Tüy Dökmeyen Köpek Irkları

Tüy dökmeyen köpek ırkları genellikle sahiplerin evlerde belli nedenlerden dolayı tüy dökmemesini istediği için tercih edilir. Köpeklerin tüy dökmesi problemi, evde küçük çocuklar olduğu zaman ya da bireylerin bu konuda belli rahatsızlıkları olmasından dolayı istenmeyebilir. Ayrıca rahatsızlıkların yanı sıra bireylerin tüy dökmeyen köpek istemesinin nedeni de temizlikle ve evdeki tüy problemi ile ilgili olabilir.

Köpekler belli dönemlerde ya da belli rahatsızlıklara bağlı olarak tüy dökebilir ancak genel olarak tüy dökmeyen köpek çeşitleri de mevcuttur. Bazı köpek çeşitleri tüy yapılarına bağlı olarak her dönemde tüy dökme eğilimi içinde olsa da tüy dökme olasılığı daha az olan köpekler de bulunmaktadır. Köpek sahipleri de bazı nedenle bağlı olarak bu köpekleri tercih edebilirler.

Tüy Dökmeyen Köpek Irkları Nelerdir?

Bazı köpekler ırkına bağlı olarak ya da tüylerinin genel yapısından ve sağlık durumundan dolayı da tüy dökmeyen köpeklerdir. Bu köpekler genellikle tüylerinin sağlıklı olmasından ve dökülmeye elverişli olmamasından dolayı tercih edilebilen köpeklerdir.

Yorkshire Terrier

Neredeyse hiç dökülmeyen tüylerinden dolayı evde bakmak için sıklıkla tercih edilen köpeklerden biri Yorkshire terrierdir. Bu köpekler ırklarına bağlı olarak daha az tüy dökme eğilim içindedirler ancak bazı vitaminlerin eksik olması ve bakımlarının düzenli yapılmaması nedeniyle bu köpeklerin de tüy dökme problemi göstermesi mümkündür.

Yorkshire Terrier

Shih Tzu

Akıllı, sevecen, cana yakın tavırları ve farklı güzellikleri ile tercih edilen uysal ve oyuncu shih tzular neredeyse hiç tüy dökmeyen bir türdür. Genellikle uzun tüyleri ile bilinen bu köpeklerin tüy bakımı her gün yapıldığı zaman tüy dökme gibi bir problem ile karşılaşmak mümkün olmayacaktır.

Shih Tzu

Poodle

Poodle cinsinden olan köpeklerin tüy dökme olasılığı daha azdır. Tüy dökmeyen bir kürke sahip olan poodle cinsi köpekler ayrıca diğer köpeklere göre daha seyrek tüylere sahiptir ancak tüylerinin genel yapısı itibariyle bu durum pek anlaşılmaz.

Toy Poodle

Afgan Tazısı

Hipoalerjenik bir tür olan Afgan tazıları, uzun ve ince tüyleri ile bilinir ancak bu türün tüylerinin neredeyse hiç dökülmediğini söylemek de mümkündür. Günlük olarak bakım gerektiren bu tüyler her ne kadar dökülmeyen cinsten olsa da aslında düzenli bakım yapılmayı ister.

Afgan Tazısı

Portekiz Su Köpeği

Güçlü bir tüy yapısına sahip olan Portekiz su köpekleri de hipoalerjenik yapıya sahiplerdir ve aslında bu nedenle de Portekiz su köpeklerinde tüy dökülmesi durumuna genellikle daha az rastlanır. Bu sebeple de evlerde bakımı oldukça yaygındır.

Portekiz Su Köpeği

Boston Terrier

Boston terrier türü, kısa tüy yapısı ile bilinen bir köpektir. Kaslı ve güçlü yapısı ile ön plana çıkan köpekler, evlerde bakım için sıklıkla tercih edilen köpeklerdir. Bakımı sırasında tüyleri kısa olduğu için dikkatli olmak gerekir. Boston terrier köpeklerinin tüylerinin düzenli olarak taranması ve temizlenmesi hem cilt sağlıklarının hem de tüy sağlıklarının korunmasını sağlar.

Boston Terrier

Malta Terrier

Uzun ve sık tüylere sahip olmasına rağmen Malta terrier köpekleri çok az tüy dökme problemi yaşarlar. Bu köpeklerin tüyleri, düzenli bakım sağlandığı zaman oldukça sağlıklıdır ve dökülme problemi de oldukça az görülür.

Malta Terrier

Köpeklerin Tüylerinin Bakımı Önemli

Hangi cins olursa olsun, hangi ırka ait köpek olursa olsun köpeklerin tüy bakımının düzenli şekilde sağlanması, verilen mamanın tüylere etki etmeyecek içeriğe sahip olması da aslında tüy dökülmesi problemine karşı alınabilecek en önemli önlemlerden biridir. Köpeklerin tüy dökmemesi için tüylere özel yağlar kullanmak, tüyleri düzenli olarak yıkamak ve taramak gerekir. Tüy temizliği ve taranması ile de mevcut tüy probleminin ortadan kaldırılması mümkündür. Köpeklerin kullandığı mamalar da ayrıca tüy dökmeye bir çözüm olabilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap