Küçük Köpek Irklarında Sık Görülen Hastalıklar

Küçük köpek ırklarında sıklıkla görülen hastalıklar mevcuttur. Bazı köpek türleri cins özellikleri nedeniyle bazı rahatsızlıklara daha yatkındır. Örneğin kemik ve kas rahatsızlıkları bazı köpek ırklarında daha sık şekilde olabileceğini söylemeliyiz. Bu durum da genetik faktörlere bağlıdır. Shih tzu, beagle, pug ve bulldog gibi küçük ırklarda sıklıkla kendi ırklarına özgü pek çok rahatsızlığın gözlemlenmesi olasıdır. Peki, küçük köpek ırklarında sık görülen hastalıklar nelerdir? Hangi köpek ırklarında yaygın şekilde hangi rahatsızlıklar görülebiliyor?

Küçük Köpek Irklarında Sık Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Küçük köpek ırklarına dahil olan pek çok köpek mevcuttur. Kimi av köpeği olarak, kimi süs köpeği olarak tercih edilebilen onlarca farklı cins küçük ırka ait köpek vardır. Bunların cinslerine göre farklı rahatsızlıklara sahip olma olasılıkları da daha yüksektir. Çünkü vücut ve organ yapıları cinslerine göre büyük farklar gösterebilmektedir.

Küçük Köpek Irklarında Sık Görülen Hastalıklar: Kemiklerde Görülen Rahatsızlıklar

Shih tzu, dachshund, cocker, Yorkshire terrier, chihuahua gibi küçük ırklarda sıklıkla gözlemlenebilen rahatsızlıklar başında kemik rahatsızlıkları gelir. Özellikle de oynak diz kapakları, eklem problemleri, sırt ve omurga problemleri bu köpeklerde sıklıkla görülebilmektedir.

Oynak diz kapağı rahatsızlığı olan köpeklerde diz kapağı zorlandığı zaman yerinden çıkabilir. Köpeklere ciddi ağrılar verir. Kimi zaman kendiliğinden yerine geri oturan diz kapakları, köpeklerin kısa süreli bir ağrı çekmesine neden olur. Bazı durumlarda cerrahi operasyonların da gerekmesi mümkündür.

Küçük ırklarda ayrıca kalça çıkığı gibi problemlere de sıklıkla rastlanır. Bu durum da kimi zaman müdahale gerektirmez. Ancak yine de cerrahi müdahale gerekebilecek durumlarda ağrı görüldüğü zaman veterinere başvurmanız gerekiyor.

Sırt ve omurga problemleri en çok dachshund cinsi köpeklerde görülmektedir. Omurgada sik kaymasının yaşanması, omurganın hasar alması bu köpeklerde sıklıkla gözlemleniyor. Köpeklerin bu rahatsızlıktan korunması için egzersizlerin dikkatli şekilde yapılması gerekir. Ayrıca sağlıklı kiloda olmak da bir köpeğin kemik problemi yaşamasına engel olabilen en önemli etkendir.

Küçük Köpek Irklarda Gözlerde Görülen Rahatsızlıklar

Özellikle de pug cinsi köpeklerde görülebilen göz sorunları, gözleri ön plandadır. Bu köpekleri ciddi anlamda zorlayabilmektedir. Göz kapakları diğer köpeklerdeki kadar koruma sağlamayan bu köpeklerin çeşitli kazalar sonucu gözlerine hasar alma riski daha fazladır. Ayrıca toz ve benzeri pek çok alerjen nedeniyle gözleri daha fazla rahatsızlanma gösterir. Bu nedenle de pugların gözlerinin korunması ve temizlenmesi önemlidir. Göz damlaları çoğu zaman bu konuda etkili bir işleve sahiptir.

Köpeklerde Kalp Rahatsızlıkları

Küçük ırklarda sık rastlanılan rahatsızlıklardan biri de kalp rahatsızlıklarıdır. Köpeğinizin beslenmesine ve egzersiz düzenine dikkat ederseniz kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini de en aza indirmeniz mümkündür. Tüm günü hareketsiz şekilde geçiren köpeklerde ve yetersiz ya da düzensiz beslenen köpeklerde kalp rahatsızlıklarının meydana gelmesi daha olasıdır.

Köpeklerde Solunum Yolu Hastalıkları

Özellikle de pug, bulldog cinsi köpeklerde sıklıkla solunum yolu rahatsızlıklarının görülmesi mümkündür. Bulldoglar genellikle küçük burun deliklerinden ve burunlarının içindeki etten dolayı nefes almakta zorlanırlar. Sıkı egzersiz programı uygulandığı zaman ciddi zorluk yaşayabilirler. Yaz aylarında aşırı sıcaklarda ya da aşırı yorgun oldukları durumlarda hayati risk taşıyacak şekilde solunum problemleri yaşamaları mümkündür. Bu nedenle de bulldog ve pug cinsi köpeklerin aşırı yorulmasına izin vermemek gereklidir.

Kimi durumlarda burun ameliyatı uygulanabilen bulldog ve pug cinsi köpeklerin daha rahat nefes alması için burun ameliyatları çeşitli durumlarda önerilir. Köpeklerin burun yapısının nefes almaya engel olması durumunda hırıltılı ya da sık ve kesik şekilde nefes almaları mümkündür. Bu tür rahatsızlıklar görüldüğü zaman veteriner desteği almak önemlidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap