Köpek Beslerken Yapılan Hatalar: Sakın Bunları Yapmayın

Köpek beslerken yapılan hatalar aslında her canlıda olduğu gibi hayati önem taşır. Doğru şekilde beslemek, kontrollü ve yeterli ölçüde beslenmesini sağlamak son derece önemli. Köpek mama  ölçüleri ayarlanırken sıklıkla yapılan hatalardan bahsedeceğiz. Köpeklerin mama miktarı ne kadar olmalı? Köpeklerin mama porsiyonu nasıl ayarlanır? Her köpeğin heyecanla beklediği yeme saatini nasıl doğru ve verimli geçirmeniz gerektiği üzerinde duracağız.

Köpek Beslerken Yapılan Hatalar

Her hayvan sahibi köpekleri için en iyisini ister. En kaliteli mamalar, içeriği zengin mamalar ve doya doya yesin diye porsiyonu büyük öğünler hazırlanır. Köpeğinizin mutluluğu için yapılan minik gibi görünse de aslında ileriye dönük oldukça büyük problemlere açmaktadır.

Köpeğin Beslenmesi ve Doyması Arasındaki ilişki

Beslemek ve doyurma kavramlarının ayırt etmek ve doğru anlamak çok önemli. Köpeğin beslenmesini sağlamak demek, köpeğin ihtiyaç duyduğu oranda ve besinlere, bileşenlere sahip olan gıdalar sağlanmalıdır. Köpeğin beslenmesi, ırkına, kilosuna, enerji miktarına uygun hazırlanan bir beslenme şeklidir. Ancak doyurmak tam tersi başka bir kavrama gelir. Çünkü doyma ve doyurulma kavramı tıpkı bizlerde olduğu gibi köpeklerde de farklı anlamlara gelmektedir. Zararlı bir besin maddesi ile ya da köpeğe uygun olmayan gıdalar ile  doymasını sağlayabilirsiniz. Ancak bu doygunluk kısa süreli olacak ve köpeğe hiçbir katkısı olmayacaktır. Köpeği doyurmak değil besleme hedefinde olmak gerekiyor.

Köpeğime Hangi Mama Uygun

Yeni bir köpek sahiplenme sonrası hemen köpeğin mama seçimi için internetten ya da tanıdıklardan, forum sitelerinden tavsiyeler alınır. Bu yada şu çok iyi mama. Bu markayı alırsan daha iyi olur. Benim köpeğim de x markasının mamasını çok tüketiyor. Bu gibi varyasyonlara kulak asmamak çok daha iyi olur. Hangi mamanın köpek için iyi olduğuna karar vermek için öncelikle köpeğinizi iyi tanımalısınız. Köpeğin cinsi, yaşı,egzersiz rutinlerini belirledikten sonra buna uygun bir mama seçiminde bulunmalısınız. Mamanın içeriğini incelemeden en popüler mama hangisi ise o alınmamalıdır.

Köpekler için mama seçimi sırasında birkaç alternatif belirleyerek bunları kademeli olarak deneyip onun için en iyi mamada karar verebilirsiniz. En iyi mamaya karar vermek için kullandığınız mamayı 3-6 ay kadar devam ettirmelisiniz. Bu süreçte köpek mamayı yediğinde enerji durumu, tüy sağlığı, sindirmesi, kilo alıyor mu, fit mi devam ediyor? Onun için yeterli geliyor mu ya da daha da zayıflamasına mı yol açıyor? Bu gibi kıstaslara bakmanız için aynı mamayı bir süre kullanmalısınız.

Köpeğin Beslenmesi İçin Pahalı Kuru Mama Markaları En İyisi

Köpek beslerken yapılan hatalar arasında bir diğeri protein oranı çok yüksek ve pahalı mamalarının en iyisi olduğu düşünülür. Bazıları için de pahalı olmasından kaynaklı alamadığından köpeğini iyi beslenmediğini sanıp üzülürler. Öncelikle bu son derece yanlış bir algıdır. En iyi mama pahalı olandır algısının yanlış olma sebebi: İthal mamaların hangi ülkeden geldiği, nasıl taşıma sürecinden geçtiği, üzerine eklenen vergi miktarı, gümrük masrafları, firmaların koyduğu kâr oranı…. Bu faktörlerden dolayı mamanın pahalı olması demek çok iyi anlamına gelmemelidir.

Popülerliği yüksek olan mamaların ya da protein miktarı yüksek olan mama almak mı daha iyi? Eğer köpeğin günlük yaşamı sakin, daha hafif bir yaşantısı varsa yüksek proteine de ihtiyacı yoktur. Köpeğin yaşantısına uygun, egzersiz planına uyacak şekilde bir protein miktarını oluşturmalısınız. Köpeklerin günlük protein ihtiyaçlarını yaşa,ırka ve egzersiz miktarına bağlı ayarlamalısınız. Yüksek protein içeren mamalar bazı köpeklerin böbreklerinde ciddi sorunlara yol açmaktadır. Böbrek taşları ve böbrek fonksiyonlarına yatkınlığı olan bazı köpekler proteine karşı hassasiyeti olacaktır.

Ayrıca Bakınız: Köpek Maması Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpeğe Sürekli Kuru Mama Vermek Doğru mu?

Tabi ki hayır. Köpeklerde beslenme aktivitelerinden sadece biridir. Hijyenik ve pratik olduğu için dünyada en çok tercih edilen köpek maması türüdür. Köpeğin sadece kuru mama ile beslemek zorunda değilsiniz. Evde köpeğiniz için doğru besinleri bir araya getirerek kendiniz bir karışım hazırlayabilirsiniz. Çiğ besleme,ısıtarak, kurutarak, pişirerek, haşlayarak  besleme yapabilirsiniz. Ketojenik ürünlerle köpeğinizi besleyebilirsiniz. Özetle köpek sadece kuru mama ile beslenecek diye bir zorunluluk yoktur. Önemli olan köpekler için doğru besinleri bir araya getirerek öğün hazırlamaktır.

Köpeğe Fazla Ödül maması ve Ekstra Öğünlerinin Haricinde Mama Verilmesi

Yağ ve protein oranları yüksek olan ödül mamalarının normal ölçülerde beslenen köpeğin fazla miktarda ödül maması verilmesi buna bağlı köpekte aşırı kilo alım, yaşı ilerleyince obeziteye kadar ilerleyebilir.  Çeşitli sindirim sistemi sorunları ya da böbrek sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Köpeğe ekstra besinler verilirken günlük alması gereken kalori miktarını hesaplayarak verin.

Köpekler Çiğ Beslenme Sakıncalı

Doğru ve kurallara uygun bir öğün hazırlandığı takdirde köpeklerde çiğ beslenme güvenilir bir şekilde yapılabilir. Köpekleri çiğ besleme de düşünülen yanlışlar: Köpeğin çiğ et yemesi ile kan kokusu alması ve saldırgan tavırlar sergilemesi. Daha baskın ve agresif davranışlarda bulunacağı zannedilmesi… Köpeklerde çiğ besleme parazit yapar mı? Bu soru köpek sahiplerinin kafasını oldukça karıştırılmaktadır.  Ancak çiğ etlerin doğru muhafaza edilmesi, kaynakların doğru seçilmesi ve çiğ etlerin hazırlanırken kurallara uyulması takdirde çiğ beslenme köpeklerde parazit yapmayacaktır.

Köpeklere Evdeki Artık Besinlerin Verilmesi

Köpeklerin sindirim sistemi ile insanlarınkine göre farklıdır. İnsanlar için besleyici olan gıdaların köpeklerin sindirim sistemine uygun değildir. Ciddi toksik sonuçlara kadar ilerler. Örneğin yemeklere katılan birçok baharat, tuz, salça, soğan gibi ürünler kattığımız için bunların çoğu köpek sindirim sistemine uymayan zarar veren bileşiklerdir. Bizim her yediğimiz gıdalarla köpekleri beslememelisiniz.

Köpeğin 1 Yaşından Sonra Tek Öğün Beslenmesi

Köpeğin tek öğün beslenmesi son derece yanlıştır. Ev köpekleri doğada yalnız başına yaşayan köpeklerden farklıdır. Yaşına uygun ve sıklıkta beslemek çok önemli. Yavruyken 3-4 öğün yavruluk dönemini geçtikten sonra ve devamında günde en az 2 öğün beslemelisiniz. Köpeklerin tek öğün beslenmesi sonucunda obeziteyi tetikler. Kalitesiz kilo artışı, gastrit ve mide sorunlarına yol açar.  Köpeklerin 1 yaşından sonra günde tek öğün beslenmesine engel olun.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap