Köpeğim Her şeyi Kemiriyor? Köpeklerde Kemirme Sorunu

Köpeğim her şeyi kemiriyor? Yırtık ayakkabılar veya kemerli sandalye ayakları – keskin köpek dişleri çok şey yok etme gücüne sahiptir. Ama neden köpekler her şeyi kemirir? Burada açıklamalar ve ipuçları bulacaksınız.

Köpeğim Her şeyi Kemiriyor: 5 Olası Neden

Size köpeklerin nesneleri kemirme eğiliminin – hatta onları yemesinin en yaygın nedenlerini tanıtıyoruz. Tabii ki, dört ayaklı arkadaşınız çeşitli nedenlerin bir kombinasyonudur.

Diş Değiştiren Genç Köpekler

Yavru köpekler toplam 28 dişi var. Yaşamın 16. haftasından itibaren süt dişleri düşer ve 42 dişlik yetişkin setine yer açar. Diş değişimi yaklaşık üç ay sürer. Diş değiştirmenin bir işareti, güçlü bir çiğneme ihtiyacıdır. Çünkü bu süre zarfında diş etleri kaşınır. Köpek acı çekiyor olabilir veya gevşek dişlerinden kurtulmaya çalışıyor olabilir. Pek çok dört ayaklı genç arkadaş ağızlarına uyan her şeyi çiğnemeyi sever. Arkadaşınıza uygun bir çiğneme oyuncağı ile yardım edin. Dondurulmuş yoğurt dolgulu bir kong köpeğinizin için iyi bir altarnatif olur. Serinlik, tahriş olmuş köpeğin ağzını rahatlatır. Alternatif olarak, dondurucuda sakladığınız genç köpek oyuncaklarınızı da verebilirsiniz. Yumru veya oluklu köpek çiğneme halkaları diş etlerine masaj yapar.

Köpeğinizi Can Sıkıntısından Nesneleri Kemirir

Yetişkin köpekler nesneleri çiğniyorlarsa, çoğu zaman zorlanırlar. Yetişkin köpeğiniz her şeyi kemiriyor mu? Dört ayaklı arkadaşınızı yeterince meşgul edip etmediğinizi düşünün. Bu sadece bloğun etrafından dolaşmayı içermez. Rüzgar ve hava durumu ne olursa olsun, köpekler günde en az bir kez dışarda olmalıdır. Koşmaktan hoşlanan dört ayaklı arkadaşlarınız varsa, onlarla koşmaya veya bisiklete binmeye gitmelisiniz. Beden eğitimine ek olarak, köpeğin yapılacak oyunlar veya görevler şeklinde zihinsel egzersize ihtiyacı vardır. Gün boyunca kısa egzersizlerle köpeğinizin beynini çalıştırın veya dört ayaklı arkadaşınıza küçük arama görevleri verin.

Köpek Stresli Olduğu İçin Her Şeyi Kemiriyor

Çiğnemenin sakinleştirici etkisi vardır ve stresi azaltmak için iyidir. Köpekler gereğinden az veya aşırı derecede çiğneyebilir. Çünkü her iki durumda da köpeğin stresi vardır. Bu, mülkiyet değişikliği durumunda veya aşina olunmayan durumlarda da söz konusu olabilir. Sütten kesmede iki yoldan gitmek önemlidir: köpeğinizin oyuncakları kontrollü çiğnemesine veya kuru çiğnemesine izin verin. Aynı zamanda rahatlayabildiğinden emin olun.

Köpek Yalnızken Her Şeyi Kemiriyor mu?

Tabii ki köpek yalnız kalmaktan sıkılabilir ve bu da onu çiğnemesine neden olur. Ama dört ayaklı arkadaşınız siz ayrıldıktan sadece beş dakika sonra dişlerini bir masa ayağına kazıyorsa, bunun ana nedeni onun yalnız bırakılamamasıdır. Bu onu strese sokar. Yavaş yavaş yalnız kalmayı geliştir. Pek çok kişi, dört ayaklı arkadaşınıza ayrılmadan önce çiğneme oyuncağı verir. Çünkü sizi sakinleştirir, meşgul eder ve çiğneme riski olan mobilyaları korur. Bununla birlikte, çoğu üretici bu tür ürünlerin yalnızca gözetim altında beslenmesini önermektedir. Çünkü köpek çok büyük parçaları yutmaya çalışır. Zamanla, çoğu köpek sahibi, dört ayaklı arkadaşlarının çiğneme riski olmadan alabileceklerine dair iyi bir his geliştirir.

Köpek İçgüdüsünü Takip Ediyor

Tabii ki, türe uygun hayvancılık yoluyla pek çok şey üzerinde olumlu bir etkimiz olabilir. Ancak, şu geçerlidir: Bazı köpekler doğalarında olduğu için her şeyi kemirir. Bu, stres veya can sıkıntısı ile ağırlaşabilir ve bir alışkanlık haline gelebilir. İçgüdüsel olarak her şeyi çiğnemeyi seven bir köpek için, kullanıma ve izin verilen çiğneme fırsatlarına çok dikkat etmek önemlidir. Köpeği çiğnemeden tamamen vazgeçirmek ne yararlı ne de başarılı olmalıdır.

Köpeğiniz Her Şeyi Kemiriyor mu? İlk Yardım İpuçlarımız;

  • Ayakkabı ve benzeri için köpek alternatifleri sunarak köpeğinizi sürekli olarak eğitin
  • Çiğneme içgüdüsünü tatmin eden oyuncaklar
  • Alternatif : rumen veya boğa pizzası gibi kurutulmuş etten yapılan atıştırmalıklar, boynuz atıştırmalıkları
  • Alternatif: kahve ağacından yapılmış çiğneme kökleri veya çiğneme çubukları
  • Zihinsel ve fiziksel aktiviteye dikkat edin
  • Köpeğiniz stresli mi? Mümkünse köpeğinizi rahatlatın
  • Kuzu derisi ayakkabılar gibi cazip şeyleri ortadan kaldırın
  • Köpeğinizi elektrik kabloları, zehirli bitkiler, temizlik ürünleri gibi tehlikeli şeylerden koruyun
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap