En Zeki Köpek Irkları ve Karakteristik Özellikleri

En zeki köpek ırkları zaman zaman merak ettiğimiz bir konudur. Çünkü bazen köpeğiniz davranışıyla sizi şaşırtabilir. Özellikle zeki olduğu söylenen bazı köpek ırkları vardır. Zekâyı ölçmek zordur. Çünkü birçok farklı zekâ “türü” vardır. Örneğin, aşağıdaki üç zeka türü vardır:

  • Uyarlanabilir zekâ: kendiniz için bir şeyler bulun, davranışı kendiniz değiştirin / uyarlayın
  • Çalışma zekâsı: emirlere uyun
  • İçgüdüsel zekâ: doğuştan gelen yetenekler

Yetişkin Köpek Eğitimi Nasıl Verilir? Köpek Eğitim İpuçları

En Zeki Köpek Irkları Kimler

En zeki köpek ırkları kimlerdir? Aşağıda size bu ırkların nokta atışı en önemli özelliklerinden bahsettik. Mekânsal veya sosyal zekâ ve özellikle insanlarda dilsel, müzikal veya mantıksal-matematiksel zekâ gibi başka yönler de vardır. Peki, köpeklerde zekâ nedir? Bir psikoloğa göre bu 7 köpek ırkı en zeki olanlardır.

Australian Cattle Dog

En zeki köpek ırkları grubundan ilki Australian Cattle Dog, popülaritesi nedeniyle listede bir numaraya kadar yükseldi. O yetenekli bir sürüş ve çoban köpeği ve sadakati nedeniyle mükemmel bir arkadaştır. Derisindeki kendine özgü desenleri ve güçlü yapısı nedeniyle çarpıcı bir görünüme sahiptir. Desenli derisi diğer köpek ırklarından farklı olmasını sağlıyor. Zekâsı ve bağımsızlığı nedeniyle sahibine gerçekten meydan okuyabilir.

Rottweiler

Rottweiler‘ın Roma İmparatorluğu’nda zekâsı nedeniyle çoban köpeği olarak kullanıldığına dair kanıtlar var. Cins adını Orta Çağ’da aldı çünkü o zamanlar Rottweil şehri bölgesinde son derece popülerdi. Bu zeki ve inatçı dört ayaklı arkadaş, çiftlik hayvanlarını gütme konusunda benzersiz becerilere sahip olduğu için sığır tüccarları ve kasaplar tarafından tercih edilmiştir. Rottweiler ayrıca, gerektiğinde yerine getirdiği acımasız bir bekçi köpeği olarak da bir üne sahiptir. Yine de çok arkadaş canlısı ve mükemmel bir aile köpeğidir.

Continental Toy Spaniel

Bu cinsin iki formu vardır: Papillon ve Phalène. Kulak şekillerinde farklılık gösterirler. Minyatür spanieller çok küçük köpeklerdir ve kökenleri Fransa ve Belçika’dadır. Canlı, eğlenceli mini spanieller, yüzlerce yıl önce yüksek sosyete arasında çok popülerdi. Güzel derisi ve zevkli görünümü minyatür spaniel’e lüks bir hava verir. Bu küçük enerji demeti çok uzun süre kucağınızda kalmayacak kadar enerjiktir.

Labrador Retriever

Labrador Retriever, yaygın olarak bilinen bir türdür. Hoş karakteri onu son zamanlarda çok popüler yapmıştır. Bu cins aynı zamanda sakin yapısı nedeniyle terapi veya refakatçi köpek olarak da kullanılmaktadır. Bu rahat cins sadece terapi için değil, aynı zamanda bir aile köpeği olarak da uygundur. Bir Labrador’a sahipseniz, bu cinsin avantajlarını yakında takdir edeceksinizdir.

Shetland Sheepdog

Shetland Sheepdog‘un kökeni Shetland Adaları’na dayanıyor. Görünümü uzun tüylü bir kömür ocağına çok benzer. Kalın derisi, gür yelesi ve kırışıklığı özellikle dikkat çekicidir. O ideal bir başlangıç ​​köpeğidir çünkü sevimli ve karmaşık olmayan bir karaktere sahiptir. Sheltie’ye yeterince egzersiz yaptırılırsa, köpek ve sahibi arasında harika bir dostluk gelişecektir.

Dobermann

Dobermann, Almanya’dan oldukça genç bir köpek türüdür. Adı “Friedrich Louis Dobermann” tarafından 1870 civarında verilmiştir. Bu nedenle Dobermann, yetiştiricisinin adını taşıyan tek köpek türüdür. O daha büyük köpeklerden biridir ve çok güçlüdür. Agresif bir bekçi köpeği olarak ününe rağmen, sadık ve sevimli bir karaktere sahiptir. Ancak bu onun pek uyanık olmadığı anlamına gelmez. Güçlü bir koruyucu içgüdüsü vardır. Dobermann, deneyimli bir bekçi tarafından yetiştirildiğinde çok nazik ve güvenilir olur.

Golden Retriever Köpek Irkı

En Zeki Köpek Irkları grubunu son üyesi Golden, 80’lerde film ve televizyon rollerinde türünün çoğundan dolayı popülaritesinde bir patlama yaşadı. Bu da onu en popüler ırklardan biri yapıyor. Golden Retrieverlar genellikle filmlerde özellikle zeki köpekleri oynadılar. Bu aynı zamanda gerçeklik için de geçerlidir, çünkü etraftaki en akıllı ırklardan biridir.

Genellikle kurtarma veya çalışma köpekleri olarak kullanılırlar ve kalın derileri ile en olumsuz hava koşullarına bile dayanabilirler.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap