Köpeklerde Ayrılık Kaygısı Nasıl Geçer?

Köpeklerde ayrılık kaygısı oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Yapılan araştırmalara göre evcil hayvanların %14’ü yalnız kaldıklarında belirli tepkiler verebiliyor. Özellikle yavru iken sahiplenilen köpekler, melez ırklar ve barınaktan alınan köpeklerde ayrılık kaygısı daha sık görülebiliyor.

Köpek sahipleri çoğu zaman eve döndüklerinde köpeklerinin evde ki yıkıcı ve rahatsız edici davranışları ile yüzleşebilirler. Bu davranışlar ilk zamanlar köpeğin eğitim alması gerektiğini düşündürse de aslında ayrılık kaygısı yaşadığı ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.

Ayrılık kaygısında köpekler, aile bireyleri evden çıkmaya hazırlanırken bile tepkilerini ve tedirginliklerini göstermeye başlayabilir. Bazı köpekler depresif, mutsuz ve ağlamaklı olurken bazı köpekler ise saldırganlaşıp sahiplerinin evden çıkmasına engel olabilirler.

Köpeklerin sahiplerine aşırı bağlı olmaları zamanla ayrılık kaygısı problemine neden olabilir. Sahibine aşırı bağımlı köpek yalnız kalmaktan her zaman daha çok etkilenecektir. Ayrıca hayatında ve rutininde oluşabilecek yeni değişiklikler de köpeğinizi etkileyebilir. Taşınmak, yeni bir aile üyesi ya da bir aile üyesinin yokluğu ve ölümü köpeğinizin ayrılık kaygısını tetikleyebilir.

Köpeklerde Ayrılık Kaygısı Belirtileri

Köpeklerde Havlama ve Uluma

Köpeğiniz ayrılık kaygısı yaşanıyorsa, aile bireylerinin evde bulunmaması bu problemi tetikleyebilir. Köpeğiniz sürekli havlar ve kesintisiz şekilde ulur.

 • İdrar Yapma ve Evde Dışkılama

Köpeklerde ayrılık kaygısı nedeniyle evin çeşitli yerlerine idrar ve dışkı yapabilir. Özellikle evde yalnız kaldıklarında bu sorun gerçekleşebilir. Bazı köpekler kaygı nedeniyle dışkılarının tamamını ya da bir kısmını yiyebilir.

 • Kaçmak

Köpekler yalnız kaldıklarında kaçma teşebbüsünde bulunabilir. Evde aile bireyleri bulunurken kaçmayı denemeseler de yalnız kaldıkları ilk anda kaçmaya çalışacaklardır.

 • İştahsızlık

Köpeklerde ayrılık kaygısı ileri boyutlara ulaştığında köpeğin iştahsızlık yaşadığı görülebilir. Köpeğin sahibi evde bulunmadığında ne ödül maması ne mama ne de su tüketmeyebilirler. Uzun süre iştahsızlık yaşanması köpeklerde ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

 • Çiğneme, Kazma

Köpekler yalnız kaldıklarında evde ki eşyaları, pencereleri çiğneyebilir ve kapı eşiklerini kazabilirler. Ev eşyalarına zarar vermeleri sık görülen bir belirtidir. Bu hareketler esnasında patilerini yaralayıp tırnaklarını kırdıkları da görülebilir.

 • Saldırganlık

Köpek sahiplerinin evden ayrılacağı sırada saldırgan tavırlar sergileyebilirler. Sahiplerine hırlamaları ve bazı durumlarda ısırmaya çalışmaları muhtemeldir.

Köpeğinizde ayrılık anksiyetisi ciddi boyutlara ulaştığında kusma, aşırı titreme, aşırı tükürük salgılanması, yürüme hızında değişiklikler, sahibi aşırı takip etme, kendine zarar verme ve dışkı yeme gibi belirtiler görülebilmektedir.

Köpeklerde Ayrılık Kaygısını Önleme Yolları

 • Siz evden ayrılıktan sonra ki ilk 20-30 dakika arasında gerçekleşmektedir. Bu kritik süre boyunca köpeğinizin dikkatini dağıtmayı becerebilirseniz rahatlamasını sağlayabilirsiniz.
 • Köpeğinizi ayrılık belirtilerine karşı duyarsızlaştırabilirsiniz. Gün içerisinde ev ya da araba anahtarlarını elinize alın ama evden ayrılmayın. Montunuzu giyin, kapıyı açıp kapatın ama evden çıkmayın. Böylelikle bu hareketler anlamını yitirecek ve köpeğinizin endişe seviyesini oldukça düşürecektir.
 • Köpeğinizi evde kademeli olarak yalnız bırakın ve alışmasını sağlayın. İlk gün bir dakika, ikinci gün iki dakika ve üçüncü gün üç dakika gibi sürelerle yalnız kaldığında bu yalnızlık köpeğiniz için daha önemsiz hale gelecektir.
 • Evden ayrılmadan ve eve geldikten sonra köpeğinizin egzersiz yapmasını sağlayabilirsiniz. Böylece köpeğiniz yorulacak ve hem evde ki eşyalara hem de kendine zarar veremeyecektir.
 • Köpeğinizi sakinleştirecek müzikler yokluğunuzda onu rahatlatabilir.
 • Lezzetli ödül mamalarını evin çeşitli yerlerine saklayarak köpeğinizin onları bulmasını sağlayabilirsiniz. Köpeğiniz bu oyunu oynarken ve dikkati dağılmışken evde ki yokluğunuz onu huzursuz etmeyecektir.

Köpeklerde Ayrıl Kaygısına İlaç Tedavisi

Köpeklerde ayrılık kaygısı tüm tedavi yöntemlerine rağmen devam ettiğinde ilaç tedavisine başvurulabilir. Antidepresanlar ya da anti-anksiyete ilaçları kaygı bozukluğunu azaltmak için kullanılabilir. İnsanların kullandığı birçok antidepresan çeşidi köpeklerde de fayda sağlamaktadır. İlaç kullanma kararını vermek ve kullanacağı ilaçları seçmek için mutlaka veteriner hekiminizin önerilerini dikkate almalısınız.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap