Köpeklerde Davranış Eğitimi Nasıl Verilir?

Köpeklerde davranış eğitimi yavruluk döneminde atlanmaması gereken eğitimlerden biridir. Köpeklerimize verilen temel komutların yanında onlara bazı davranışları da öğretebiliriz. Bu eğitim süreçlerini ne kadar eğlenceli ve oyun odaklı yaparsanız o kadar hızlı olacak ve köpeğinizin adapte olması ve istekli olması kolaylaşacaktır.

Öğreteceğiniz davranışlar aranızda oyun haline gelebilecek, aranızdaki bağı ve iletişimi güçlendirecektir. Tabi köpeğinizin öncesinde temel komut eğitimini başarılı bitirmesi gerekmektedir. Ayrıca temel komut eğitimi ile davranış eğitimini aynı anda yapmayınız.

Köpeklerde Temel Komut Eğitimi

Köpeklerimize davranış eğitimi vermeden önce temel komut eğitimi alması gerekmektedir. Böylece iletişimde belli bir yol kat ettiğiniz için köpeğiniz istediğiniz davranış ve tutumları oldukça hızlı kavrayacaktır.  Bu temel komut eğitimleri; gel, git, bekle, yat, yürü gibi belli başlı komutlardır.

Komutların eğitimi için ayrıca yazımızdan detaylı olarak bilgi edinebilirsiniz. Komutların eğitimine balamadan önce köpeğinizin enerjisini atmanız size daha kolay odaklanmasını sağlayacaktır. Sakin ve sessiz ortamın sağlanması ile ödül maması ile sesli komutları vererek eğitimini gerçekleştirmelisiniz.

Bu eğitim süresince köpeğinizin dikkatini toplaması için öncesinde köpeğinizin enerjisini attığından emin olunuz ve eğitim sürelerini oldukça kısa tutarak bu süreci hızlandırabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir diğer unsurda komuttan hemen sonra ödül mamasını vermeniz. Köpeklerimizin dikkatleri çabucak dağıldığı için neden ödül maması aldığına dair bir karışıklık olmamalıdır.

Köpeklerde Davranış Eğitimi

Öncelikle köpeğinize eminiz ki bazı davranışları öğrettikten sonra çok eğlenceli dakikalar geçireceksiniz. Bu davranış eğitimlerini verirken dikkat etmeniz gereken bir diğer hususta bazı davranışların köpeğiniz için uygun olup olmadığı.

 Bazı cins köpekler için davranışlar uygun olmayabilir. Eklemlerini rahatsız ettiği için veya uygun bir yapıya sahip olmadığı için bunu yapamayabilirler. Ayrıca bu konuda ısrarlı bir şekilde devam ederseniz bazı sağlık problemleri çıkmasına sebebiyet verecektir.

Davranış eğitimlerinde bir uyaran olarak clicker kullanmak isteyebilirsiniz. Kullanmak istemiyorsanız direktifler verebilirsiniz.

Uslu Köpek Ol! Komutu Nasıl Verilir

Bu davranışı sergilemesi için öncelikle yapmanız gereken otur komutu vererek oturmasını sağlamanız. Daha sonra elinize aldığınız ödül mamasını başından hafif yukarı doğru uzaklaştırın. Köpeğiniz de ona uzanmasını sağlayın. Patilerini uzattığı anda click sesini çıkarın ve ödül mamasını verin. Patilerini uzattığı sırada komutu vermeyi unutmayınız. Her deneme de komutu söylemeyi unutmamanız önemli bir ayrıntıdır. Bu komutu çok sıkmadan 10 15 defa tekrar ediniz.

Köpeğe Geri git Komutu Öğretme

Köpeğinize otur komutunu verdikten sonra yavaşça üzerine doğru yürüyün bu esnada geri diyin ve geri gitmesi anında clicke basın ve ödül mamasını verin. Bu hareketi de 10 15 defa tekrarladıktan sonra köpeğiniz bu durma alışacaktır.

Köpeğe Dön Komutu Öğretimi

Köpeğinize otur veya bekle komutunu verdikten sonra elinize aldığınız ödül mamasını burnuna yaklaştırın. Daha sonra yavaşça başının etrafında dönmesini sağlayınız. Bu sırada dön komutunu vermeyi unutmayın ve dönmeye başladığı esnada click e basın ve ödül mamasını veriniz.

Köpeğe Ölü taklidi Yaptırma

Öncelikle köpeğinize yat komutunu veriniz daha sonra bu komutta kaldığı için ödüllendirin. Daha sonra bir ödül maması daha alın ve yan tarafa doğru yatmasını sağlayın yan yatmaya başladığı anda clicke basın veya aferin kızım, oğlum diyerek ödül mamasını verebilirsiniz.

Köpeklerde Temel Komut Egitimi

Dikkat etmemiz gerekenler:

Eğitim süresi boyunca köpeğinize karşı sabırlı olmalısınız. Bir diğer unsurda click kullanmanız uyarıcı olacağını söylemiştik fakat yukarda click dediğimiz yerlere sesli söylemlerde kullanabilirsiniz. Aferin kızım, aferin oğlum gibi.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap