Köpeklerin Ot Yemesi: Köpekler Neden Ot Yer?

Köpeklerin ot yemesi sık karşılaşılan bir davranış olarak bilinir. Fakat bu davranış çoğu zaman bir sağlık sorununun işareti olabilmektedir. Köpekler etobur canlılar olarak kabul edilir. Bu nedenle çim yemeleri köpek sahiplerini endişelendirebilir. Endişelenmekte haksız olmayabilirler. Çünkü köpekler çeşitli rahatsızlıklar nedeniyle rahatlamak için ot yiyebilirler. Köpeklerin ot yemesi günlük geziler sırasında karşılaşılan bir durumdur. Çoğu zaman yeşilliğe doğru sahiplerini çekiştirmeleri ya da evdeki bitkilere göz dikmeleri muhtemeldir. Köpeklerin ot yemesi aç olduklarını, hasta olduklarını ya da midelerinin rahatsız olduğunu düşündürebilir. Köpeğinizin ne gibi bir problem yaşadığını belirlemek için veteriner hekiminizden yardım almayı deneyebilirsiniz. Bu sayede yaşadığı sorunu kısa sürede anlayarak tedavisi için adımlar atabilirsiniz.

Köpeklerin Ot Yemesi: Köpekler Neden Ot Yer?

Köpeğiniz sık sık ot yiyorsa bu davranışına neden olan sağlık sorunu olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

  • Beslenme yetersizliği: Bir köpeğin sağlıklı olması için en önemli faktörlerden biri yeterli ve doğru beslenmesidir. Yeteri kadar beslenemeyen köpekler içgüdüsel bir davranış olarak çimen yerler. Bu sayede vücutlarındaki mineral ve vitamin gibi maddelerin eksikliğini gidermeye çalışabilirler. Köpeklerin her yaşta beslenme ihtiyaçları farklılık gösterebilir. Bu nedenle köpeğinizin doğru beslenmesi ve ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini yeteri miktarda alabilmesi için uygun mamalar tüketmesi önemlidir.
  • Gaz ve mide sorunları: Köpekler gazdan ve çeşitli mide problemlerinden şikayetçi olabilirler. Bu durum onların çimen yemesine neden olabilir. Otlar köpeklerin mide astarını ve boğazını gıdıklayarak kusmasını sağlamaktadır. Kusarak rahatlamayı hedeflerler.
  • Bağırsak solucanları: Köpeklerde sık karşılaşılan bir diğer sorunda bağırsak solucanlarıdır. İç parazitler köpekler çim yemesine neden olabilir. Köpeklerin iç parazitlerden kurtulması için rutin aşılarının tamamlanması önemlidir.
  • Çim tadını sevmek: Bazı köpekler hasta olmasa da sadece çimen tadını sevdikleri için ot yemeyi tercih edebilirler.

Köpeklerin Ot Yemesi Zararlı Mı?

Köpeklerin ot yemesi genellikle engellenmesi gereken bir davranış olarak kabul edilir. Çünkü otlar köpeklerin sağlıklı atıştırmalıkları olarak görülmez. Çimenler ve otlar tek başına köpeklerin sağlığını tehlikeye sokmasa da üzerlerinde olabilecek kimyasallar, bakteriler ve parazitler onlar için zararlı olabilir. Çimlerin koparılması esnasında diğer hayvanların dışkılarına maruz kalmaları da olasıdır. Köpeklerin ot yemesini engellemek için beraber yaptığınız gezilerde daha dikkatli olmanız gerekir. Otlarla temas etmesini engelledikten hemen sonra köpeğinize ödül maması vererek alışkanlığını bırakmasını sağlayabilirsiniz. Bu sebeple köpeğinizin ot yemek için bulunduğu ısrar davranışları ödül mamalarına başvurarak engelleyebilirsiniz. Köpeğinizin can sıkıntısı nedeniyle ot yediğini düşünüyorsanız enerjilerini atmasını sağlayabilirsiniz. Bol hareketli ve eğlenceli rutinler oluşturmayı deneyebilirsiniz.

Köpekler Neden Ot Yedikten Sonra Kusar?

Köpeklerin ot yemesi ve ardından kusması eylemi kendilerini iyi hissetmek için yaptıkları içgüdüsel bir harekettir. Bazı köpeklerin bağırsak solucanları olduğunda veya mideleri rahatsız olduğunda daha sık ot tükettikleri bilinir. Bağırsakta bulunan parazitler köpeklerin yedikleri besinler çalarlar. Köpeklerde lif ihtiyaçlarını gidermek için ot yemeyi düşünürler. Fakat bu konunun tartışmaya açık olduğu da bilinmektedir.

Köpeklerin çimen yemelerinin olası faydalara odaklandıkları için değil, tadını beğenmeleri sebebiyle gerçekleştiğini düşünen büyük bir kitle bulunmaktadır. Ot yedikten sonra kusmalarının sebebi ise beğendikleri besini kontrolsüz tüketmeleri ile bir sorunla karşılaşmaları olarak görülmektedir. Köpeklerin hayatı insanların hayatına odaklıdır. İnsanların evden çıkması ise köpekler sahiplerini beklemeye başlar. Çoğu kedi bu süreçte ayrılık kaygısı yaşar. Kaygılarını azaltmak için heyecan verici ve yeni aktiviteler arayabilirler. Boş zamanlarında ot yemeyi tercih etmeleri mümkün görülmektedir. Aynı şekilde ihmal edildiklerinde de ot yeme gibi yanlış davranışlar sergiledikleri bilinmektedir. Endişe, yalnızlık, sıkılmışlık ve korku gibi davranış problemleri meydana gelebilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap