının güçlü ve zayıf yönleri nelerdir? Köpeğiniz hangi hastalıklara yakalanma riski taşıyor ve hangi yönden güçlü. Köpeklerde görülen birkaç metabolik kaynaklı hastalık ve tedavisi şöyle.

Köpeklerde Alerji Hastalıkları İçin Mama Seçimi

Besin kaynaklı alerjiler belli işlenmiş gıdalardan yada tek bir içerikten kaynaklanabilir. Veterinerde yaptıracağınız test sonucunda köpeğinizin nelere alerjisi olduğunu öğrenebilirsiniz. Mama seçimi yaparken bu içeriklerin olmadığı mamalar arasında seçim yapabilirsiniz.

Köpeklerde Sindirim Sistemi Kaynaklı Hastalıklar İçin Mama Seçimi

Safra yapan, karaciğeri yoran ve mide gastritine sebepolan yağ yüklü mamalardan uzak durmalısınız. Hills Tavuk ve Hindili yavru ve küçük ırk maması hassas mideli köpeğinizin sağlığına iyi gelecektir.

Köpeklerde Mide, Kolit, Bağırsak Enfeksiyonu, İshal Hastalıkları İçin Mama Seçimi

Köpeğinizin bağırsakları hassassa o zaman ona probiyotikli ve lifli gıdalar vermelisiniz. Probiyotik ıslak mama olarak satılır, lifli gıdaları lif oranı yüksek mamalardan sağlayabilirsiniz. 

 ND Tahıllı ve Kuzu Etli orta-büyük boy köpek ırkı yetişkin kuru maması.

Pro Plan Medium Tavuklu Köpek Maması Orta boy yetişkin köpeklerin sindirim, eklem sorunlarını ortadan kaldıran bir mama.

Royal Canin Sterilize yetişkin köpek maması kısırlaştırdığınız köpek dostunuzun midesini korumak için iyi bir seçenek.

ND Balkabaklı Kuzu Etli küçük ırk yetişkin köpekler için tasarlanmış bu ürün sindirim kaynaklı alerji sorunlarınız için iyi bir tercih olacak. Bu mama kardiyovasküler sistemin korunması ve antikanserojen olması açısından özel olarak desteklenmiş.

Köpeğiniz sürekli bağırsak sorunları yaşıyorsa onun için barf mamalardan alabilirsiniz. Türkiye’de henüz tam bilinmese de bazı yerli üreticiler mevcut. Barf marka yerli üretici müşterilerine çeşitli paketler sunuyor. İçeriğinde işlenmemiş yiyeceklerin bulunduğu barflar bizim yediğimiz konserve yemeklere benziyor. Yani köpeğiniz aslında doğal sebze, meyve ve et yemiş oluyor. Eğer barf almaya karar verirseniz ilk zamanlar mamayla karıştırıp vermeniz önemli.

Köpeklerde Halsizlik, Kansızlık ve Vitaminsizlik Hastalıkları İçin Mama Seçimi

 Kuru mamaların en büyük avantajı belki de içeriklerinde ki mineral ve vitaminlerin takip edilebilir oluşudur. Hangi oranda ne içeriği olduğu paketlerin üzerinde yazmaktadır.

Büyük Irk Köpekleri İçin En İyi Mamalar

Ünlü markalar büyük köpekler için üç proteini “kuş, biftek, balık” birlikte kullanarak ve yağ oranını artırarak onları güçlü ve zinde tutarken sağlıklarını riske atmayacak kaliteli ürünler geliştirmiş. Bunlardan bazıları şöyle:

2021’in en iyi büyük ırk köpek mamaları

  • Welness Core Tahılsız büyük ırk en iyi mama seçildi.
  • Bravery Vahşi Köpek maması özüne en yakın beslenme
  • Blue Buffalo Wildernes vahşi köpek maması türüne en yakın beslenme
  • Taste of the Wild geyikli bizonlu mama. Bu mama genelde vahşi hayvanlarla yapılıyor. Kaliteli protein kaynağı.

Orta Boy Irk Köpekler İçin En İyi Mamalar

Orta boy köpeğinize mama alırken onun boyutunu göz önüne alarak karar verin. Küçük boya mı yakın, yoksa büyük boylara mı? Eğer büyükse büyük köpeklerin menüsünden seçebilirsiniz. Küçükse küçüklerin menüsü yada küçük-orta menüler sizin için uygundur.

Küçük Boy Irk Köpekler İçin En İyi Mamalar

Küçük boy köpeğinizin çok sık yediğini fark etmişsinizdir. Onların metabolizması gerçekten hızlı çalışıyor bu sebeple yedikleri yiyecekler; geride artık madde bırakmayacak çok sağlıklı mamalar olmalıdır. Şeker seviyeleri bir aşağı bir yukarı hareket ettiği için onları sabit tutacak tahıllar kullanmanız gerekir. Omega3 ve Omega6 yönünden onları desteklemeniz önemli. İşte en çok sevilen küçük boy ırk köpek mamaları

  • Taste Of The Wild appalachian valley small breed küçük ırk yetişkin
  • ND Prime Kuzu Etli Küçük Yetişkin
  • Acana Grassland Tahılsız sebzeli mama
  • Orijen Fit trim kilo kontrollü mama
  • Instinct yüksek etli somonlu tahılsız yetişkin

Okuma Önerisi: En iyi köpek mamaları adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap