Köpeklerde Kulak Mantar Hastalığı Belirtileri, Nedenleri

Köpeklerde kulak mantar hastalığı sıklıkla rastlamak mümkündür. Bu hastalıklar pek çok farklı nedene bağlı olarak görülebilir. Özellikle de bağışıklık sistemi zayıf olan köpeklerde mantar enfeksiyonları sıklıkla görülebilir. Kulak mantar enfeksiyonu da kulakta ve bu bölgede görülen mantar enfeksiyonudur. Köpeklerin ciltlerinin farklı bölgelerinde görülebilen mantar enfeksiyonları, kulak bölgesinde de görüldüğü zaman hem rahatsız edici olabilir hem de köpeklerin ciddi rahatsızlıklara sahip olmasına bir neden olabilir. Peki, köpeklerde kulak mantar hastalığı belirtileri, nedenleri ve tedavisi nasıl olur?

Köpeklerde Kulak Mantar Hastalığı Belirtileri, Nedenleri

Köpeklerde mantar hastalığı farklı belirtilerle kendini gösterebilir ve genellikle deride meydana gelen anomali durumları ile kendini ortaya koymaktadır. Bu nedenle de köpeklerin cilt temizliği ve tüy bakımı sırasında herhangi bir anomali olup olmadığı kontrol edilirse, mantar enfeksiyonlarının da olup olmadığı kısa zamanda görülebilmektedir. Tedavi için ise mantar için etkili olacak ilaçlar tercih edilir ve ayrıca mantarın yayılmasını ya da ilerlemesini önleyecek farklı şampuanların da tercih edilmesi mümkündür.

Köpeklerde Mantar Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde mantar hastalığı genellikle ciltte meydana gelen farklı belirtiler ile kendini ortaya koyar. Bu belirtiler kaşıntı, kızarıklık, deride görülen yaralar, döküntüler, bölgesel olarak görülen tüy dökülmesi, tüylerin yapısının bozulması gibi farklı durumlardır. Özellikle de kaşıntı durumu köpekleri ciddi ölçüde rahatsız eder ve köpeklerin bölgeye çok fazla kaşıması durumunda ciddi yaraların da ortaya çıkması mümkündür.

Mantar hastalığı kulakta olduğu zaman da köpeklerin sürekli olarak kaşınması, kızarıklık ve kabartıların görülmesi, kulağın sürekli olarak hareket ettirilmesi olasıdır. Köpekler mantar nedeni ile sinirli şekilde hareket edebilir, agresif davranışlar sergileyebilir. Bu durumda köpeklerin bir an önce veterinere götürülmesi büyük öneme sahiptir.

Köpeklerde Mantar Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Köpeklerde mantar hastalığı, bir enfeksiyon hastalığı olarak görülür ve mantarlara bağlı şekilde ortaya çıkar. Bulaşıcı bir rahatsızlık olan mantar enfeksiyonu, köpeklerin bir arada bulunduğu ve aynı kişisel eşyaları kullandığı alanlardan da bulaşabilen bir rahatsızlıktır. Mantarlara bağlı şekilde görülen bu enfeksiyonlar, özellikle de aynı evde yaşayan farklı hayvanlara yataklarından, yattıkları alanlardan, oyuncaklarından ya da farklı alanlardan bulaşabilmektedir. Bu nedenle de köpeklerde görülen mantar enfeksiyonlarına karşı önlem olarak eşyalarının temizlenmesi, köpeğin düzenli olarak temizlik ve bakımının yapılması ve ayrıca bağışıklık sisteminin güçlenmesi için beslenme düzenine dikkat edilmesi de büyük öneme sahiptir.

Köpeklerde Mantar Hastalığı Tedavisi Nasıl Olur?

Köpeklerde görülen mantar enfeksiyonlarının tedavisi için farklı yollara başvurulması mümkündür. Tedavi sırasında mantarın cinsine, ilerleme durumuna göre ya da farklı etkenlere bağlı olarak ağız yolu alınan ilaçlar, merhem, kremler ya da spreyler tercih edilebilir. Tedaviye başlanmadan önce köpeklerin tüylerinin tıraş edilmesi de uygun görülebilir.

Tedavi sırasında köpeklerin temizlik ve bakımına özen göstermek önemlidir. Bu sayede köpeklerde görülen mantar enfeksiyonlarının ilerlemesi ve farklı bölgelere yayılması da önlenebilir. Ayrıca bu dönemde kullanılan temizlik ürünlerinde de değişiklikler olabilir. Örneğin mantar enfeksiyonlarına karşı olarak farklı şampuanların tercih edilmesi mümkündür. Tüm bunların yanı sıra tedavi öncesinde ve tedavi süresi boyunca alınan besinler büyük öneme sahiptir. Alınan besinler köpeklerin bağışıklık sistemini desteklemeli, köpeklerin ihtiyaç duyacağı farklı besin maddelerini, vitamin ve mineralleri içermelidir. Bu sayede köpeklerin pek çok hastalığa karşı daha dayanıklı hale gelmesi ve mantar hastalıklarının da ilerlemesinin engellenmesi mümkün olacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap