Köpeklerde Kemik Kanseri Belirtileri ve Tedavileri

Köpeklerde kemik kanseri çok ciddi bir durumdur. Kanser her canlının hayatını tehdit eden, sinsi ve erken teşhis ile tedavi süreci sağlıklı işleyen bir rahatsızlıktır. Bugünkü yazımızda oldukça tehlikeli ve erken teşhis edilmediği takdirde köpeğinizin hayatını kaybetmesine neden olan köpeklerde kemik kanseri belirtileri ve tedavileri üzerinde duracağız.

Köpeklerde Kemik Kanseri

Köpeklerde kanser pek çok farklı sebeple oluşabilir ve pek çok farklı belirti ile kendisini gösterebilir. Kanser konusunda erken teşhis çok önemli olduğundan köpeğinizde gelişebilecek bu rahatsızlıkla ilgili bilgi sahibi olmanız ve veterinere başvurmanız köpeğinizin hayatını kurtaracaktır.

Köpeklerde Görülen Kemik Kanserinin Nedenleri

Köpekler evcilleştikten sonra yaşam koşulları değişime uğramıştır. Bu yaşam tarzı değişikliği de köpeklerde görülen kanser riskinin artmasına yol açmıştır. Önceden açık alanlarda doyasıya hareket eden ve beslenen köpek apartman dairelerinde ve şehirlerde yaşamaya başlamıştır. Bununla birlikte köpeklerde kemik kanserinin nedenleri arasında yer alan hareketsizlik, sağlıksız beslenme, kısırlaştırılma, hibrit köpek ırklarının üretilmesi, ortopedik cerrahi ameliyatlar ve kötü yaşam koşulları köpeklerin kanser hastalığına yakalanmasını tetiklemiştir.

Köpeklerde Görülen Kemik Kanseri Belirtileri

Kemik kanseri kendisini erken dönemlerde çok belli etmeyen bir rahatsızlık olsa da köpeğinizi gözlemleyerek aşağıdaki belirtiler varsa köpeğinizi muayeneye götürmeniz hastalığın ilerleyişine ket vurmak bakımından çok önemlidir.

Köpeklerde gözlemlenen kemik kanseri belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Köpeklerin vücudunda şişkinlikler gözlemlenir. Şişliğin boyutu çok önemli değildir. Kemik kanserine yol açan şişkinlikler zaman içerisinde büyüyebileceği gibi sabit de kalabilir.
 • Köpeğinizin vücudunda yaralar nedensiz bir şekilde ortaya çıkıyor ve ne yaparsanız yapın yaralar bir türlü kapanmıyorsa ya da iyileşmiyorsa bu durumda kanser söz konusu olabilecektir.
 • Vücudun herhangi bir deliğinde kanama görülür. Bu kanama anüs, kulak, burun gibi pek çok farklı delikte meydana gelebilir. Bu kanamalar nedensiz ve sürekli tekrarlayan kanamalar olacağından köpeklerde kemik kanseri belirtisi olarak son derecede belirgin bir belirtidir.
 • Köpeğiniz yemek yerken zorlanıyorsa bu kanserin belirtisi olabilir. Bu nedenle köpeğinizin beslenme alışkanlıklarını gözlemlemeniz çok önemlidir.
 • Köpeklerde kemik kanserinin en önemli belirtilerinden birisi de köpeğinizin topallaması ve hareket etmekte zorlanmasıdır. Eğer köpeğiniz herhangi bir darbe almadıysa ya da kaza geçirmediyse ve topallıyorsa en yakın sürede veteriner hekiminize ulaşmalısınız.
 • Köpeğinizde ağrı belirtileri ve geçmeyen ağrılar varsa kemik kanserine yakalanmış olabilir.
 • Solunum zorluğu ve burun akıntısı da kemik kanserinin belirtileri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yine köpeklerde kemik kanseri belirtileri arasında yer alan ciddi anlamda kilo kaybı ve iştah eksikliği varsa kemik kanseri rahatsızlığı söz konusu olabilecektir.

Köpeklerde Kemik Kanseri Tedavisi

Köpeklerde kemik kanseri tedavisinde uygulanacak prosedür hastalığın seyrine göre değişim göstermektedir. Köpeklerde kemik kanseri tedavisinde önemli olan noktalar şu şekildedir:

 • Köpeğiniz kemik kanserine yakalandıysa bu durumda tedavi süreci hangi kemiklerde kanser hücrelerin yayıldığına göre değişim gösterecektir. Bu kapsamda bacaklarda gelişen kemik kanseri ampütasyonla tedavi edilirken; kaburga, sırt bölgedeki kemikler, omurda oluşan kanserlerde izlenecek tedavi farklılık gösterecektir.
 • Uygulanacak köpeklerde kemik kanseri tedavi yöntemleri arasında radyasyon ve kemoterapi gibi ek tedavi yöntemleri de vardır.
 • Kemik kanseri çok hızlı yayıldığı ve saldırgan bir yayılma eğilimi gösterdiğinden tedavi edilmediği takdirde iç organlara yayılabilecektir. Bu nedenle erken teşhis köpeğinizin hayatını kurtaracaktır.
 • Ağrıları azaltmak için NSAID, kortikosteroid ve anti-enflamatuar ilaçlar kullanılmaktadır.

Eğer köpeğinizde yukarıda anlattığımız belirtileri gözlemliyorsanız en kısa sürede veteriner hekiminize köpeğinizi muayene ettirin. Yine kemik kanseri ile mücadelede en önemli şey düzenli ve periyodik aralıklarla veteriner kontrolü olacaktır. Hastalığın ilerlememesi ve köpeğinizin hayatını tehlikeye sokmaması ve başarılı bir köpeklerde kemik kanseri tedavisi için köpeğinizin kontrollerini atlamamalısınız.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap