Köpeklerde İshal Neden Olur? Tedavileri Nelerdir?

köpeklerde ishal neden olur

Köpeklerde ishal sıklıkla görülebilen bir durumdur ve aslında çeşitli hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Yine de hemen endişelenmek yerine köpeğinizde neden ishal görüldüğünü takip etmeniz oldukça önemli. Bazen tüketilen yiyeceklerin, çeşitli hastalıkların ya da yalnızca köpeğinizin yeme düzeninin dahi ishale neden olur. Aslında veterinere başvurarak tedavi sürecini hızlandırmanız da mümkündür. Peki, köpeklerde ishal neden olur ve tedavi yöntemleri nedir?

Köpeklerde İshal Neden Olur ve Tedavi Yöntemleri Nasıldır?

Köpeklerde ishal hastalıklardan da çeşitli psikolojik ya da çevresel faktörlerden de kaynaklanabilir. Bu durumda da ishal nedenini belirlemek aslında tedavi için büyük öneme sahiptir.

Köpeklerde İshal Nedenleri

Köpeklerde ishal görülmesinin pek çok nedeni olabilir. Örneğin içinde bulunduğu stres, köpeklerin ishal olmasına neden olabilir.

  • Yeni bir yere taşınmak,
  • Stres etkeni olabilecek faktörlere maruz kalmak,
  • Farklı bir yerde konaklamak
  • Köpeklerde stres yaratabileceği için bu durumların ishale neden olabileceğini söylemek mümkündür.

    Bu durumda stres faktörlerini ortadan kaldırmak için köpeğinize destek olmanız iyi olur. Onunla ilgilenerek kendini güvende ve mutlu hissetmesini sağlamanız büyük öneme sahiptir.

Köpekler ayrıca yeme düzenlerindeki değişime bağlı olarak da ishal olma olasılığı vardır. Yeme düzenlerinin değişmesi de aslında köpeklerin daha fazla miktarda mama yemesi, yedikleri mamanın değişmesi ya da daha sık şekilde mama yemelerine işaret eder. Bu nedenle de köpeğinizin beslenme düzeninde büyük değişiklikler yapmanız, onların rahatsızlanmasına neden olabilmektedir. Köpeğinizin mamasını değiştirmek için içeriğini kontrol etmeniz, yeme saatlerini ise pek sık değiştirmemeniz gerekir. Bu sayede ishal olma olasılığını da en aza indirmeniz mümkündür.

Tüketilen ürünler de köpeklerde ishale neden olur. Örneğin süt ve süt ürünlerinin, baklagillerin ya da farklı besinlerin tüketimi köpeklerin ishal olmasına neden olur. Bu durumda köpeğinizin midesinin rahatsız olduğunu ve belki de zehirlendiğini söylemek de mümkündür. Meraklı dostunuzun her yiyeceği yememesi gerektiğin bilmesi gerekir. Sizin gözetiminizde sağlığına zararlı olabilecek besinleri tüketmemesi aslında rahatsızlanmasını önleyecektir.

Köpeklerde Parazit İshale Neden Olur

Parazitler köpeklerde ishal oluşumunu tetikleyen en önemli faktörlerden biridir. Eğer köpeğinizin aşılarını olması gereken zamanda düzenli şekilde yaptırmıyorsanız parazitler nedeniyle rahatsızlanması olasıdır. Bu sebeple de parazit aşılarının doğru zamanda ve düzenli olarak yapılması önemli. Hem parazitlerin hem de ishal durumunun önlenmesine katkı sağlar.

Köpekler mide rahatsızlıklarından, bağırsaklarda görülen çeşitli sorunlardan ya da farklı hastalıklardan dolayı da ishal olur. Bu durumda da köpeğinizin beslenme düzenine dikkat etmeniz ve her besin grubunu olması gerektiği kadar tüketmesini sağlamanız büyük öneme sahiptir.

Eğer köpeğinizde ishalin yanı sıra ateş, kusma, bulantı, halsizlik ve benzeri farklı belirtiler de gözlemleniyorsa bu durumda veterinere başvurmak ve gerekli kontroller sonrasında ilaçlarını almasını sağlamak önemlidir.

Köpeklerde İshal Tedavisi

Köpeğiniz ishalse öncelikli olarak bunun nedenini belirlemek gerekir. Eğer köpeğinizde bir hastalık nedeniyle ishal görülüyorsa öncelikle hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Bu sayede ishalin de bitmesi mümkündür. Eğer stres ya da mama değişimi gibi nedenlere bağlı olarak ishal problemi mevcutsa da köpeğinizin rahatsızlığının muhtemelen kısa zamanda geçebileceğini söylemek de mümkündür. Bu süreçte köpeğinizin mamasını düzenli olarak yemesi, düzenli şekilde su içmesi ve dinlenip gerekli şekilde fiziksel aktivitede bulunması da kolayca ishalin geçmesini sağlayacaktır.

Herhangi bir rahatsızlıktan kaynaklanmayan ishal durumu genellikle çok uzun sürmez. Bu nedenle de korkmayı gerektirecek bir durumun söz konusu olmadığını söyleyelim. Ancak yine de veteriner kontrolü ile ilaç tedavisi uygulanması, vitamin desteği alınması ya da mama değişimi ile de ishalin ortadan kaldırılması mümkündür.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap