Köpek Davranış Analizi Nedir?

Köpek davranış analizi nedir? Pek çok insanın telaşlı ve stresli yaşam tarzı nadiren köpeklere ve kedilere taşınmaz. Ek olarak, hayvanların, insanların çoğu zaman farkına bile varmadıkları kendi özel korku ve stres deneyimleri vardır. Köpekler ve kediler belirli durumlardan mustarip olduklarında, bunu genellikle şiddetli bir şekilde değişen davranışlarla gösterirler. Son olarak, devam eden davranış bozuklukları organ hastalıklarına dönüşme olasılığı var. Bu bağlamda köpeğinize bir köpek davranış analizi yapılır.

Köpek Davranış Analizi

Köpeklerde davranış bozuklukları nadir değildir. Davranış sorunları olması durumunda, fiziksel hastalıkları dışlamak için köpek öncelikle veteriner hekime götürülmelidir. Köpek genel olarak sağlıklıysa, davranışının neden normdan saptığı sorusu ortaya çıkar.

Köpeklerde en yaygın neden kaygı bozukluklarıdır. Normal, doğal korku davranışının ötesine geçerler ve genellikle yaşam durumundaki değişikliklerden kaynaklanırlar. Araştırmalar, iki tür köpeğin birbirinden ayırt edilebileceğini göstermiştir. “İyimserler” yeni koşulları sorunsuz kabul ederken, “kötümserler” ise belirleyici olaylarla daha az başa çıkıp kaygı ile tepki verirler.

Bunlar genellikle iştah kaybına, uykusuzluğa, aşırı temizlik davranışına, nefes nefese, salyaya, göz bebeklerinin büyümesine ve insanlarla veya diğer hayvanlarla artan veya azalan etkileşime neden olur.

Ayrılık Kaygısına Dikkat Edin

Sürü hayvanı “köpek” için yalnız kalma korkusu özellikle önemlidir. Köpek sahibi, bu korkunun en başta ortaya çıkmasına izin vermemek ya da bir eğitim programı ile ona karşı koymak için kontrolü elinde tutmaktadır. Temel olarak, yeterince egzersiz yapan veya iyi meşgul olan köpekler, ayrılıktan uzaklaşmak ve uyumak için genellikle yalnız kalma aşamalarını kullanırlar.

Elbette, bir köpeği yalnız bırakabileceğiniz sürelerin sınırlı olması gerektiği de geçerlidir. Köpeğin ayakkabılara, yastıklara veya diğer mobilyalara bulaşmaması için ilginç bir oyuncağı olmalıdır. Ayrılık korkuları ancak çok sabırla ve başlangıçta çok kısa ve daha sonra biraz daha uzun olan yalnızlık aşamalarına yavaş yavaş alışarak çözülebilir. Ağır vakalarda, veteriner tedaviye yardımcı olması için ilaç yazabilir. Uygun kokular veya yem takviyeleri de anksiyolitik bir etkiye sahip olabilir.

Köpeklerde Davranış Analizi: Köpekler Yumuşak Sesleri Sever

Gerçekte hiçbir tehlike oluşturmayan abartılı gürültü korkusu da terapötik olarak tedavi edilir. Uzmanlar, köpeklerin yavaş yavaş seslere alışmak için kullandıkları duyarsızlaştırma terapilerini önermektedir. Bu prosedür her zaman yüksek bir zaman harcaması, ödüllü köpek için çok fazla övgü ve ödül ile ilişkilidir.

Köpeklerde Agresif Davranış Bozuklukları

Agresif davranış bozuklukları, birlikte yaşamayı zorlaştırır. Bir köpek saldırganlığını herhangi birine yöneltirse, etrafındakiler için tehlike oluşturma olasılığı vardır. Burada acil eylem yapılması gerekiyor. Saldırganlıkla mücadele etmenin ciddi cezalarla bir faydası yoktur. Ağrının neden olduğu saldırganlık olduğu için öncelikle veterinerin sebebini araştırması gerekir. Bunlar ilaçla tedavi edilmelidir. Saldırganlık, “aile” paketindeki güç dengesi doğru değilse de ortaya çıkar. O zaman sadece paketteki alfa yardımının kim olduğunu netleştiren eğitim önlemleri. Ve bu her zaman kişi olmalıdır. Korku da saldırganlığa dönüşür. Tüm bu korkular en iyi şekilde uygun eğitim önlemleri ve köpekle birçok uğraşla çözülebilir.

Köpeklerde Zorlayıcı Davranışlar

Herhangi bir şeylere, insanlara ve diğer köpeklere sebepsiz yere havlamak ya da nesneleri ısırmak gibi bir şeyleri anlamsız yapan köpekler vardır. Sebepler can sıkıntısı, stres veya endişe olabilir. Bir ilaç tedavisi eşliğinde hayvanla yoğun uğraş, en iyi şifa başarısını vaat ediyor.

Korkmuş köpek: Bazı durumlar korkulu ve hatta panik davranışları tetikler. Bir gürültü kaynağı, örneğin bir fırtına, sürekli titremelere, aşırı nefes nefese ve neredeyse hiperventilasyona neden olur. Köpek, son köşede saklanmak ister. İnsanların kucağına oturmayı tercih eder, bu, örneğin bir Labrador sahibi için fiziksel bir zorluktur. Anksiyete bozukluğu olan bazı köpekler tamamen panikten kusar, idrar yapar ve iyi bilinen ve başka türlü iyi işleyen komutlar bile olsa kelimelerle neredeyse hiç ulaşılamaz. Kelimenin tam anlamıyla kapanırlar ve korkuyla sadece kendi sonlarını beklerler.

Köpeklerde Saldırganlık: Köpeğinizi Nasıl Sakinleştirirsiniz?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap