Köpeklerde Kuyruk Hareketleri Neyi Anlatır?

Köpeklerde kuyruk hareketlerinden bir olan sallama gibi hareketler ile sahiplerine ve çevrelerine çok fazla durumu anlatmaları mümkündür. Korktuklarını, sevinçli olduklarını, yorgun olduklarını ya da üşüdüklerini bile kuyruk hareketleri ile anlatmaları mümkündür. Bu nedenle de aslında köpek sahiplerinin köpeklerinin dilini anlamak için takip etmeleri gereken en önemli noktalardan biri kuyruk hareketleridir. Peki, köpeklerin kuyruk hareketleri neyi anlatır?

Köpeklerin Kuyruk Hareketleri Neyi Anlatır?

Köpeklerde kuyruk hareketleri aslında çevresi ile olan iletişimi en iyi anlattığı beden dili hareketlerinden biridir. Köpeğinizin yüzüne bakarak öfkesini, sevincini ya da korkusunu anlamak mümkün olmasa dahi aslında köpeklerin kuyruk hareketlerin bunu anlamak mümkündür.

Kuyruk Sallama

Köpeklerde kuyruk hareketlerinden sallama hareketi, kuyruğun sallanma şeklinde göre farklı anlama gelebilmektedir. Örneğin ileri ve geri şekilde hızlı hareketlerle kuyruğun sallanması, bir tehdit algılandığını gösterir. Bu hareket uzun süre tekrar edilmez. Çünkü köpekler bir tehlike algıladıklarını düşünürse tehlikeyi oluşturan nesne, kişi ya da hayvana saldırma eğilimi içinde olabilirler. Bunun yanı sıra tehdide karşı havlayarak ya da uzun süre bakarak da meydan okuma davranışı gösterebilirler.

Geniş şekilde ve sürekli olarak sallanan kuyruk genellikle köpeklerin mutlu olduğunun bir göstergesidir. Oyun oynamak isteyen ya da belli durumlardan mutlu olan köpekler genellikle bu şekilde kuyruklarını sallayarak neşelerini ya da oyun isteklerini belli edebilirler. Yemek yedikten sonra, sahibi tarafından ilgi gördükten ya da sevildikten sonra bu hareketi göstermeleri mümkündür.

Köpeklerde kuyruk hareketleri; sakince de kendi boy hizasında sallanan bir kuyruk, köpeklerin sakin ve nötr bir duygu durumu içinde olduğunu gösterir. Köpekler bunu genellikle yemek yeme sırasında ya da sahiplerini bekleme gibi anlık durumlarda yapabilirler.

Hafif ve sakin şekilde sallanan bir kuyruk genellikle köpeklerin selamlama biçimi olarak kendini gösterebilir. Yeni gelen birini, bir köpeği ya da hayvanı bu şekilde karşılamaları ve selamlamaları mümkündür.

Bacakların Arasında Duran Kuyruk

Köpeğinizin kuyruğu bacakları arasında sabit şekilde duruyorsa köpeğinizin üzgün ya da korkmuş olduğunu söylemek mümkündür. Genellikle köpeklere bağırmak ya da onları korkutacak durumlar içinde olmak bu hareketi yapmalarına neden olabilmektedir.

Dikleştirilmiş Kuyruk

Köpeklerde kuyruk hareketleri; kuyruk dik bir şekilde duruyorsa ve bakışlar sabitse köpeğinizin bir tehdit algıladığı için her an saldırıya hazır şekilde beklediğini söylemek mümkündür. Köpekler bunu genellikle tehdit algıladıklarını yapıyor olsa da farklı ve yabancı bir ortama girdikleri zaman da yapmaları mümkündür.

Havada Sabit Duran Kuyruk

Havada sabit duran kuyruk genellikle köpeklerin belli bir noktaya odaklandığını gösterir. Köpekler belli bir nesneye, bir kişiye ya da hayvana odaklanıp onu inceledikleri zaman kuyruklarını sabit şekilde havada tutmaları mümkündür.

Hareketsiz Şekilde Duran Kuyruk

Köpeklerde kuyruk hareketlerinde, hareketsiz şekilde tutması; genellikle yorgun, halsiz, iştahsız olduğunu gösterebilmektedir. Köpekler bu şekilde duruyorsa genellikle kendilerini rahatsız hissetmeleri mümkündür. Bu durumda da endişe etmeye gerek yoktur. Köpeklerin farklı belirtiler gösterip göstermediği de incelenmelidir. Bu şekilde köpeklerin nasıl olduğu anlaşılabilir.

Kuyruk Hareketleri Neden Önemlidir?

Köpeklerde kuyruk hareketleri aslında ile bir çeşit iletişim kurmaktadırlar. Bu iletişim de doğru şekilde yorumlanması aslında köpeğin yerine göre sakinleştirilmesi, yerine göre de farklı tepkiler verilmesi için gerekli olan bir durumdur. Köpekler iletişimlerini havlayarak kuyruklarını sallayarak ya da farklı şekillerde gösterebilir. Bu noktada da kuyruk hareketlerini doğru yorumlamak aslında köpeklere o anda nasıl davranılması gerektiğini en iyi şekilde anlatan iletişim araçlarından biridir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap