Yavru Köpekler Ne Zaman Yıkanır? Yıkarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yavru köpek bakımı, köpek sahibi olanlarının dikkat etmesi gereken konulardan biridir. Yeni doğdukları için son derece hassas olan yavrular, anne sıcaklığını ve ilgisini eksik hissettirmemeniz gerekir. Köpeğin hijyen ve temizliği için büyük özen göstermelisiniz. Yavru köpeklerin bakımını yetişkin köpeklere göre daha hassas yapmalıyız. Köpek sahiplenme demek onun bütün sorumluluklarını karşılamak demektir.

Yavru köpekler ne zaman yıkanır? Bunun için köpeğin ilk aşılarını yaptıktan sonra banyosunu yapması daha iyi olacaktır. Peki yavru köpek nasıl yıkanmalı? Yavru köpek yıkarken nelere dikkat edilmeli, nasıl temizlik ürünleri kullanılmalı? Bu soruların cevaplarını sizler için cevapladık…..

Yavru Köpekler Ne Zaman Yıkanır?

Köpekler çok hareketlidirler. Fakat insanlar gibi terleyip kokuyu etrafa yaymazlar. Bunun nedeni ise köpeklerin ter bezleri patilerinin altında bulunmasıdır. Böylece çok fazla duş almaya da ihtiyaç duymazlar. Yavru köpek sahiplenme sonrasında hemen köpeği yıkamayın. Öncelikle iç-dış parazitlerinin yaptırılması ve aşılarının olması gerekiyor.  Köpeğinizi yıkamayı çok istiyorsanız yıkama süresini 4-6 hafta aralıklarla olmasına özen gösterin. Çok sık yıkanan yavru köpekler, cilt alerjileri ile karşı karşıya gelir. Yıkanmaya alışık olmayan tüyleri de zamanla seyrekleşir dökülür. Bu yüzden köpeğinizi çok sık yıkamayın. Onun yerine düzenli olarak tüylerini tarayıp ölü hücrelerden arınmasını sağlayabilirsiniz.

İlk defa köpek sahibi olanların çoğunun yaptığı hata köpeklerini haftalık olarak  şampuanlayıp yıkamalarıdır. Daha sonra zamanla köpeğimde kepek var, şikayetleri başlıyor. Köpeğin doğasına aykırı davranırsanız bu tarz problemler ile karşılaşmanız olasıdır.

Yavru Köpekler Yıkanmaktan Hoşlanır mı?

Çoğu köpek cinsi yıkanmaya alışana kadar bu işlemden hoşlanmazlar. Köpeğin yıkanmaktan hoşlanması için sahiplerine iş düşüyor. Tüylü dostunuzun eğlenebileceği, keyif alabileceği bir banyo seansı ayarlayabilirsiniz. Köpeğe doğru hareketlerde bulunduğu için ona çok olmamak şartıyla ödül maması verebilirsiniz. Banyo sırasında köpeğinize yükses ses ve sert hareketlerde bulunmamanız gerekir. Bu nedenle sabırlı ve sakin olmanız önemlidir. Köpeği yıkarken nasıl davranırsanız bir sonraki seanslarda köpeğiniz son derece istekli olacaktır.

Yavru Köpekler Nasıl Yıkanır?

Köpeğinizi çok kirlendiği ve pislendiği zaman yıkamanızı en baştan önerelim. Ayrıca yıkama esnasında köpeğe özenli ve dikkatli davranmalısınız.

Köpeği yıkamadan önce suyun sıcaklık değerini kontrol etmelisiniz. Suyun ne çok sıcak ne de çok soğuk olması gerekir. İkisinin arasında ılık olması gerekir.

Suyu dökerken kulaklarına ve gözlerine dikkat edin. Su kaçmayacak şekilde dökmeniz gerekir. Bu aşamada köpeğin rahatlaması ve irkilmemesi için masaj yaparak gevşemesini sağlayabilirsiniz.

Köpeği insan şampuanı ile yıkamamanız gerekiyor. Köpekler için zarar vermeyen özel olarak üretilmiş köpek şampuanı kullanmanız yeterli olacaktır.

Şampuanı köpürtmek için canını acıtmayacak yumuşak bir fırça kullanınız.

Köpeğin tüm vücudunu köpürtmek için gözüne ve kulağına sabun kaçmamasına dikkat ediniz. Daha sonra da ılık su ile durulayınız.

Elinizde köpürttüğünüz şampuanı köpeğin başına yayarak sonrasında hemen durulayın. Köpek bu esnadan durumdan hoşlanmaz ve kaçmaya çalışır. Bu yüzden elinizi çabuk tutup köpeğin huzursuzlanmadan işlemi bitirmiş olmalısınız.

Yukarıdaki adımların her aşamasında son derece nazik, sabırlı ve yumuşak hareketlerde bulunmanız önemlidir.

Yavru Köpeğinizi Yıkarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yavru köpeğiniz anneden yeni ayrıldığı için şefkat ve ilgiye aç olacaktır. Banyo yaptırmanız da köpeğin ürkmesine ve hoşlanmayacak işlemlerde ona karşı dikkatli ve sabırlı olmalısınız. Yaşı ve ırkına göre banyodan önce tüylerini tarayabilirsiniz. Bu işlem köpeğin sakin olmasını ve yıkama sırasında sorun yaşamayı daha da azaltacaktır.Yıkama işleminde yavru köpekler için kullanılabilecek şampuan tercih etmelisiniz. Çünkü köpekler için üretilen bütün şampuanlar yavrular için uygun olmaz. Satın alma işleminde köpeğin sağlık koşullarını göz önüne alarak sıkıntılara yol açmasını engellemelisiniz.

Yıkama esnasında siz onun ürktüğünü fark etmeseniz de korkup travma yaşayabilirler. Bu yüzden yıkama sırasında köpeğe  sevgi dolu sözler söyleyerek ödül mamaları vererek onu keyiflendirmelisiniz. Yavru köpeklerin kulakları hassas olduğu için kulaklarını temizlerken çok dikkatli olun. Yıkama işlemi bitince köpeğinizi nemli bir yer kalmayacak şekilde kurutun. Kurutma makinesi kullanmanızı önermiyoruz. Çünkü kurutma makinesi köpeğin tüylerine zarar verir dökülmesine yol açar. Bu nedenle havlu ile kurulamanız daha iyi olacaktır.

Yavru köpekler narin oldukları için banyo sonrası onları kuruyana kadar sıcak bir yerde tutmanız onların soğuk almasının önüne geçecektir. Bütün işlemler bittikten sonra köpeğinizle tatlı tatlı konuşarak ve rahatlatıcı mesajlar yaparak onu pamuk gibi yapabilirsiniz. Böylece bir sonraki banyo seansı geldiğinde köpeğiniz korkmayacak ve huzursuzluk çıkarmayacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap