Bozuk Köpek Maması Nasıl Anlaşılır?

Bozuk Köpek Maması Nasıl Anlaşılır?

Bozuk köpek mamasının belirtisi doğrudan bilinen durumlar değildir. Çünkü köpek mamalarının bozulmaları durumunda mamalarda renk ve koku değişikliği gibi belirgin belirtiler oluşmayabilir. Bundan dolayı bozuk köpek maması tespitinin yapılabilmesi için köpeklerin beslenmelerine bakılmalıdır. Köpekler eğer kendilerine verilen mamaları yemiyor, doğrudan reddediyor ve kaplarında mama olmasına rağmen sahiplerinden mama talebinde bulunuyorlarsa, köpek mamaları bozulmuş olabilir. Bununla beraber köpeklere farklı bir mamanın verilmesi ile de bu yöntem tamamen kanıtlanabilir. Eğer köpek, farklı mamayı yiyor ancak diğer mamadan uzak duruyorsa mama bozulmuş olabilir ve doğrudan hiçbir hayvanın erişemeyeceği bir yere atılmalıdır.

Açılmamış Yaş Mama Bozulur Mu?

Yaş mamanın bozulması, açılmamış olmasına rağmen gerçekleşebilir. Yaş mamaların üretimlerinden sonra her biri için bir son kullanma tarihi belirlenir. Bu son kullanma tarihi, mamalar açılmamış olsa dahi eğer geçmişse kediler ve köpekler için tüketilemez hale gelir.

Yaş Mamanın Bozulduğunu Nasıl Anlarız?

Yaş mamanın bozulduğunun anlaşılması için çok fazla kritere dikkat edilmesine gerek yoktur. Özellikle kedisi sürekli yaş mama yiyen kedi sahipleri, mamalarının kokusunun değişmesinden bozulduğunu anlayabilirler. Taze yaş mama kokusu hem kedileri hem de sahiplerini rahatsız etmez. Kişiler mamalardan farklı bir koku alamıyorlar ancak kedilerinin önüne koydukları zaman kedileri mamayı yemiyorsa, yine bozulmuş olabilir.

Kedi Bozuk Mama Yerse Ne Olur?

Kedilerin bozuk mama yemesi genellikle kendini hemen kusma ve ishalle belli eder. Kedilerin bozuk yaş mama tüketmelerinden sonra mideleri bu duruma hemen tepki verecek ve önce kedileri halsiz ve sersem bir hale getirecek, daha sonra da kusmaya başlamalarına neden olacaktır. Bu noktada kedilerin zehirlendiğinin anlaşılması ve hemen veterinere götürülmesi gereklidir. Aksi takdirde kusmuş olsalar bile kediler mamadan zehirlenerek ölebilirler.

Kuru Mama Bozulur Mu?

Kuru mamaların bozulması, yaş mamalar gibi mümkündür. Kuru mamaların yaş mamalara nazaran çok daha uzun süre dayanabildikleri bilinir. Ancak bu kuru mamaların hiç bozulmayacakları anlamına da gelmez. Uygun koşullarda saklanmadığı zamanlarda hem kuru hem de yaş mamalar hızlı bir şekilde bozulabilir. Bozuk köpek maması ile kedi mamalarının evcil hayvanlara yedirilmemesi için kuru mamaların da son kullanma tarihine dikkat edilmesi gereklidir.

Mamanın Bayat Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Hayvan mamalarının bayatlığının anlaşılması, genellikle kedi ve köpeklerin mamalarını iştahlı bir şekilde yememelerinden anlaşılır. Mamalarını isteksizce yemeleri, eğer bir hastalıkları yoksa genellikle bu durumdan kaynaklanır. Bunun dışında mamaların bayat olup olmadığı şu durumlara bakılarak da anlaşılabilir:

  • Olduğundan daha sert olması
  • Yağlı bir görünüme sahip olması
  • Normalde koktuğundan farklı kokması
  • Mamaların birbirine yapışması
  • Üzerinde küfe benzer şeyler olması
  • Nem almış ve fazla yumuşak durmasından dolayı elde dağılması
  • Renginin değişmesi (Açılma veya koyulma şeklinde kendini gösterebilir.)

Kuru Mama Kaç Günde Bozulur?

Kuru mamanın saklanma süresi, paketinin açılmasından sonra en fazla 1 aydır. Hem kediler hem de köpekler için uygun olan kuru mamaların ağızlarının açılmasından 1 ay geçmesinin ardından nemlenmeye başlar ve tüketime uygun durumda olmaz. Bundan dolayı mamaların mutlaka kilitli poşetlerde tutulması gereklidir.

Sahte Köpek Maması Nasıl Anlaşılır?

Köpek mamalarının sahteliğinin anlaşılması için rengine, kokusuna ve şekline bakmak yeterli olacaktır. Sahte mamalar ile orijinal mamaların içerikleri birbirleri ile aynı olmadığı için fiziksel görüntüleri de aynı olmayacaktır. Ayrıca daha önce hep orijinal mama yemiş olan köpekler sahte mama kendilerine verildiği zaman tadına bakacak ancak yemeye devam etmeyeceklerdir. Bunlara bakılarak da kolaylıkla mamanın gerçek olup olmadığına karar verilebilir. Paketli olarak alınan mamaların çok ucuz olması da genellikle sahtelik belirtisidir. Orijinal köpek mamalarının belirli bir ücretleri vardır ve piyasaları bu ücretin altına pek inmez.

Kuru Köpek Maması Neden Bozulur?

Kuru mamaların bozulma nedenleri, saklanma koşullarıdır. Kuru mamaların güneş ve nem almayacakları yerde tutulmaları gereklidir. Paketlerin açılmasından sonra da hava almamalarına özen gösterilmelidir. Hava alan, güneşe doğrudan maruz kalan ve nemlenen mamalar bozulmaya çok daha yatkın olacaklarından mamaların kilitli poşetlerde, kuru yerlerde ve doğrudan güneş almayacakları yerlerde tutulması hem mamaların tazeliğini koruması hem de köpeklerin sağlıklarına zarar vermemesi için önemlidir.

Yaş Mama Kaç Saatte Bozulur?

Yaş mamanın bozulma süresi, dışarıda bırakıldığı zaman maksimum 3-4 saattir. Kedilere veya köpeklere verilen yaş mamaların 3-4 saatten fazla dışarıda bırakılmaması önemlidir. Bununla beraber, bir kısmı evcil hayvanlara verilmiş ve kalanı dolaba konmuş olan yaş mamaların da en fazla 1 hafta dolapta saklanması gereklidir. Daha fazla dolapta beklemesi, olması gereken sıcaklıkta da olsa mamaların bozulmasına neden olacağından hayvanlara verilmesi de sağlıklı değildir.

Köpekler İçin Yaş Mama Mı Kuru Mama Mı Daha Sağlıklıdır?

Köpeklere uygun mama türü, genellikle kuru mama olarak bilinir. Kuru mama, tüm köpek türlerinin sağlıklarını korumaları için daha uygundur. Ancak ara sıra köpeklerin ödüllendirildiklerini bilmeleri adına sevdikleri aromaları içeren yaş mamaları tüketmeleri de uygun olacaktır. Yaş mamaların besin değerleri, kuru mamalara göre çok daha fazladır. Bundan dolayı sürekli yaş mama verilmemesi, verildiği zaman da mutlaka porsiyon kontrolünün sağlanması gereklidir.

Köpekler Bozuk Mama Yerse Ne Olur?

Köpeklerin bozuk mama yemesinin sonuçları, genellikle köpeklerin kusmaya başlamalarıdır. Bozuk köpek maması yiyen köpeklerin ilk olarak mideleri etkilenir ve kedilerde olduğu gibi sindirdikleri bir miktar mama bağırsak düzenlerini bozmasından dolayı ishal olurlar. Kendini ishal ve kusma ile gösteren bu durumdan köpeklerin çıkabilmesi için mutlaka veterinere götürülmeleri ve zehirlendikleri mamanın daha fazla etki etmemesi için önlemleri alınmalıdır.

Ayrıca Bakınız: Köpekler Neden Hızlı Nefes Alıp Verir?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap