Köpek Maması Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpek maması seçerken farklı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Özellikle de köpeğinizin sahip olduğu rahatsızlıklar, çeşitli problemler, alerjiler ya da besin ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalıdır. Buna ek olarak köpek mamalarının içeriklerine, protein ya da tahıl içeriklerinin oranlarına da dikkat etmeniz gerekir. Özellikle de köpek sahiplenme öncesinde köpek mamasının temin edilmesi gerekir. Köpeğinizin eve geldiği ilk andan itibaren açlığını gidermesine ve mamasına alışmasına yardımcı olacaktır. Peki, köpek maması alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Köpek Maması Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Köpek maması alırken dikkat edilmesi gereken birkaç ufak nokta vardır. Bu detaylara dikkat edildiği sürece köpeğinizi sağlıklı ve dengeli şekilde beslemeniz mümkün olabilmektedir. Özellikle de köpeğinizin ihtiyacına yönelik mama seçmeniz, onun sağlıklı beslenmesi için önemlidir.

Rahatsızlıklara Yönelik Mama Seçimi

Köpek sahiplenme öncesinde farklı rahatsızlıkları bilmiyor olabilirsiniz. Bu nedenle de sahipleneceğiniz köpeği veterinere götürmenizde fayda vardır. Bu şekilde köpeğinizin sahip olduğu farklı rahatsızlıkları öğrenerek buna uygun şekilde beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Köpeğinizin ilerleyen dönemde farklı rahatsızlıklara da sahip olması mümkündür. Onun sahip olacağı rahatsızlıklar, tüketeceği mama seçimini de büyük ölçüde etkiler. Özellikle de obezite, diyabet, kalp ve benzeri rahatsızlıkları olan köpekler için özel mamalar tercih edilmelidir. Ayrıca köpeklerde tüy problemleri, deri rahatsızlıkları, çeşitli vitamin ya da mineral eksiklikleri de olur. Bunlara yönelik uygulanan tedavilerin çeşitli içeriklere sahip mamalar ile desteklenmesi de mümkündür.

Köpeğinizin Yaşına Dikkat!

Köpeğinizin yaşına uygun mama seçmeniz, onun doğru şekilde beslenmesine yardımcı niteliğe sahiptir. Yavru köpeklerin gelişimi ve sağlığı için mamaların içerikleri farklı olur. Kas ve eklem gelişimi güçlendirilmesi için yavru köpek mamaları özel içeriklere sahip olur. Yavru köpek sahiplenme öncesinde ona uygun bir mama almanız, minik yavrunuzun eve geldiği andan itibaren sağlıklı ve dengeli şekilde beslenmesine yardımcı olacaktır.

Yetişkin köpeklerin de farklı ihtiyaçları olur. Örneğin yavru köpekler ile yetişkin köpeklerin günlük enerji ihtiyacı aynı olmaz. Buna ek olarak yetişkin köpeklerin farklı içerikler ile desteklenmesi de gerekir. Aynı şekilde yaşlı köpeklerin de kemik sağlığını koruyacak, azalan aktifliklerine uygun mamalar ile beslenmesi onların daha sağlıklı olmasına yardımcıdır. Bu nedenle mama alırken köpeğinizin yaşına uygun seçimler yapmanızı öneriyoruz.

Köpek Maması İçeriklerin Dengeli Olmasına Dikkat Edin

Köpeğinizin protein, karbonhidrat, vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Ancak bu içeriklerin dengeli olması gerekir. Bu nedenle de mama seçimi sırasında dengeli içeriklere sahip mamaları tercih etmeniz önerilir. Özellikle de günlük aktifliği yüksek olan köpeklerin protein içeriği bakımından zengin olan mamalar ile beslenmesi önerilmektedir. Ya da mineral ve vitamin açısından zengin öğeleri barındıran mamaların köpeğinizin sağlığını daha iyi şekilde destekleyeceği bilinmektedir.

Yüksel tahıl içeriğine sahip olan köpek mamaları genellikle önerilmez. Benzer şekilde yüksek yağ oranına sahip mamaların da tüketimi farklı rahatsızlıklara sebep olur. Bu nedenle de köpeğinizin obezite, diyabet gibi rahatsızlıklara sahip olmaması için genellikle düşük tahıllı ve dengeli yağ oranına sahip mamalar ile beslenmesi önerilir. Özellikle de ödül mamalarında yüksek yağ ve tahıl içeriği yer alabileceği için bu mamaların seçimi sırasında da dikkatli olmak gerekir. Yüksek yağ ve tahıl içeriğine sahip olan ödül mamaları tercih ediliyorsa sık şekilde tüketimine izin vermemek köpeğinizin düzensiz ve sağlıksız şekilde kilo almasını önleyecektir.

Mamaların içeriğinde taurin, glukozamin, kondrotin gibi içeriklerin yer almasına dikkat edilmesi de gereklidir. Taurin içeriği kalp, göz ve tüy sağlığını destekler niteliğe sahiptir. Glukozamin ve kondrotin ise köpekerin kas ve eklem sağlıklarını koruyucu ve destekleyici özelliktedir. Bu nedenle mamaların içeriğinde bu öğeleri görürseniz oranlarına dikkat ederek almanız önerilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap