Köpekler Kavun Yer Mi?

Köpekler Kavun Yer Mi?

Köpekler kavun yiyebilirler. Veteriner hekimler, meyveler ve özellikle de yüksek miktarda lifle alakalı bazı risklerin söz konusu olduğunu düşünürler. Fakat ölçülü olduğu zaman köpekler kavun yiyebilirler. Köpeğiniz kavunu sevmediyse küçük bir parça vererek diğer gün tekrar deneyebilirsiniz. Kavunu farklı şekiller ile köpeğinize sevdirmeniz mümkündür. Köpekler için sağlıklı meyve çeşitlerinden birkaçını karışım şeklinde hazırlayabilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken durum porsiyonların oldukça az olarak verilmesidir. Köpeğinize kavun vermeden önce boğulmasını önlemek ve daha kolay bir şekilde yemesini sağlamak için küçük parçalara ayırarak verdiğinizden emin olun.

Köpeklerin Kavun Yemesi Güvenli Midir?

Köpekler kavun yemesi ölçülü olduğu sürece oldukça güvenlidir. Kavun, petshop’ta bulunan bir meyve olmamasına rağmen köpeğinize ölçülü olarak verebileceğiniz meyveler arasında yer alır. Kavunun lif oranı oldukça fazladır. Aynı zamanda köpeğiniz için güzel bir atıştırmalıktır. Çekirdek ve kabuklarını ayırarak köpeğinize verdiğiniz sürece köpeğiniz için gayet güvenli bir meyve olacaktır. Kavun içeriğinde niasin, B6 vitamini, diyet lifi ve folit asit kaynağıdır. Ayrıca düşük kalorili bir meyvedir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta ise bazı köpeklerin kavuna alerjisinin olmasıdır. Nadir de olsa köpeklerin kavuna alerjisi olduğundan denediğiniz ilk zaman az miktarda vererek köpeğinizi gözlemlemeniz oldukça önemlidir. Düşük kalorili ve yüksek vitaminli bir meyve olmasının yanında köpekler için sağlıklı bir atıştırmalık alternatifidir. Kavunu köpeğinize ilk defa denetecekseniz kavunun kabuklarını keserek parçalara ayırın. Ayrıca çekirdeklerini de çıkarın. Küçük parçalara ayırarak köpeğinize az miktarda verebilirsiniz. Verdikten sonra köpeğinizde herhangi bir rahatsızlık olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz. Kabuksuz ve çekirdeksiz şekilde servis ettiğiniz kavun, köpeğinizin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri içerisinde barındırmaktadır.

Kavunun Köpekler için Faydaları Nelerdir?

Kavunun köpekler için yararları aşağıdaki gibidir:

 • Kavun, hücrelere zarar verebilecek serbest radikaller ile savaşan antioksidanlar ile doludur. Bu serbest radikaller, çevresel stresin bir sonucu olarak karşımıza çıkar.
 • Kavun, içeriğinde fazlaca C vitamini ve diğer antioksidanlar içermektedir. Bu besinler aynı zamanda bağışıklık sistemini destekler ve köpeğinizin kalp rahatsızlığı, kanser ve diyabet riskini azaltmaya yarar.
 • Köpeğinizin çok daha uzun bir süre tok hissetmesini sağlar. Bu yararlar ile köpeğinizin sağlıklı bir kiloda kalarak kilo almasını engeller.
 • Kavun, sağlıklı sindirim sistemi için gereken lif ve su açısından oldukça zengin bir meyvedir. Yüksek su içeriği dehidrasyonu engelleyerek sağlıklı sindirimi desteklemektedir.
 • Beta – karoten, bakır ve potasyum gibi besinler içermektedir. Bu sebeplerden dolayı köpeğinize kavun vermek oldukça güvenilir ve faydalıdır. Ancak yine de porsiyona dikkat ederek köpeğinize oldukça az miktarlarda kavun vermeniz önemlidir. Eğer ki köpeğiniz kavunun tadını beğenmediyse zaman zaman ona vererek kararı ona bırakmanız gerekmektedir.

Kavunun Besin Değerleri Nelerdir?

Kavunun besin değerleri arasında büyük bir çoğunluğu oluşturan su bulunur. Kabakgiller ailesinden olan kavunun % 92’si sudan oluşmaktadır. %6’sı ise şeker olan kavun, bu sayede düşük enerji içeriğine sahip bir meyve olarak bilinir. Kavunun içeriğindeki diğer besin değerleri ise şunlardır:

 • Enerji: 28 kalori,
 • Protein: 0,6 gram,
 • Karbonhidrat: 6 gram,
 • Lif: 1 gram,
 • Kalsiyum: 14 mg,
 • Demir: 0,4 mg,
 • Magnezyum: 17 mg,
 • Sodyum: 14 mg,
 • Potasyum: 320 mg,
 • Fosfor: 18 mg olarak bilinmektedir. Bu faydalı içeriğinden dolayı ölçüsüne dikkat ederek köpeğinize kavun vermeniz veteriner hekimler tarafından tavsiye edilmektedir.

Köpeklere Kavun Nasıl Hazırlanmalıdır?

Köpeklere kavun verirken özellikle kabuk ve çekirdeklerinin çıkarılması oldukça önemlidir. Kavunun kabuk ve çekirdekleri, yan etkisi bulunmamasına rağmen köpekleri için oldukça zor tüketilebilen kısımlar olduğu için çıkarılması gerekmektedir. Kavunun en zor kısımları olduğu için köpeğin boğulma ya da sindirim problemleri yaşamasına engel olmak adına çıkarılması gerekmektedir. Köpeklerin kavun yemesi veteriner hekimler tarafından tavsiye edilmektedir. Köpeğinizin ilk defa kavun yiyeceği zaman oldukça küçük porsiyon ile vermeniz önemlidir. Eğer ki köpeğiniz kavunu çok severse bile aşırıya kaçmadan onların sağlığını düşünerek oldukça az vermelisiniz. Yoksak ciddi sindirim problemleri yaşayabilirler. Köpeğinizin kavunu kolay bir şekilde çiğneyip yutabilmesi için dilimleri kareler şeklinde sunmanız önemlidir. Meyveyi tek başına ya da diğer yiyecekler ile karıştırarak da verebilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, kavunun kabukları ve çekirdeklerinden tamamen arındırılmış olarak köpeğe sunulmasıdır.

Köpekler Elma Yer Mi?

Köpekler elma yiyebilirler. Elma, A ve C vitamini açısından oldukça zengin ve faydalı bir lif kaynağıdır. Protein ve yağ bakımından da düşük olması sebebi ile özellikle yaşlı köpekler için sağlıklı bir atıştırmalık alternatifi olarak verilebilir. Ancak köpeğinize elma verirken dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar bulunur. Bu, köpeğinize elma vermeden önce çekirdeklerinin çıkarılması gerektiğidir. Böylece köpeğiniz hiç zorlanmadan kolay bir şekilde elma yiyecektir.

Köpekler Muz Yer Mi?

Köpekler muz yiyebilirler. Ancak veteriner hekimler tarafından muzun ölçülü bir şekilde verilmesi gerektiği söylenir. Hem sağlıklı hem de düşük kalorili bir atıştırmalık alternatifi olan muzun içerisinde potasyum, lif, bakır ve pek çok vitamin ve mineral bulunmaktadır. Şeker oranı fazla olduğundan dikkatli bir şekilde verilmesi gerekir.

Köpekler Yaban Mersini Yer Mi?

Köpekler yaban mersini yerler. Hem insanlarda hem de köpekler hücrelerin hasar görmesini engelleyen antioksidanlar açısında zengin olan yaban mersini, köpeklere ölçülü şekilde verilmesi tavsiye edilir.

Ayrıca Bakınız: Köpekler Diş Çıkarırken Ne Yapmalı?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap