Köpeklerle Oynanabilecek Oyunlar Nelerdir?

Köpeklerle oynanabilecek oyunlar, köpeğin sosyal aktivitesini arttıran, hareket etmesini sağlayan ve egzersiz yapmasına yarayan oyun türleridir. Bu oyunlar genellikle ödül mekanizmasıyla çalışır. Köpeklerler oyun oynanması kişiyle olan bağını arttırır, psikolojisine iyi gelir.

Köpeklerle oynanabilecek oyunlar şu şekildedir:

 • Halat Çekme Oyunu

Halat çekme oyunu köpeğin halatın bir ucundan tuttuğu ve kişinin o halatı çektiği oyundur.

 • Atılan Nesneyi Geri Getirme Oyunu

Burada bir top oyuncak disk ya da köpeğin ilgisini çekebilecek herhangi bir şey uzağa atılarak köpeğin getirmesi istenir. Köpek nesneyi getirdikten sonra başı okşanır ve ilgi verilir. Bu noktada köpeğin ödül mekanizmaları devreye girmiş olur.

 • Saklanan Oyuncağı Bulma Oyunu

Bulunması istenen nesne köpeğe gösterilir. Bu nesne köpeğin dikkatini çekebilecek bir nesne olmalıdır. Daha sonra bulunulan yerin herhangi bir yerine bu nesne saklanılır. Köpeğin üstün koku alma yeteneği sayesinde nesneyi bulması istenir. Bu şekilde köpek oldukça hareketlenecek nesneyi bulduğunda verilen ilgi ile ödül mekanizması devreye girecektir.

 • Saklambaç

Saklambaç oyununda öncelikle saklanacak mama parçası koklatılır, daha sonra evin bir köşesine saklanılır. Köpeklerin gelişmiş koku algıları sayesinde mamanın yerini bulur ve onu yemeye hak kazanır.

Köpeklerle Oyun Oynamanın Faydaları Nelerdir?

Köpeklerle oyun oynamanın faydaları hem köpeğe hem de onunla oyun oynayan kişiye iyi gelmektedir. Köpeklerin oyun oynaması fiziksel, sosyal ve davranışsal etkisi olumlu etkilerdir. Köpeklerle oynanabilecek oyunlar çok fazladır.

Köpeklerle oyun oynamanın faydaları şu şekildedir:

 • Kişi ile arasındaki bağ güçlenir.

Köpeklerin birine sevgi ve güven duyması, bu bağları geliştirmesi gördüğü sevgiyle

, ilgiyle ve onunla geçirilen zamanla alakalıdır. Bir kişinin onunla oyun oynaması, ona zaman ayırarak ilgi göstermesi kişi ile köpek arasındaki bağı güçlendirir.

 • Hareket etmeyi sağlar.

Köpeklerin oyun oynaması onların daha hareketli daha neşeli ve daha az stresli olmasını sağlar. Hareket eden köpeğin metabolizması hızlanır. Bu sayede daha fazla kalori yakımı sağlanır. Köpeklerin kiloları sağlıkları ile bağlantılıdır. Dolayısıyla hareket etmek köpeğin fiziksel ve ruhsal sağlığına iyi gelir.

 • Artan sosyal beceri yeteneği

Köpeklerin dışarıda oyun oynaması, tanımadığı köpeklerle karşılaşması ve o köpeklerle iletişim halinde olup vakit geçirmesi, köpeğin sosyal beceri düzeyini arttırır.

 • Oyun ile eğitim becerileri kazandırılabilir.

Köpek, oyun sırasında sıklıkla söylenen, “gel”, “tut”, “getir” gibi komutlara aşina olur ve bir süre sonra komutları uygular. Bunun gibi birçok beceriyi ve alışkanlığı oyunlar ile öğretmek mümkündür.

 • Zihinsel beceri yeteneği artar.

Köpekler, oynadıkları oyunlar sayesinde odaklanma yeteneğini ve konsantrasyonunu arttırır. Bir süre sonra komutlara hakim olan köpekler,

Köpeklerle Oyun Oynarken Bilinmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

Köpeklerle oyun oynarken bilinmesi gereken durumlar, köpekle geçirilen vaktin verimini arttırmaya oyun oynamanın köpek için daha faydalı hal gelmesini sağlar. Oyun oynamanın köpekler için zihinsel, psikolojik ve fiziksel yararları vardır.

Köpeklerle oyun oynarken bilinmesi gerekilen durumlar nelerdir:

 • Ödül mekanizması oyunları köpek için daha eğlenceli hale getirecektir.
 • Oyun oynarken köpeğe bir şeyler öğretilebilir. Öğretilen şeyler bir komut ya da herhangi bir şey olabilir.
 • Oyunlarda ceza sistemi kullanılmamalıdır. Köpek ile kişi arasındaki sevgi bağı ceza sistemi ile zedelenebilir. İyi bir iletişim için bu sevgi bağının güçlenmesi gerekir.
 • Oyun alanları köpeklere ilgi ve sevgi göstermek için en doğru yerdir. Köpekler oyun oynarken en coşkulu hallerini sergilerler.
 • Oyunlar köpekler için en verimli eğitim anlarıdır. Bu sebeple oyun oynarken verilmek istenen eğitim oyunun içerisine dahil edilebilir.

Köpekler, insanlar ile bir arada olmayı seven canlılardır ve yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Fakat bazen köpeklerin evde yalnız kalması gerekmektedir. Bu süreci daha sakin atlatabilmeleri için yalnız bırakılmadan önce köpekle oyun oynanarak yorulması sağlanabilir. Yorulan köpek daha sakin olacak ve uzun süre dinlenecektir. Ayrıca sahibinden aldığı ilgiyle kendini o süre boyunca hiç yalnız hissetmeyecektir.

Köpeklerin En Sevdiği Oyun Nedir?

Köpeklerin en sevdiği oyun genellikle yakala-getir oyunudur. Fakat bir köpeğin en sevdiği oyun karakterine, yaşına ve geçirdiği zamanın kalitesine göre değişebilmektedir. Günün sonunda köpek için önemli olan yorulmuş, mutlu fakat enerjik halleriyle eve dönmektir.

Köpeklerin Oyun Sırasında Havlaması Neden Olur?

Köpekler oyun sırasında havlamak, hırlamak ya da ısırmak gibi davranış biçimleri olabilmektedir. Bu davranış biçimlerinin her biri köpekler için farklı anlamları içermektedir. Bu anlamların neler olduğunu bilmek köpekleri anlamak adına önemli olacaktır.

Köpeklerin oyun oynarken havlamaları, onların gerçekten bir coşku içinde olduğunu, bulundukları durumdan keyif aldıkları ve hatta heyecanlandıklarını gösterir. Köpeklerin oyun sırasında havlaması onların olumlu duygularını ifade eder.

Köpeklerin oyun oynarken ısırmaları genellikle yavru köpekler tarafından gerçekleşen bir durumdur. Burada köpeğin amacı tamamen oyun oynamaktır. Isırma eyleminin aslında yapılmaması gerekilen bir eylem olduğunu bilemez. Bunu ona sahibi öğretmelidir. Fakat bunun öğretilmesi sırasında köpekle doğru iletişim kurulmalı, sevgi eksik edilmemelidir.

Hırlama da genellikle yavru köpeklerin oyun oynadıkları sırada verdiği tepkilerdendir. Hırlayarak karşıdaki kişiyle iletişim kurmaya, oyun oynadığı sırada heyecanını anlatmaya yarar. Bu hırlama ve havlamalar kimi zaman köpeklerle oynanabilecek oyunlar keyif katar.

Ayrıca Bakınız: Kilolu Köpek Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap