Hindistan Cevizi Yağının Köpeklere Faydaları

Hindistan cevizi yağının köpeklere faydaları vardır. Hindistan cevizin cildimiz üzerinde ki faydalarını azda olsa biliyoruz. Afrikalı’ların  parlak ve güzel ciltlerinin kaynağının hindistan cevizi olduğu biliyor. Kimin aklına hindistan cevizinin köpekler için cilt bakım ürünü olacağı gelirdi ki.

Hindistan Cevizi Yağının Köpeklere Faydaları

Köpeklerde hindistan cevizinin yağı nasıl elde edilir?

  • Hindistan cevizinin meyve olan kısmı kurutulur.
  • Presslenerek içeriğinde ki “yağ” saf bir şekilde çıkarılıyor.
  • Hindistan cevizi yağı en çok organik dermatit olarak kullanılıyor.
  • Deride ki yaralanmalar, yanık, enfeksiyon, mantar hastalıkları ve cilt kuruluğu-çatlağı için hindistan cevizi en iyi organik üründür.

Köpeklerde Hindistan Cevizi Yağının Kullanımı

Bazı hindistan cevizi kullanan köpek sahipleri iyi bir şey yapıp yapmadığını düşünülür. Bilimsel olarak hindistan cevizi köpekler için her yönüyle faydalıdır. Sadece bunu kararında kullanmanız koşuluyla. Hindistan cevizi lokal, topikal veya ağızdan alınarak kullanılıyor.

Cilt üzerinde kullanımı: Hindistan cevizi yağı ile masaj yaparak, yağın köpeğinizin derisine işlemesini sağlayın. Hindistan cevizi sabununu banyosunda kullanıp tüylerinin parlak ve nemli olmasına yardım edin.

Ağızdan kullanımı: 18 kg’a kadar olan köpeklerde hindistan cevizi yağını çay kaşığı ile ölçüp verin.

18 kg’dan ağır köpeklerde günde 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı verebilirsiniz. Haftada üç günü geçmemesi önemli. Ayrıca hindistan cevizini azar azar alıştırarak vermeniz gerekir. Yani ilk dozlar sadece ¼ oranında yağ içermeli gittikçe dozu artırın genelde 1 hafta yeterlidir. Özellikle yedirilen hindistan cevizi yağı insülin direncini artıran, antivirüs, antibakteriyel ve antifular özelliği olan ender süper gıdalardan birisidir. Yani hindistan cevizi yağı köpeklerde metabolizmada ki her türlü hastalık yapıcı mikroorganizmaya savaş açar. Ancak köpeğinize sadece şekersiz ve doğal hindistan cevizi yağı vermelisiniz.

Köpeklerde Hindistan Cevizi Suyu Parvo Virüs Tedavisinden Kullanımı

Köpeklerin en tehlikeli düşmanı olan Parvo Virüs, halk arasında diğer adıyla bilinen  kanlı ishalin neden olduğu  köpeklerde su kaybına ve halsizliğe neden olur. Parvo virüsün vücutta en yıkıcı etkisi bağırsaklarda ki elektrolit eksikliğidir. Elektrolitler vücudun canlılığı için önemli elementlerdir. Hindistan cevizi suyunda bolca elektrolit vardır. Köpeğiniz sadece ishalse bile hindistan cevizi suyu tüketmek kısa sürede toparlanmasını sağlayacaktır.

Köpeğinizin Güzellik Rutininde Hindistan Cevizi Sabunu Kullanın

Brezilya’da  yani hindistan cevizi vatanında; güzellik rutininin bir parçası olarak hindistan cevizi sabunları kullanılır. Hindistan cevizi sabunu %20 oranında hindistan cevizi yağından yapılır. Köpeklerde sık karşılaşılan deri sorunları ve kaşıntıya iyi gelir. Hindistan cevizi yağı pireleri uzaklaştırmanın ve lekeleri iyileştirmenin doğal bir yoludur.

Köpeklerine Hindistan Cevizi Suyu Kullananların Katkıları

Eğer kullandığınız ürünün doğal olup olmadığından emin değilseniz bunu köpeğinize vermeyin. Hazır gıdalarda ki bileşenler köpeğinize zarar verir. Şekerli hindistan cevizi ürünlerini köpeğinize yedirmeyin.

Kedilerinize de hindistan cevizi verebilirsiniz ama su kabından ayırın tadını beğenmezlerse su içmeyi reddedebilirler.

Hindistan cevizi suyu yoğun potasyum içerir. Buda bazen zararlı olur. Hindistan cevizini bol bol değil ölçülü verin.

Köpeğine haftada üç kere bir kaşık hindistan cevizi yağı veren bir köpek sahibi şöyle diyor: Bunu köpeğime verdikten sonra bağırsak parazitlerinden meydana gelen ishali çözüldü. Dahası artık bağırsakları saat gibi işliyor. Kendimde kullanmaya başladım gerçekten bağırsaklar üzerinde inanılmaz etkisi var.

Sinek ve böcek ısırklarını tedavi etmede hindistan cevizi yağı iyi bir yatıştırıcı görevi görüyor. Eğer köpeğinizin cildinde ısırıktan kaynaklı kaşıntı varsa biraz hindistan cevizi yağı sürüp bekleyin. Cildinin yatıştığını göreceksiniz.

Kulak temizliği özellikle bazı köpekler için çok önemli. Kulağını temizlediğiniz köpeğinizin kulağında kaşıntı ve dermatit gibi bir sorun olmaması için biraz hindistan cevizi yağı sürerek kulaklarına bakım yapabilirsiniz.

Kedi ve köpekler için burunlarının nemli olması çok önemlidir. Bizim dudaklarımız çatlamaya ve kuruluğa karşı ne kadar hassassa onlarında burunları o kadar hassastır. Eğer köpeğinizin burnu kurumaya meyilliyse biraz hindistan cevizi yağı sürüp güvenle burnunu nemlendirebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı kolit ve bağırsak iltihabına iyi geliyor. Günlük rutinlere eklediğinizde daha az gaz problemi yaşamaya başlarsınız.

Köpeğinizi hindistan ceviziyle şımartmak istiyorsanız şekersiz ve doğal ürünleri kullanmanızı tavsiye ederiz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap