Köpeklerde Hiperaktivite: Köpekleri Sakinleştirme Yolları

Köpeklerde hiperaktivite nedir? Bitmek bilmeyen enerjileri ile hayatımıza renk katan pati dostlarımızın bazen bu enerjileri sağlıklı bir sınırdan çıkabiliyor. Köpeğinizle aranızdaki sınırın aşılması size ve köpeğinizle iletişiminizde gerek yaşam tarzınızda problemler çıkar.

Aşırı hiperaktif köpekler de bilişsel sorunların da oluşması ve iletişiminizde kesintiler meydana getirecektir. Köpeğiniz bu durum içindeyken odaklanma sorunu yaşar. Çevresine ve size karşı duyarsızlaşacaktır ve kontrol edilmez ise aşırılık sonucu size ve kendisine zarar verecek durumların içerisine girebilir. İlk olarak durum tespiti için köpeğinizdeki belirtilerin olup olmadığını gözlemleyelim. Daha sonra da bu durum için neler yapılmalı bunları öğrenelim.

Köpeklerde Hiperaktivite Belirtileri

Hiperaktivite belirtileri gözlenebilir ve buna durumların açılması için çözümler geliştirilebilir. Bu belirtilerden biri köpeğinizin kendi kuyruğunu yakalamaya çalışması. Aşırı enerjisini atamamış ve kuyruğuna takılmış bir pati dostumuz diyebiliriz. Bu eğleneli gözükse de bizler için sıklığı sıkıntı olduğunu gösterecektir.

Göz bebeklerini inceleyiniz. Odaklanamayan ve titreyen göz bebekleri de en belirgin belirtiler. Bu biraz tedirgin edici gelebilir zaten normal bir durum değildir.

Köpeklerde hiperaktivite belirtileri arasında; huzursuz ve huysuz davranışlar sergilemesi, durmadan hareket etme ihtiyacı, yerinde duramaması da hiperaktif bir pati dostunuz olduğunu gösterir.

Köpeklerde Hiperaktivite için Yapılabilecekler

Bu durumun aşılması tabi ki imkânsız değildir. Ufak bir gözlem süreci sonrasında köpeğinizin hayatına getireceğiniz düzenlemeler normale dönüşü sağlar. Bu tarz durumlarda veteriner gözlemi elbette ki şart. Veteriner sonrası yapılması gerekenleri uygulamaya koyabilirsiniz. Kendi başınıza tanı ve tedavi sağlıklı olmayacaktır.

Köpeklerde Egzersiz Yolları

Hiperaktvitesi olan köpeğinizin zaten bitmek bilmeyen bir enerji potansiyeli vardır. Bunu birlikte eğlenerek oldukça alt sınıra indirebilirsiniz. Uzun süre yalnız kalmak zorunda olan köpeklerde daha sık rastlanan bir durumdur. Düzenli ve sık yürüyüş ve egzersizler köpeğinizde ki bu yükü azaltacaktır. Oyuncak sayısını artırmanızda köpeğinizin de zihnini daha çok meşgul edeceği için iyi gelecektir.

Köpeklerde Beslenme Önerileri

Beslenme köpeklerimiz için birçok konuda oldukça önemlidir. Beslendiği besinin içeriği pati dostlarımızı fiziksel ve biyolojik olarak etkilemekte. Yapılan araştırmalarda aldığı besin değerlerine göre patilerin davranışlarında bazı değişikliklere neden olduğu. Hiperaktiviteyi tetikleyen besin ögesi de şeker. Kullandığınız mamanın içerisindeki katkı maddeleri, koruyucu maddeler ve yapay renklendiriciler hiperaktiviteyi tetikleyecektir. Kullandığınız mamanın yanında beslenme düzenine evde kendi hazırladığınız doğal ve sağlıklı besinler tüketmesini sağlamak iyi gelecektir.

Köpeklerde Davranış eğitimleri

Yukarda saydığımız noktalara dikkat etmeniz yeterli olmayacaktır. Bunlara ek olarak davranış eğitimi ile de ilgilenmelisiniz. Bu eğitim süreçleri köpekleriniz ile kaliteli vakit geçirmenizi sağlarken aranızdaki bağ ve iletişimi güçlendirecektir. Bu tarz süreçler de sevginiz ve istikrarlı oluşunuz sonucu hızlandıracak ve olumlu yönde etkileyecektir.

Köpeğinizle Rutinlerinize Düzenleme Getirin

Rutinlerinizde yapacağınız düzenleme ve değişiklikler köpeğinizi duruma daha çok adapte olacaktır. Bunun sebebi değişikliklere adapte olmayan zihin meşgul olacaktır. Ayrıca düzensiz bir yaşam süreci bizlere iyi gelmediği gibi köpeklerimize ide yi gelmez. Örneğin egzersiz günlerinizi artırın. Daha çok oyun ekleyin rutinlerinize. Köpeğinize bunları yapmanız bir nevi özgürlük ve daha çok hayatı hissetme olanağı olduğu için psikolojik düzelme sağlayacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap