Yavru Köpek Eve Nasıl Alıştırılır? Yavru Köpeğinizle İlk 1 Ay

Yavru köpek eve getirmek heyecan verici ve fakat büyük sorumluluk gerektiren değişikliktir. Ancak yavru köpeğin eve alışması ilk başlarda sizi zorlayabilir. Farklı insanlar, yeni kokular ve alışılmadık bir çevre ile karşı karşıyadır. Yeni bir rutine alışması gerekecek. Köpeğin eve geldiğinde sizinle ve diğer insanlarla iletişiminin sağlıklı olması için size gelmeden önceki yaşam alanı hakkında bilgi edinmeniz daha güvenilir olur. Bazı köpekler daha çekingen oldukları için ilk zamanlar sizden kaçar. Köpeğin eve alışması ve sorunsuz bir geçiş sağlamak için size hazırladığımız rehberi okumaya devam etmelisiniz.

Yavru Köpeği Eve Alıştırmak İçin Temel İhtiyaçlar

Yavru bir köpek sahiplenirken, onun ihtiyaçlarını karşılamak ve ona rahat bir yaşam sağlamak için bazı temel eşyaları hazır bulundurmanız önemlidir. İşte yavru köpek için almanız gereken bazı eşyalar:

Mama ve su kabı: Yavru köpeğiniz için uygun boyutlarda mama ve su kabını ayrı ayrı almalısınız. Seramik ya da paslanmaz çelik almalısınız. Plastik kaplar akne oluşumuna neden olacağı için tercih etmenizi tavsiye etmeyiz.

Yavru köpek maması: 2 aylık yavru köpeğinizin gelişimini destekleyecek zengin köpek maması tercih etmelisiniz. Köpeğin ırkına uygun mamayı veteriner hekiminizden tavsiye alabilirsiniz.

Çiş pedi: Yavru köpeği evde tuvalete alıştırmak için ped tercih etmelisiniz. Çiş spreyi ile yavrunun köpeğin pedine yapmasını yavruluk döneminden itibaren alıştırmalısınız.

Köpek çiti: Yavruluk döneminde köpeğin tuvalet eğitimi sırasında geceleri alan sınırlaması yapmanız ve etrafı kirletmemesi için çitine bırakmanız gerekebilir.

Köpek Yatağı: Köpeğinizin dinlenmek ve kendini güvende hissetmek için kullanabileceği bir yatak veya barınak sağlayın. Yavru köpeğinizin boyutuna uygun bir seçim yapın.

Oyuncaklar: Yavru köpeğin oynayacağı çeşitli oyuncaklar edinmelisiniz. Hem zihinsel uyarım sağlayan hem de çiğneme ihtiyacını gideren oyuncaklar tercih edebilirsiniz.

Köpek taşıma Çantası: Veterinere giderken ve seyahatlerinizde yavru köpeğinizi taşımanız gerekiyorsa, taşıma çantası veya kafes almanız faydalı olacaktır.

Yukarıdaki listedeki eşyalar yavru köpeğinizin en temel ihtiyacını karşılamanız için yeterli gelecektir. Sahiplendiğiniz yavru köpeğin ırkına, yaşına ve bireysel ihtiyaçlarına göre değişiklikler yaparak en iyi deneyimi sağlayabilirsiniz.

Yavru Köpeğin Evde İlk Gecesi

Köpeğiniz için rahat bir ortam hazırlayın. Yavru köpek gece nerede uyumalı? Öncelikle bir oda içerisinde alanını sınırlandırın. İlk gece aynı oda içerisinde yatmanız da diğer alternatifler arasındadır. Köpeğinizi evinize getirdiğinizde, ona evi gösterin ve yavaşça çevresine alışmasına izin verin. Farklı odaları dolaştırarak ortamı keşfetmesine yardımcı olun.

Yavru köpeğin evde ilk gecesini sakin bir ortamda geçirmesinde yardımcı olun. Televizyonu kapatın, sessiz bir ortam yaratın ve yatmadan önce yüksek enerjili aktivitelerden kaçının. Stresini azaltmak için yavru köpeğinize sevgi ve yakınlık gösterin. Onunla kucaklaşın, sakinleştirici bir ses tonuyla konuşun ve okşayarak rahatlatmaya çalışın. Geceleri yavru köpeğinizin rahat edebilmesi için ortamın ses ve ışık seviyesini ayarlayın. Loş bir ışık bırakabilir veya hafif bir radyo sesi açabilirsiniz.

Yavru Köpeğinizin Eve Alışması İçin Sabır Önemli

 İlk gece yavru köpeğinizin alışma süreci zor olabilir. Gerekirse onun yanında kalın, sakinleştirici etkileşimler sağlayarak rahatlamasına yardımcı olun. Gece yatmadan önce yavru köpeğinizin enerjisini azaltmak için oyun ve aktiviteleri yavaşça azaltın. Bu, daha sakin bir gece geçirmelerine yardımcı olur. İlk geceyi olumlu bir deneyim haline getirin. Köpeğinizin ihtiyaçlarını karşılayın, rahat bir alan sunun ve onunla sakin bir şekilde etkileşimde bulunun.

Yavru Köpek Eve Ne Kadar Sürede Alışır?

Yeni gelen köpeğin eve alışma süresi ortalama 1-2 haftadır. Ancak her köpek farklı olacağı için bazıları hızlı bir şekilde alışırken diğerleri daha uzun süre alır. Yavru köpeğin ne kadar erken yaşta sahiplenildiği de alışma sürecini etkiler. Daha erken yaşta sahiplenilen köpekler genellikle daha hızlı alışır.

  • Yeni Köpeğin Eve Alışması İçin Yapabilecekleriniz
  • Yavru köpeğin güvende hissedeceği sıcak ve aydınlık bir alan hazırlayın.
  • Rutin ve alanını koruyarak, köpeğinize güvende hissettirin.
  • Pozitif teşvik ve sevgi dolu davranışlarla olumlu deneyimler sağlayın.
  • Köpeğinize yavaş yavaş evi tanıtarak çevreye alışmasına yardımcı olun.
  • Yavru köpeğinize sosyalleştirme fırsatları sunarak yeni insanlar ve diğer hayvanlarla tanışmasını sağlayın.

Eğer alışma sürecinde sorun yaşıyorsanız, bir veteriner veya köpek eğitmeninden yardım almayı düşünebilirsiniz.

Yavru Köpekler Kaç Saat Uyur?

Köpekler yavruluk döneminde çabuk yorulur. Büyüyüp gelişmeleri için de günün yarısını uyuyarak geçirmeleri gerekiyor. İlk birkaç ay günün 10-18 saatini uyuyarak geçirirler. Bu süre büyüdükçe 12 saate kadar düşecektir.

Bakınız: Yavru Köpek Ne Yer: Yavru Köpek Maması

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap