French Bulldog Ne Yer? Yavru French Bulldog Beslenme

French Bulldog ne yer? Genetik özelliklerine bakılarak seçilen mamalar ile beslenmelidir. Yavru French Bulldog köpeği 6 ila 8 hafta boyunca anne sütü ile beslenmeli ve serbest beslenmesi 4 aya kadar sürmelidir. Fakat French Bulldog sahiplenme yapacaksanız eğer kilo alma konusunda hassas köpekler olduğunu bilmelisiniz. Bu nedenle mama saatlerinin ve mama miktarının dikkate alınması gerekir.

French Bulldog Ne Yer?

French Bulldog köpekleri günde 2-3 öğün beslenebilir. Yaşları ilerledikçe 2 ve hatta 1 öğün mama verilmesi tercih edilebilir. Yavru köpekler hızlı bir şekilde kilo alabilir ve kolayca obez olabilirler. Mamanın içeriğine ve öğünlerde verilen mama miktarına dikkat edilerek obezite sorununun önüne geçilebilir. Mamanın her zaman aynı satte verilmesi daha faydalıdır. Mamayı verdikten sonra 20 dakika kadar beklemelisiniz. Mamayı yese de yemese de kabı kaldırmalısınız. Böylece beslenme disiplini sağlanır ve düzenli beslenme alışkanlığı edinilir.

French Bulldog Köpeği Mamasının Besin Değerleri

French Bulldog köpeğinizin sağlıklı mama içerikleri ile beslenmesi önemlidir.

  • Köpeğinizin sağlıklı yağlar içeren mamalar ile beslenmesi son derece sağlıklıdır Böylece köpeğiniz hem iyi bir kürk yapısına hem de deriye sahip olacaktır. Omega 3 gibi sağlıklı yağ asitleri kürk sağlığına olumlu etki etmektedir. Omega 3 yağını en iyi şekilde somon balığından alabilir. Özellikle yavru köpeklere bu tarz mamalar vermek gelişimleri için iyidir.
  • Somon, kuzu eti, sığır eti ve tavuk eti gibi kaynak etler köpekler için sağlıklıdır. Bazı mamalar tahıl içermez ve fiyatları yüksektir. Yine de en kaliteli mama içeriklerine sahip oldukları için tercih edebilirsiniz.
  • Köpeğinizin ihtiyaç duyduğu protein miktarını bitki bazlı karşılayabilirsiniz. Böylece kilo sorununu da çözebilir ve kontrol altında tutabilirsiniz. Mercimek ve bezelye gibi hem vegan hem de alerjik olmayan bitkiler tercih edilebilir. Aynı zamanda tahıl karışımlı mamalar da kullanılabilir. Nohut, tatlı patates ve kurutulmuş meyveler de mamaların içeriklerinde bulunabilir.

French Bulldog Köpeklere Nasıl Egzersiz Yaptırılır?

French Bulldog köpekleri sıklıkla obezite sorunu yaşayabilen bir ırktır. Bu nedenle yeteri kadar egzersiz yapmaları önemlidir. Köpeğiniz özellikle sıcak günlerde yapılan yürüyüşlerde zorlanabilir ve hareketleri azalabilir. Bu durum onların kolayca kilo almasına sebep olacaktır. Bu nedenle gerekli önlemlerin alınması gerekir. Köpeğinizin düzenli kilo kontrolünü sağlamakla birlikte karbonhidratlı mama ile beslenmesini önlemelisiniz. Protein, lif ve az miktarda da olsa yağ içeren mamaları tercih edebilirsiniz.

Köpeğiniz gündüz yapılan yürüyüşlerde zorlanıyorsa onu akşam yürüyüşlerine çıkartabilirsiniz. Böylece serin bir havada daha kolay yürüyecek ve egzersizini tamamlayabilecektir. Köpeğinizin gün içinde yeteri kadar egzersiz yapabilmesi kilo kontrolü için en az beslenme kadar önemlidir.

French Bulldog Irkı Köpeklerde Alerji Sorunu

French Bulldog köpekleri beslenme konusunda hassas köpeklerdir. Genetik durumları göz önüne alınarak beslenme planları düzenlenmelidir. Aynı mama ile uzun süre beslenmeleri önerilmemektedir. Yıl içerisinde en az 3-4 defa mama değişimi yapılmalıdır. French Bulldog köpeklerinin bazı yiyeceklere alerjisi olduğu da bilinmektedir. Bazı gıdalara intolerans gösterdikleri de bilinir. Bunun sonucunda kaşıntı, kusma, cilt tahribatı, döküntü ve ishal gibi semptomlar görülebilir. Bu gibi bir durum ile karşı karşıya kalırsanız derhal veteriner hekime götürülmeli ve maması değiştirilmelidir.

Hazır mamalarda bulunan katkı maddeleri de köpeğinizin bu sorunu yaşamasına neden olabilir. Soya ve mısır gibi maddeler French Bulldog köpeklerinde alerjiye sebep olabilmektedir. Buğday da French Bulldog köpeklerinde gaz yapmaktadır. Köpeğiniz kötü kokuya sahip gaz çıkarıyorsa, yüksek ihtimal buğday ya da türevi besinler tüketmiştir. Bu nedenle mamasının içeriğinin dikkatli incelenmesi gereklidir. Aksi halde köpeğinizi alerjiden korumanız olanaksızdır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap