Köpekler Üşür Mü? Soğukta Kalan Köpek Hasta Olur Mu?

Köpekler üşür mü? Soğukta kalan köpek hasta olur mu? Özellikle de sokak köpeklerinin soğuk havalarda üşüyüp üşümediği üzerine sıklıkla tartışılmaktadır. Bu sorulara verilecek olan yanıt ise ne yazık ki “Evet.” Olacaktır çünkü köpekler eğer ırkları gereği soğuğa dayanıklı vücut yapısına sahip değilse üşümeleri olasıdır.

Köpekler Üşür Mü?

Köpekler eğer Sivas kangalı, Sibirya kurdu ve benzeri bir köpek değilse yani özellikle olarak soğuğa dayanıklı bir köpek değilse üşümesi olasıdır. Her köpek insanlar ile aynı derece sıcaklıkta üşümez ancak elbette ki köpeklerin de üşüme sınırı vardır ve bu sınır da aslında köpeklerin ırkına göre değişin gösterebilmektedir.

Küçük ırk köpeklerin soğuğa karşı olan dayanıklılıkları bizimle neredeyse aynıdır. Yani aslında küçük ırkların bizim üşüdüğümüz havalarda üşümesi oldukça normaldir çünkü derileri soğuğa karşı dayanıklı değildir. Bunun yanı sıra Sibirya kurdu gibi soğuk iklim hayvanlarının ise derileri daha korumalıdır. Bu sayede de çok düşük sıcaklıklarda dahi bu köpeklerin üşümesi pek mümkün olmaz.

Köpeklerin Üşüdüğü Nasıl Anlaşılır?

Köpekler üşür mü ve köpeklerin üşüdüğünü anlamak oldukça kolaydır. Köpekler özellikle de dışarıda yürürken titriyorsa üşüdüklerini söylemek mümkündür. Bunun yanı sıra köpeklerin burnunu patilerinin arasına alıp uyuması ya da kıvrılarak uyuması da üşüdüklerinin göstergesidir. Hareketsiz, uykulu ve yorgun görünen evcil dostunuz aynı zamanda size üşüdüğünü anlatmaya çalışıyor da olabilir. Bu nedenle de aslında enerjik olması gereken zamanlarda daha uykulu ve yorgun duruyorsa köpeğinizin üşüdüğünü söylemek mümkündür.

Bunların yanı sıra özellikle de kış aylarında köpeğiniz kilo kaybetmeye başladıysa köpeğinizin kendini ısıtmak için enerji harcadığını söylemek de mümkündür. Kış aylarında kilo kaybetmeye başlayan köpeğinizin yeme düzenini dikkat etmek, onu yürüyüşe çıkarırken üzerini giydirmek gerekebilir. Bu sayede köpeğinizin üşümesine de engel olabilirsiniz.

Soğukta Kalan Köpek Hasta Olur Mu?

Köpekler üşür mü? Köpeklerin soğuk havaya bağlı olarak üşütmesi ve solunum yolu rahatsızlıkları yaşaması olasıdır. Bu rahatsızlıklar iştahsızlık, öksürük, hapşırma, burun akıntısı, titreme, yüksek ateş, bulantı ve kusma gibi pek çok belirti ile kendini ortaya koyar. Soğukta kalan köpeklerin ciddi şekilde hastalanması mümkündür. Sokak köpekleri bu nedenle sıcak alanlarda geceyi geçirmek için genellikle daha korunaklı alanlarda uyumayı tercih ederler çünkü üşümektedirler.

Köpekleri Soğuktan Korumak İçin Ne Yapılabilir?

Köpekler üşür mü? Her köpek sıcaktan hoşlanmaz. Eğer bir Sibirya kurdu ya da Sivas kangalı gibi soğuk iklim köpeğine sahipseniz bu köpekler sıcakta durmaktan pek hoşlanmazlar. Bu nedenle de aslında çok düşük derecelerde bulunulmadığı sürece bu köpekler kıyafet giymekten ya da sıcakta durmaktan pek memnun olmaz.

Özellikle de küçük ırk köpekler soğuklarda insanlar kadar çok etkilenirler. Bu nedenle de küçük ırk köpeklerin özellikle de kış aylarında kıyafet giymesi, bahçede bakılıyorsa eve alınması gereklidir. Küçük ırk köpekler insanlar kadar çok üşüyeceği için dikkatli olmak büyük öneme sahiptir.

Bahçede bakılan büyük köpeklerin kulübelerinin korunaklı olması büyük öneme sahiptir. Köpeklerin kulübelerinin içinde yatakları olması da ayrıca sıcaklığın korunmasını sağlar. Evde bakılan köpeklerin de yatağı olması, sıcak bir yerde uyumalarını sağlar. Yatak seçerken de özellikle de yerden bir miktar yüksek olmasına özen göstermek gerekir. Bu sayede köpeklerin yerden soğuk almasının önüne geçilebilir.

Köpeklerin soğuktan korunması için tüylerinin kış aylarında tıraş edilmemesi ya da az miktarda kısaltılması da ayrıca etkili olabilir. Köpekler kış aylarında tıraş edildiği zaman tüylerinin kısa ve az olmasına bağlı olarak üşüyebilirler. Yine de tüy ve deri sağlıklı için köpeklerin düzenli olarak az miktarda da olsa tıraş olması gerekir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap