Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Sürer

Köpeklerde tuvalet eğitimi genel anlamda zor bir süreç olarak görünse de disiplin, sevgi ve sabır ile başarı sonuçlar elde etmek mümkündür. En önemli eğitimlerden biridir ve doğru noktalara değinerek ilerlemek önemlidir. Köpeklerde tuvalet eğitimi zorlama, ceza ve dayak gibi yöntemler kullanıldığı takdirde çözülmesi zor sorunlara neden olabilir.

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Sürer

Vakit ve enerji kaybı ile birlikte köpeğiniz ile aranızdaki bağ zayıflayabilir ve hatta kopabilir. Köpeğinizle sağlıklı ve mutlu bir hayatı paylaşırken en önemlisi tuvalet eğitimi olabilir. Köpeğinizin belli kurallara uyması için eğitilmeleri gereklidir. Köpeklerin alışkanlık kazanması ve eğitilmesi belli bir yaşa kadar tamamlanmış olmalıdır. Köpeklerin yavruluk dönemi bittikten sonra eğitilmeleri oldukça güçtür.

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

 • Köpeğinize su içme ve düzenli beslenme süreleri oluşturmalısınız. Bu süreleri bozmadan devam ettirebilirseniz işiniz daha kolay olacaktır.
 • Belirlediğiniz beslenme saatinden hemen sonra köpeğinizi dışarı çıkarmalısınız. Böylelikle onların tuvaletini doğal bir ortama yapmasını sağlarsınız.
 • Eğer köpeğinizi dışarı çıkaramıyorsanız, onu tuvalet alanı olarak belirlediğiniz bölgeye götürün. Onunla ilgilenmeyin ve yalnız olduğunu hissettirin. Ancak bu şekilde tuvaletini yapması gerektiğini anlayacak ve rahat bir şekilde ihtiyacını giderecektir.
 • Tuvaletini bitirdikten sonra ona övgü içeren cümleler kurabilirsiniz. Yumuşak bir ses tonu ile takdir edilmek onların iyi bir davranış yaptığını anlamasını sağlayacaktır.
 • Ödül ve ceza sistemi ile alışkanlığını kazanmasını sağlayabilirsiniz.
 • Köpeğinizin aşırı beslenmesini önlemelisiniz.
 • Köpeğinizin tuvaletinin geldiğini belli edecek davranışları gözleyebilirsiniz. Sık sık gözden kaybolması ve yalnız kalmaya çalışması bu davranışlardan bazılarıdır.

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Kaç Aylıkken Başlamalı?

Köpeklerde ki tuvalet eğitiminin başlangıcı, köpeğin ırkına ve karakteristik özelliklerine göre değişebilir. Bir Golden köpeği ile Pekinez köpeği aynı eğitim kavrayışına sahip olamaz. Bu durum Golden köpeklerinin eğitime daha erken yaşta başlamasına neden olmaktadır. Uzmanlar tarafından tavsiye edilen eğitim zamanı, 2 ila 3 aylık olduklarında başlanmasıdır. Tuvalet eğitimi sürecinin köpeklerde kalıcı travmalara sebebiyet vermemesi için, çok dikkatli olmalı ve gerekirse eğitimi profesyonellere emanet etmelisiniz. Köpeklerin en iyi eğitebildiği dönemin 8 ila 17 hafta arasında olduğunu da göz ardı etmemek gerekir. Yavru köpekler doğdukları andan itibaren anneleri tarafından yalanarak temizlenmektedir. Annelerini taklit ederek dışkılarını nasıl yaptıklarını öğrenebilirler. Annesinden uzak büyüyen yavrular sahipleri sayesinde belirli bir düzene sahip olabilirler.

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Köpeğin ırkı, yetiştiriliş tarzı, büyüme hızı ve disiplin uygulanması tuvalet alışkanlığının kazandırılmasında etkilidir. Köpeklerde tuvalet eğitim süresi genellikle aylık ifadeler ile belirtilir. Yavru köpek 6 ayı geçene kadar tuvalet eğitimi alışkanlığı kazanamamaktadır.

Yetişkin köpeklerde tuvalet eğitimi için bu süre çok daha fazla uzayabilmektedir. Köpek sahibi olmak isteyen kişiler için aslında en önemli odak noktası, süre değil eğitimin tam anlamıyla uygulanıp uygulanamayacağı olmalıdır. Tüm eğitim süresi boyunca sevgi ve sabır kavramlarının unutulmaması gereklidir. Böylece hem eğitim süresi kısalacak hem de köpeğiniz ile aranızdaki bağ kuvvetlenecektir. Köpeklerin tuvalet eğitimi hakkında net bir süre belirtilmese de 3-4 aylık eğitimin ardından, rutine bağlanmayan eğitimlerde programın daha da sıkılaşması gereklidir.

Köpek Tuvalet Eğitimi Sırasında Bilmeniz Gerekenler

 • Tuvalet eğitimi köpeğinizin ev yaşamını ilgilendirdiği için ayrıca önemli ve hassastır. Eğitim süresi boyunca sevgi, anlayış, şefkat, disiplin, köpeğinizin kendini özel hissetmesi ve uygulamalı eğitim gibi noktalara özen göstermek gerekir.
 • Özellikle yavruluk döneminde olan ve sosyal çevre ile yeni taşınan köpeklerin eğitimi kavramaları zor olabilir. Sistematik ve disiplinli olarak eğitimlerini tamamlayabileceğinizi bilmelisiniz.
 • Yavru köpek belirlenen bölgenin sınır dışına tuvalet yaptığında, yüksek bir ses tonu ile onu uyarmalısınız. Böylece yaptığının yanlış olduğunu anlaması daha kolay olacaktır.
 • Köpeğiniz için belirlediğiniz alanı doğal ortama uygun tasarlamanız faydalı olabilir. Köpeğinizi bu alana alıştırmak için bölgenin her zaman temiz olduğundan emin olmalısınız.
 • Köpeğiniz için belirlediğiniz alana bir köpek tuvaleti veya sentetik çim koyarak onun kendini doğal ortamda gibi hissetmesine yardımcı olabilirsiniz.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap