Köpeğim Kilo Almıyor: Köpeklere Kilo Aldırma Yolları

Köpeğim Kilo Almıyor: Köpeğin Kilo Alması İçin Ne Yapmalıyım?

Köpeğim kilo almıyor, bu sorunla özellikle 1 yaş altı köpek sahipleri karşı karşıya kalmaktadır. Köpeklerin kilo almamasının nedeni öncelikle ırkına ve yaşına göre değişiklik gösterir. Özellikle küçük ırk köpek cinsleri çok kilo alamazlar. Alsalar da bu dışarıdan çok belli olmayacaktır. Eğer yavru köpeğin kilo almamasının anlamak istiyorsanız kardeşlerinin kilosuna ve ırkın olması gereken ağırlığına bakmalısınız.

Ortalamanın altında bir kiloya sahipse altta yatan sağlık sorunları, psikolojik sorunlar ya da yetersiz beslenme olmak üzere 3 ana başlıkta daha detaylı inceleyeceğiz. Köpeğim kilo almıyor, köpeğin kilo alması için ne yapmalıyım diyorsanız okumaya devam edelim…

Yavru Köpeklerin Kilo Alamamasının Sebepleri

Bazı köpekler çok yemek yer ancak yine de kilo alamazlar. Köpeğin kilo alamamasının nedenleri arasında bazıları endişelenmenizi gerektirmez. Ancak normalin çok altındaysa eğer vakit kaybetmeden önlem almanız gerekiyor. Yavru köpeklerin kilo alamamasının sebepleri:

 • İç-dış parazitler, bağırsak parazitleri, kurtlar, solucanlar,
 • İltihaplı bağırsak hastalığına yakalanmaları. Bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açar. Sindirim sistemi sorunlarına neden olarak köpeğin ne kadar yerse yesin kilo almasını engeller.
 • Özellikle yavru köpeklerin henüz tamamlanmayan dişlerinden kaynaklanabilir. Mamayı tam parçalamayan eksik dişlerin varlığı kilo almasını engeller.
 • Yavru köpeğim kilo almıyor, diyenlerin bir başka yaptığı yanlış ise yetersiz beslenme kaynaklarıdır.
 • Köpeğin kilo alamamasının nedeni içeriği zengin olmayan katkı maddeli ve şişirilmiş köpek mamalarıdır. İçeriğine dikkat etmeden alınan köpek mamaları köpeğin kilo almasını engeller.
 • Yavru köpekler yavaş ve farklı evrelerde büyüme gelişimi gösterir. Ancak normalden yavaş büyüme görülüyorsa eğer tıbbi bir sorun altta yatabilir. Diyabet, parazitler, sindirim sistemi bozuklukları, mide sorunları, bağırsak sorunları köpeğin yavaş gelişiminde etkili sağlık sorunlarıdır.
 • Enfeksiyonlu bağırsak hastalığı köpeklerin yedikleri mamadan protein alamadıkları gibi depolamaya da engel olacaktır.
 • Yanlış ve yetersiz beslenme de köpeklerin kilo alamamasını etkiler. Köpeklerin yaşına, aktivite düzeyine ve ırkına göre bir mama seçmelisiniz.
 • Köpekler yavruluk dönemlerinde aşırı hareket ederler. Bu da ne kadar yemek yerlerse yesinler yediklerini anında sindirip dışkı yoluyla atmalarına neden olurlar. Köpeğin gün boyunca hareket etmesini engel olmalısınız.
 • Köpeğiniz belirli ilaçları alıyorsa, ilaçların yan etkileri kilo vermesine ve geri almakta zorlanmasına neden olabilir.
 • Yavru köpeğin kilo alamamasının bir diğer nedeni de stres ve ayrılık kaygısı. Uzun bir süre yalnız kaldıklarında köpeğiniz yeterince ya da hiç mamasından yemek istemez. Bu da hızla kilo vermesine yol açar.

Köpeğin Kilo Alması için Ne Yapmalısınız?

Öncelikle kullandığınız mamayı inceleyin. Nelerin eksik olduğunu anlamak ve nelere ihtiyacı olduğunu belirlemek için. Mevcut diyetini gözden geçirmek gerekiyor. Kullandığınız mama içerisinde vitaminler, protein, omega-3 yağlar, karbonhidrat oranı, demir, potasyum bileşenlerinin içerdiğini ve oranlarını kontrol edin.

Yüksek proteinli, vitaminli ve dengeli karbonhidrat içeren mamalar kilo alması gereken köpekler için tercih edilmelidir. Köpeğinizi yağ ve protein zengini olan mama ile beslemek zamanla yavrunuzun kilo almasına yardımcı olur.

Yavru Köpek Nasıl Kilo Alır?

Köpeğiniz kilo alamıyorsa eğer ihtiyaç duyduğu kalori, ideal vücut durumuna ve sağlıklı kilosuna veteriner hekiminiz yaptığı muayene ile size mama önerecektir. Köpeğin mamasının üzerine ton balığının üzerine zeytinyağı gezdirerek köpeğinizin akşam yemeğini daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Yavru köpeğin kilo alması için protein içeriği yüksek mamalara yönelmelisiniz. Ayrıca bunun yanında besinlerin daha iyi emilmesi için sindirimi kolay bir diyet sunmalısınız.

Yavru köpeğin kilo alması yardımcı olmanın diğer yolu ise gün boyunca daha fazla yemek yeme fırsatı vermek olabilir. Normalde günde iki öğün ile besliyorsanız, bu oranı üç – dört küçük öğüne çevirebilirsiniz.

Yavru Köpek Ne Yerse Güçlü Olur?

Evinize gelen şirin yavru köpeğin ilgi odağı olmaktan çok fazla şeye ihtiyacı vardır. Övgüler ve sevilmelerinin yanı sıra özel bir bakım da yavru köpeğin sağlığı açısından çok önemli. İlk defa köpek sahiplenenler bu konuda çok zorlanabilir. Yavru köpeğim neden kilo almıyor, nerede yanlış yapıyorum diyebilirler. Rutin veteriner kontrollerinin yapılması sırasında köpeğin kilosuna da baktırmayı unutmayın.

Köpeğim ne yerse güçlü olur sorusuna cevap olarak ilk önce köpeğim yeterli kalori alıyor mu diye bakmalıyız. Kaliteli ve yeterli kalori alımını köpeğinize kazandırmalısınız. Protein yüzdesi daha yüksek bir köpek maması alarak köpeğinizi beslediğiniz et proteinine ekleyebilirsiniz. Protein ve yağ oranı yüksek mamalar köpeğin kilo alımını arttıracak ve kısa sürede fiziksel olarak kilo aldığını fark edeceksiniz. Köpeğim ne kadar sürede kilo alır diyorsanız 1-2 haftada kendini toparlayacaklardır.

Köpeğim Mama Yiyor, Ancak Kilo Almıyor?

Yavru köpeğim kilo almıyor, iştahı yerinde ancak yine de çok zayıf görünüyor. Bu gibi sorularda sıkça yaşanmaktadır. İştahı yerinde olan köpekler ne kadar yerlerse yesinler eğer bağırsak hastalığı yaşıyorsa kilo alamayacaklardır. Bağırsaklardaki parazit, kurt, solucan gibi şeyler köpeğin yedikçe zayıflamasına neden olur.

Köpeklere Kilo Aldıran Besinler

Bazı köpekler mama konusunda çok titizlerdir. Her mamayı yemezler. Islak ve kuru mamalar onlara çekici gelmez. Ayrıca her geçen gün köpek mamalarına gelen zamlarla da bazı ebeveynler zorluk çekmektedir. Bunlara alternatif olarak köpeğinize et ve sebzeler verebilirsiniz. Tabii ki sürekli bunlarla beslememeye özen göstermelisiniz. Yüksek yağ içeriği, kilo almasına yardımcı olan fıstık ezmesi köpeğinize ödül maması için oldukça zengin bir takviye olur.

Köpeklere kilo aldıran şeyler içinde bir diğer besinimiz yumurta! Sağlıklı protein ve yağ kaynağı olan yumurta köpeklerin yemesinde hiçbir sakınca yoktur. Yumurtada bulunan yağ asitleri köpek derisine ve tüylerine fayda sağlar. Besleyici, kolay sindirilebilir olan yumurtayı köpeğin kilo alması için diyetine ekleyebilirsiniz.

Pirinç, karbonhidrat kaynağıdır. Köpeğin beslenme programına eklemeniz dahilinde kilo almasını sağlamış olacaksınız. Özellikle mide sorunlarına yatkın olan bir köpeğiniz varsa yatıştırması için pirinç içeren bir öğün hazırlayabilirsiniz.

Tatlı patates ve balkabağı köpeğin sağlıklı bir şekilde kilo almasında rol oynar. Köpeklere kilo aldıran şeyler içinde aşırı proteine maruz bırakmamak için tatlı patates ya da balkabağı verebilirsiniz. Köpeğin beslenmesinde yağ ve lif oranını arttırmak kilo almasıyla beraber sindirimini de kolaylaştırır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap