Köpeklerin Aç Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Köpeklerin Aç Olduğu Nasıl Anlaşılır

Köpeklerin her daim aç olması mümkün değildir. Ancak sahiplerinin yemek yemeleri sırasında köpekler her zaman yemeklerden pay almak isterler. Köpeklerin düzenli olarak beslenildiğinden emin olunması, köpeklerin aç olup olmadığının anlaşılmasında önemli bir paya sahiptir. Sahipleri tarafında düzenli olarak beslenen köpeklerin, aç olma ihtimalleri yoktur. Günlük öğünlerinin verilmemesi, atlanması ya da unutulması köpeklerin açlık yaşamasına neden olmaktadır. Dışarıda yaşamak zorunda kalan köpeklerin, fiziksel özellikleri, halsizlikleri ve elinde yiyecek olan kişilere olan yaklaşımları ise, bu köpeklerin aç olduğunun net bir göstergesidir. Genellikle uzun süre aç bırakılan bir köpeğin sahiplenilmesi ise, bu köpeklerin uzun süre yiyeceğe ulaşamamasından dolayı her zaman açmış gibi yemek yemesine neden olabilmektedir. Köpeklerin yemekleri çok hızlı yemesi de açlık belirtileri arasında yer alabildiği gibi mevcut yemeğe tekrar ulaşamayacağını düşünmeleri de yemekleri hızlı bir şekilde tüketmelerine neden olabilmektedir.

Köpeklerin Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Köpeklerin beslenme programları, köpeklere özel olarak düzenlenmelidir. Veteriner hekimler tarafından köpeklerin genel sağlık kontrollerinin yapılmasının ardından, köpekler için en uygun mama önerileri ve gün içerisinde kaç öğünde ne kadar dozda beslenmeleri gerektiği belirlenmelidir. Köpeklerin ırkları ve genetik yatkınlıklarının olduğu sağlık sorunları da köpeklerin beslenme düzeninin veteriner hekimler tarafından belirlenmesinde oldukça etkilidir. Örneğin, obezite hastalığına yakalanma riskinin yüksek olduğu ırkların belirlenen bir diyet programına göre beslenmesi gerekmektedir. Her köpeğin kendine özgü bir beslenme düzenin olması, köpeklerin en sağlıklı şekilde gelişebilmesini ve yaşamlarını sürdürebilmesini sağlamaktadır. Köpeklerin beslenme düzeni şu unsurlara dikkat edilerek belirlenmelidir;

 • Yetişkin köpeklerin günde iki kere ve sekiz ile on iki saat arayla beslenmesi gerekmektedir.
 • Köpeklere verilecek mamanın dozunun ayarlanması köpeklerin yaşına, kilosuna ve ırkına göre değişmektedir.
 • Köpeklerin gün içerisindeki enerji düzeyi ve antrenman süreçleri, mamaların dozlarının ayarlanmasında etkilidir.
 • Köpeklerin genel sağlık sorunları ise, köpeklerin hangi içeriğe sahip mama tüketmesi gerektiğini belirlemektedir.
 • Hamile köpeklerde ise beslenme düzeni, normal köpeklere göre daha farklı olmaktadır. Bu aşamada, veterinerlerin önerdiği beslenme düzeninin yanı sıra, hamile köpekler için verilecek vitamin takviyelerinin de düzenli beslenme programına dahil edilmesi gerekmektedir.

Köpeklerin Sürekli Aç Olmasına Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

Genel olarak köpekler kendilerine verilen yemekleri hiçbir zaman geri çevirmemektedir. Ancak bazı durumlar köpeklerin gerçekten doymamasına neden olabilmektedir. Bunlardan ilki köpeklerin düzensiz beslenme alışkanlığıdır. Köpek sahiplerinin düzenli bir beslenme rutinine uymaması, köpeklerin sürekli aç olduklarını hissetmesine neden olmaktadır. Bazı biyolojik etmenlerde köpeklerin sürekli yemek yemesine neden olabilmektedir. Bunlar arasında en çok dikkat edilmesi gereken ise, köpeklerin açık bir iştaha sahip olmasına neden olan hastalıklardır. Köpeklerin sürekli aç olmasına neden olan hastalıklar genel olarak şu şekilde sıralanabilir;

 • Diyabet,
 • Hiperadrenokortisizm,
 • Hipertiroidizm,
 • Malabsorpsiyon,
 • Ekzokrin pankreas yetmezliği,
 • Bağırsak kanseri,
 • Bakteri üremesi,
 • İnflamatuar bağırsak hastalığı

Köpeklerin Fazla Yemek Yemesinin Zararları Nelerdir?

Köpeklerin fazla beslenmesi, köpeklerin mevcut sağlığının bozulmasına neden olacaktır. Köpeklerin düzensiz ve buna bağlı olarak fazla beslenmesi, ilk olarak köpeklerin obezite rahatsızlığına yakalanmasına neden olacaktır. Köpeklerin gün içerisinde gerçekleştirmesi gereken belli başlı aktiviteler bulunmaktadır. Köpeklerin her gün düzenli olarak gezdirilmesi, koşturulması ve farklı oyunlar ile enerjilerini atabilmesi sağlanmalıdır. Bu tür aktivitelerin yapılmamasının yanı sıra, bir de köpeklerin düzensiz ve fazla beslenmesi köpeklerin ciddi sağlık sorunları yaşamasına neden olacaktır. Köpeklerin fazla yemek yemesinin zararları başlıca şu şekilde sıralanabilir;

 • Fazla ve düzensiz beslenen köpeklerde kalp ve damar rahatsızlıklarının meydana gelmesi kaçınılmazdır.
 • Fazla yemek ile beslenen köpeklerde şeker hastalığı meydana gelmektedir.
 • Aşırı kilo alan köpekler, düzensiz beslenme nedeni ile artan vücut ağırlıklarına bağlı olarak eklem ve kas problemlerine yakalanmaktadır. Bu durum da genel olarak köpeklerin yaşam kalitelerinin düşmesine neden olmaktadır.

Köpeklerin Daha Fazla Yemek Yemesi Nasıl Önlenebilir?

Köpeklerin fazla yemek istemesi, köpek sahiplerinin alabileceği belli başlı yöntemler ile önlenebilir. Köpeklerin düzenli beslenildiğinden, mevcut bir sağlık probleminin olmadığından ve yemeklerine rahat bir şekilde ulaşabildiğinden emin olunması durumunda köpeklerin tamamen iç güdüsel olarak daha fazla yemek yemek istediği netleşmektedir. Köpek sahiplerinin yemek yemesi sırasında köpekler, mutlaka mevut yemeğin tadına bakmak ister. Bunun için ellerinden geleni yapabilen köpekler doğru bir eğitime sahip olmadıkları sürece de istedikleri alırlar. Bu düzensiz beslenme aslında köpeklerin sağlıkları açısından oldukça tehlikelidir. Köpeklerin fazla yemesini önlemek için alınacak tedbirler şu şekilde sıralanabilir;

 • Köpeklerin beslenmesinin, sahiplerinin beslenmesinden önce yapılması gerekmektedir.
 • Köpek sahiplerinin yemek yemesi sırasında, köpeklerin yemek istemesini görmezden gelinmesi gerekmektedir.
 • Köpeklerin yemek yenen alanlara girişinin yasaklanması da köpeklerin daha fazla yemek yemesini engelleyecektir. Yemek yenilen ev alanın kapısında beklemesi konusunda eğitilecek olan bir köpeğin, yemeğe ulaşabileceği alanlara erişimi kısıtlanacaktır.
 • Temel itaat eğitimlerinin köpeklere doğru zamanda ve doğru yöntemler ile verilmesi de köpeklerin sahiplerinin istemediği hareketleri sergilemesini engelleyecektir.

Köpekler İçin En Doğru Besinler Nelerdir?

Köpeklerin beslenmesi için tercih edilecek gıda ürünlerinin veteriner hekimler tarafından önerilmesi gerekmektedir. Köpeklere verilecek gıdaların mutlaka köpeklere özel üretilmiş olması gerekmektedir. Ev yemeklerinin köpeklere verilmesi, köpeklerin özellikle sindirim sisteminde sorunların meydana gelmesine neden olmaktadır. Protein içerikli kuru mama ya da yaş mamaların tercih edilmesi, köpekler için en doğru besinler olmaktadır. Tabi ki bu aşamada, köpeklerin yaşının ve kilosunun da baz alınmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ayrıca Bakınız: Köpek Uluması Ne Anlama Gelir?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap