Köpeğim Çikolata Yedi: Köpeklerde Çikolata Zehirlenmesi

Köpeğim çikolata yedi, köpeklerde çikolata zehirlenmesine karşı dikkat! Çikolata tüketimi insanlar için masum bir atıştırmalık olarak görünse de köpekler için öldürücü bir besindir. Köpek severler ve sahipleri çikolatanın köpekler için ne kadar tehlikeli olduğunu bilirler. Köpeğim çikolata yedi şikâyeti ile veteriner hekime gelenler genellikle ilk defa köpek sahiplenenlerdir. Köpekler bizlerin yediği her şeyi yemek için can atarlar. Bir anlık dalgınlıkla çikolatanızdan ısırık bile alabilirler. Bu durumda köpeğim çikolata yedi, ne yapmalıyım diyorsanız yazımızın devamını okumalısınız.

Köpeğim Çikolata Yedi: Köpeklerde Çikolata Zehirlenmesi

Çikolata köpekler için toksik bir atıştırmalıktır. Çünkü teobromin adı verilen bir kimyasalın yanı sıra kafein de içerir. Çikolatadaki ana zehir teobromin, ve kafeine çok benzer. Her iki kimyasal da köpeklerin metabolizması sindiremez ve ilk önce ishale neden olur. Daha sonra nefes darlığına kadar durum ilerler. Bu yüzden köpekler çikolatadaki kimyasalların etkilerine karşı daha hassastır.

Köpekler Neden Çikolata Yiyemez

Çikolata içerisinde bulunan teobromin maddesi çikolatanın türüne göre değişir. Bitter çikolata sütlü çikolata göre daha çok tehlikelidir. Bitter çikolatada 130-450 mg teobromin bulunur. Sütlü çikolatada ise sadece yaklaşık 44-58 mg içermektedir. Beyaz çikolata yalnızca 0.25 mg teobromin ile nadiren zehirlenme tehdidi oluşturur. Yutulan çikolata miktar bir zehirlenmeye yol açamasa da çikolatadaki yağ ve şekerden dolayı ishalle başlayarak köpeklerde kusmaya kadar ilerler. Ayrıca hassas mideleri olan köpeklerde pankreatite sebep olur.

Köpeklerde Çikolata Zehirlenmesi Belirtileri

Köpeğim çikolata yedi ancak nasıl belirtiler göstereceğini bilmiyorum diyorsanız aşağıdaki belirtilere dikkat etmelisiniz.

  • Kusma,
  • İshal,
  • Artan susuzluk,
  • Nefes almada güçlük,
  • Huzursuz ruh hali,
  • Sık idrara çıkma,
  • Kalp atışında hızlanma,
  • İç kanama tehlikesi

Şiddetli durumlarda köpekte kas titremelerine, nöbet geçirme ve kalp yetmezliği gibi ciddi sonuçlara yol açar. Köpeklerde kusma sonucu aspirasyon pnömonisi bağlı komplikasyonlar çikolata zehirlenmesini daha da kötüleştirebilir. Köpeklerde çikolata zehirlenmesinin belirtileri genellikle 1-6 saat sonra en geç 12 saat içinde görülmeye başlar. Eğer köpeğiniz aşırı miktarda çikolata tüketmişse teobromin kan dolaşımında uzun süre kaldığı için birkaç gün belirtiler anlaşılamaz. Bu tamamen köpeğin bağışıklık sistemine doğrudan bağlantılı gelişir.

Köpeğim Çikolata Yedi Ne Yapmalıyım?

Köpeğinizin çikolata yediğini fark ettiğinizde öncelikle sakin olmalısınız. Veteriner hekiminizi arayıp durumun aciliyetini belirtin. Köpeğinizin çikolata yediğini biliyor veya bundan şüpheleniyorsanız, onları çikolata toksisitesi belirtileri açısından izlemeye başlayın. Çikolata köpeğin vücudunda ne kadar kalırsa tedavi süreci de ona göre değişiklik gösterecektir.

Köpeklerde Çikolata Zehirlenmesinin Tedavisi

Köpeğin çikolata yediğini anlamanın veya çikolata içeren gıda maddelerinin yuttuğuna dair kesin olarak teşhis koymak zor. Öncelikle köpeğin veteriner kliniğinde kusmasından, dışkı testinden anlaşılır. Ne kadar erken teşhis edilirse veterineriniz köpeğin midesini boşaltmak ve zehrin daha fazla emilimini durdurmak için kusmasını sağlayacaktır.

Halihazırda çikolata toksisitesi belirtileri gösteren köpeklerin, intravenöz sıvılar ve nöbet kontrolü gibi destekleyici tedaviye ihtiyacı olacaktır. Ayrıca organ fonksiyonlarını ve elektrolit seviyelerini izlemek için muhtemelen kan tahlili de yapılacaktır.

Köpeğin Çikolata Yemesi Sonucunda Hastalanması

Klinik belirtilere göre hastalık için tedavi yolu uygulanır. Köpeğe damardan sıvı takviyesi, nöbet, bulantı ve ishal önleyici ilaç tedavisine başlanır. Köpeklerde şiddetli çikolata zehirlenmesi ölümcül olur. Bu yüzden köpeğin yoğun bakımda gözlem altında tutulması gerekecek.

Köpeğim çikolata yedi diyenler için bir daha tekrarlanmaması için: Çikolataları köpeğin yanında yemeyin. Onların ulaşamayacağı yerlere kaldırın. Küçük bir miktarda yemeleri bile köpekler için zehirleyici hale gelir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap