Köpeklerde Tüy Dökümü Ne Kadar Sürer?

Köpeklerde tüy dökümünün ne zaman biteceği belli olmayan bir durumdur. Köpeklerde tüy dökümü birçok nedene bağlanabilir. Bu nedenlere bağlı olarak köpeklerde oluşan tüy dökülmesinin de ne zaman biteceği belli değildir.

Köpeklerde tüy dökülmesi son derece sağlıklı ve normal karşılanması gereken bir durumdur. Hemen hemen bütün köpek türlerinde görülen tüy dökülmesi mevsim geçişlerinde daha fazla olur.

Köpeklerde oluşan tüy dökülmelerinin sebebi genellikle mevsim geçişleri ve hava durumları olsa da daha ciddi nedenlerle de köpeklerin tüyleri dökülür. Birçok hastalığın neden olduğu tüy dökülmesinin süresi nedenine göre farklılık gösterir.

Köpeğin sürekli aşırı bir şekilde tüy dökmesi de normal değildir. Her ne kadar mevsimsel değişimlerden dolayı tüylerinin döküldüğü düşünülse de buna neden olan başka etkenler de vardır.

Köpeklerde Tüy Dökümü Nedenleri Nelerdir?

Köpeklerde tüy dökümü nedenleri genellikle mevsimsel değişikliklerle ilişkilidir. Köpekler mevsim geçişlerinde mevsime uygun bir kürk oluşturma eğilimindedir. Yeni mevsimlere giriş mevsimleri olan bahar ayları bu nedenle köpeklerin en çok tüy döktüğü mevsimlerdir.

Bu değişimlerin yanında beslenme stres ve köpeğin ırkı da tüy dökümünü etkilemektedir. Bazı köpek türleri çok fazla tüy dökerken bazılarında da bu daha azdır. Köpeklere sürekli tavuk yedirilmesi ve pişmemiş etler verilmesi de tüylerinin dökülmesi üzerinde etkilidir.

Köpeklerde tüy dökmenin önemli bir diğer nedeni ise hastalıklardır. Bazı köpek hastalıkları köpeklerin sıklıkla tüy dökmelerine ve kürklerinin incelmesine neden olur. Köpeklerde tüy dökme nedenleri genel olarak:

 • Mevsim değişiklikleri
 • Köpeğin ırkı
 • Köpeğin kürk yapısı
 • Köpeğin beslenme şekli ve düzeni
 • Köpeğin yaşam koşulları
 • Köpekteki cilt problemleri
 • Hormon hastalıkları
 • Vitamin yetmezliği
 • Metabolik hastalıklar
 • Köpeğin geçirdiği hastalıklar
 • Köpeğin psikolojik durumu gibi nedenler tüy dökmesi üzerinde etkilidir.

Mevsim Değişikliklerinde Tüy Dökülmesi Nasıldır?

Köpekler mevsim değişimlerinde mevsimin yapısına uygun bir kürk oluştururlar. Sonbahar ayında kış mevsimine geçerken köpekler ince tüylerini döküp daha kalın tüyler çıkarırlar. Bu kalın tüyler onların kış mevsimine hazır olmasını ve üşümemelerini sağlar.

İlkbahar mevsimine gelindiğinde ise köpekler tüm kış üzerlerinde bulunan kalın tüyleri dökerek yazın yapısına uygun olarak ince tüyler çıkarırlar. Bu dönemlerde tüylerin aşırı dökülmesi normal karşılanmalıdır. Bu dönemlerde dökülen tüylerin hem köpek hem de köpek sahibi için sorun oluşturmaması adına köpekler düzenli olarak fırçayla taranmalıdır.

Tüy Dökülmesinde Köpeğin Irkının Etkisi Nedir?

Köpeğin ırkı tüy dökülmesinin miktarında büyük pay sahibidir. Bazı köpek ırklarının deri hassasiyeti daha yüksektir. Her türlü dış etken ve beslenme koşulundan etkilenen bu köpekler daha hızlı tüy dökerler.

Köpeklerin ırklarına bağlı olarak kürk kalınlıkları da farklıdır. Kürkleri iki katmanlı ve tek katmanlı olan köpeklerin tüy dökme eğilimi de buna göre değişiklik gösterir. Kürkleri iki katlı olan köpekler daha fazla tüy dökerler.

Özellikle alttaki katman daha sık ve kalındır. Bu alt katmandaki tüyler daha sık dökülür. Köpeklerde tüy dökülmesi köpeğin kürk ve tüy yapısına bağlı olarak değiştiği için kürk ve cilt sağlığının korunması gerekir.

Çok Az ve Çok Fazla Tüy Köpek Irkları Hangileridir?

Tüy foleküllerine bağlı olarak bazı köpek ırkları daha az tüy dökerler. Köpeklerde foleküller oluşur, gelişir, gelişimlerini tamamlar ve sonunda da dökülürler. Foleküllerin bu gelişimi bazı ırklarda daha uzun ve güçlü ilerler.

Bu foleküllerin döngüsü köpeğin:

 • Yaşına
 • Türüne
 • Hormon sağlığı ve dengesine
 • Yaşadığı sosyal çevreye
 • Beslenme şekline
 • Genel sağlık durumuna göre değişiklik gösterir. Köpeklerdeki tüylerin yapısı köpeğin genetik durumuna bağlıdır.

Tüyleri sürekli uzayan köpek türleri vardır. Bu köpeklerde kıl kökleri daha güçlü ve daha uzun ömürlüdür. Bu köpek ırkları:

 • Poodle
 • Yorkshire
 • Terrier olarak bilinir. Her ne kadar az tüy dökseler de bazı dönemlerde daha fazla döktükleri de görülür.

Kıl kökleri güçsüz ve kısa ömürlü olan köpek ırkları ise:

 • Labrador
 • Husky’dir. Bu köpeklerde aşırı dökülme görülür.

Köpeklerde Tüy Dökülmesinin Engellenmesi Mümkün Müdür?

Köpeklerde tüy dökümünü engellemek mümkün değildir. Sağlıklı her köpek tüy dökme eğilimi gösterir. Özellikle mevsim değişikliklerinde tüy dökülmeleri köpeklerin sağlıkları açısından önemlidir. Köpeklerde tüy dökülmesini engellemek mümkün olmadığı için bunu azaltma amaçlanmalıdır. Köpekleri günde bir kez tarayarak incelmiş ve güçsüzleşmiş tüyleri dökülmeden toplamak mümkün olur. Köpekleri ayda iki kez yıkamak ise yine tüylerinin sağlığı açısından önemlidir.

Köpeklerde tüy dökülmesini engellemek için köpeği tıraş etmek doğru bir davranış değildir. Tıraş edilen köpekli tüyler yine dökülür. Bu durumun tek avantajı dökülen tüylerin daha az görülmesidir. Ancak tüylerin tıraş edilmesine bağlı olarak köpeğin vücut ısısı bozulur.

Köpeklerde Tüy Dökülmesini Engellemek İçin Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Köpeklerde oluşan tüy dökülmelerinin en önemli nedenlerinden biri beslenmedir. Sürekli çiğ et ve tavuk ile beslenen köpeklerde tüy dökülmesine daha sık rastlanır. Bunu engellemek için piyasadaki kaliteli kuru mamalar ile köpeğin beslenmesi sağlanmalıdır.

Köpeklerde tüy dökümü tamamen engellenmese de bu tarz müdahaleler ile bir nebze kontrol altına alınabilir.

Ayrıca Bakınız: Köpeklerde Süt Dişi Özellikleri Nelerdir?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap