Köpekler Grip Olur mu? Belirtileri ve Tedavisi

Köpekler grip olur mu? Köpeklerde görülebilen bir rahatsızlık olan grip, farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Bulaşıcı bir hastalık olan bu grip, köpeklere eşyalar ile ya da hastalığa sahip olan köpeklerden de bulaşabilir. Bu nedenle de aslında hem hava yoluyla hem de eşyalarla bulaşma riski olan bu rahatsızlığın köpeklere kolayca etki edebileceğini söylemek mümkündür. Peki, köpeklerde grip belirtileri, nedeni ve tedavisi nasıl olabilir?

Köpekler Grip Olur mu?

Köpeklerde grip kendini farklı belirtiler ile ortaya koyabilir ve genellikle ilk dönemde halsizlik, yorgunluk ya da uykulu hal ile görülür. İlerleyen dönemde belirtilerin de farklılaşması ve daha yoğun hale gelmesi mümkündür.

Köpeklerde Grip Belirtileri

Köpeklerde görülen grip genellikle insanlardaki grip gibi belirtiler ile gözlemlenir. Bu belirtiler burun akıntısı, halsizlik, yorgunluk, öksürük, ateş, hırıltılı nefes alıp verme, iştahsızlık, mide bulantısı, kilo kaybı gibi durumlar olabilir.

Köpekler genellikle griple beraber eklem ağrıları da hissedebilir ve eklem ağrıları ile hissettikleri halsizlik hali onların grip oldukları zaman oldukları yerde saatlerce yatmalarına neden olabilir. Normalde çok hareketli olan köpeğinizin grip olduğu zaman yatağından ya da yattığı yerden kalkmak istememesi, patisini bile kaldıracak güce sahip olmaması mümkündür.

Köpeklerde grip bazen mide bulantısı gibi durumlara da neden olabilir. Bu nedenle de köpeklerin iştahının kesilmesi ve çok az mama yemesi, hatta neredeyse hiç yememesi mümkündür. Bu durumda da köpeğinizin kısa sürede kilo kaybetmesi olasıdır.

Köpeklerde ateşe bağlı olarak kilo kaybı da gözlemlenebilir. Ateş nedeni ile köpeğinizin baygın gibi yatması, titremesi mümkündür. Bu durumda veteriner desteği almak çok önemlidir çünkü köpeğinizin durumunun ateş görüldüğü zaman ağırlaştığını söylemek mümkündür.

Köpeklerde herhangi bir hastalık olmadığı zaman da alerjik ya da bir nesneyi yemelerine bağlı olarak öksürük görülebilir ancak grip olduğu zaman öksürüğü daha farklı gelebilir ve yanında farklı belirtiler de görüleceği için köpeğinizin hasta olduğunu anlamanız mümkün olacaktır.

Grip olan köpeğinizin öksürüğün yanı sıra burun akıntısından şikayetçi olması da mümkündür ve aslında öksürük kendini özellikle de burun akıntısı ile gösterirse köpeğinizin grip olduğunu söylemek mümkündür. Bu durumda en iyisi onu vakit kaybetmeden veterinere götürmek ve kısa zamanda tedavi olmasını sağlamak olacaktır.

Köpeklerde Grip Nedeni Nedir?

Canina influenza adındaki Tip A influenza virüsünden bulaşan grip hastalığı, köpeklerden köpeklere ve kedilere bulaşabilen ancak köpeklerden insanlara bulaşma ihtimali olmayan bir hastalıktır ve bu hastalık köpeklerde bazen ciddi sağlık sorunlarına da neden olabilmektedir. Bu nedenle de kısa zamanda tedavi edilmesi en iyisi olacaktır.

Solunum yoluyla, burun akıntısının bulaşmasıyla ya da eşyalardan geçebilen grip, köpekler ile aynı evde yaşayan diğer köpek ve kedilere kolayca bulaşabileceği için aynı kaptan yemeleri, su içmeleri genel anlamda doğru değildir. Köpeğinizin hasta olduğu dönemde de evdeki diğer kedi veya köpeklerle yakın temas içinde olmaması ve mümkünse ayrı odalarda bulunması gerekmektedir.

Köpeklerde Grip Tedavisi Nasıldır?

Köpeklerde görülen grip hastalığının tedavisi sırasında veterinerler genellikle ağız yoluyla alınan ilaçları ya da antibiyotikleri önerebilir. Bu ilaçları alarak düzenli şekilde, tavsiye edilen programa uygun olarak köpeğinize vermeniz ve bu süreçte bol su içmesini, mamasını düzenli yemesini ve dinlenmesini sağlamanız önemlidir. Bunların yanı sıra köpeğinizin yatağını, mama ve su kaplarını ve daha pek çok kişisel eşyasını da temizlemeniz ve düzenli şekilde dezenfekte etmeniz gerekir. Hastalığın kısa zamanda ve köpeğinize bir zarar vermeden atlatılması için bunların her biri düzenli şekilde uygulanmalıdır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap