Kilolu Köpek Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kilolu Köpek Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Kilolu köpek bakımı, köpeklerin sağlığı için çok önemli bir durumdur. Köpeklerin olması gerekenden fazla kiloya sahi olması hareket zorluklarını, miskinliği ve çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirir. Bu sebeple kilolu köpeğin kilo vermesine teşvik edilmesi gerekmektedir. Köpek bakımında dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat edilirse, köpeğin kilo verimine katkıda bulunulacaktır.

Kilolu köpek bakımında dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

 • Köpeklerin öğün sıklığı belirli olmalıdır.

Köpekler belirli bir öğün sayısına göre beslenmelidirler. Mama kabını sürekli doldurmak, köpeğin yemek yemeye teşvik edilmesi gibi davranışlardan kaçınılmalıdır. Yetişkin bir köpek için ideal öğün sayısı 2’dir.

 • Veteriner hekimlerin önerileri uygulanmalıdır.

Köpekler düzenli olarak kontrole götürülmeli, gerekli testler yapılmalıdır. Veteriner hekimlerin, kilolu köpekler ile ilgili verdiği tavsiyeler uygulanmalıdır.

 • Ödül bisküvilerinden uzak durulmalıdır.

Ödül bisküvisi, köpeklere bir alışkanlığı öğretmek ya da doğru davranışı aşılamak için kullanılan bisküvilerdir. Fakat kilolu köpekler için çok fazla ödül bisküvisi yemek sağlıkları için tehlikeli olabilir. Bu sebeple kilosu fazla olan köpekler için ödül bisküvisinin fazla tüketilmesi tavsiye edilmez.

 • Köpekler egzersize teşvik edilmelidir.

Egzersiz, bütün köpekler için oldukça faydalıdır. Köpekle çıkılan bir yürüyüş, köpeğin parkta ya da özgür kalabildiği bir alanda istediği şekilde hareket etmesi köpeklerin egzersizidir. Fakat kilolu köpeklerin hareket kabiliyetleri de azaldığı için çok fazla hareket etmek istemezler. Bu sebeple yürüyüş, oyun oynamak gibi egzersizlere teşvik edilmesi gerekir.

 • Mama değişimi yapılabilir.

Kilo problemi yaşayan köpeklerin, normal mama yerine light mama adı verilen ve kilo kontrolü sağlayan mamalara geçiş yapması, kilo verimi konusunda etkili olacaktır.

 • Ev yemeklerinden uzak tutulmalı.

Ev yemekleri köpeklerin daha fazla kalori almalarına sebep olur ve bazı durumlarda sağlıkları için zararlı olabilir. Köpeklerin ev yemekleri yemeye alışması, kendi maması dışında ekstra besin tüketmesi anlamına gelir. Bu ekstra kilo olarak köpeğe geri döner. Köpeğin kilo verebilmesi için bu alışkanlık durdurulmalıdır.

 • Su tüketimi desteklenmeli.

Su, canlılarda metabolizmayı hızlandıran bir içecektir. Hızlı bir metabolizma daha fazla kalori yakımı anlamına gelir. Bu sebeple kilo vermesi gereken köpek, su içmeye teşvik edilmelidir. Bu onun kilo vermesine ve yağlarını yakmasına yardımcı olacaktır.

Köpeklerin Kilolu Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Köpeklerin kilolu olup olmadığının anlaşılması bazen zor olabilir. Köpeğin tüyleri kilonun anlaşılmasını engelleyebilir. Fakat bir köpeğin kilolu olup olmadığını anlamanın basit bir yolu var. Eğer köpeğin kaburgaları dokunulduğu zaman hissedilebiliyorsa fakat kaburga belli olmuyorsa bu köpeğin normal kilosunda olduğunu, dokunulduğunda kaburga belli oluyorsa aşırı zayıf olduğunu, kaburga hissedilemiyorsa aşırı kilolu olduğunu gösterir.

Köpeklerin aşırı kilolu olduğunu anlamanın tek yolu elle kontrol değildir. Aşırı kilolu olan bir köpeğin hareketleri de kilosunu belli eder.

Aşırı Kilolu Köpeklerin Davranış Biçimi Nasıldır?

Aşırı kilolu köpeklerin davranış biçimini incelemek, kilolu olduğunun belirtilerini gösterir. Alınan kilo ile davranışlar da değişmektedir.

Aşırı kilolu köpeklerin davranış biçimi şu şekildedir:

 • Köpeğin yemek yemeye aşırı düşkün olması.

Köpeği yemek yemeye aşırı düşkün olması, kilolu köpeklerin davranış biçimlerindendir. Bu köpekler gün içerisinde sık sık yemek yemek isterler, ödül mamalarına çok düşkündür. Kendi yemeklerini yemesine ve karnının tok olmasına rağmen tekrar yemek yemek isterler.

 • Köpeğin miskin hareketler sergilemesi.

Aşırı kilolu bir köpek, hareket etmekte zorlanır, çok fazla hareket etmek istemez. Önceden daha hareketli olan bu köpek, kilo aldıkça sürekli uyuma ve dinlenme isteği içerisindedir. Yürüyüşe çıkmak istemez, herhangi bir aktiviteye katılmak istemez. Köpeğin bu şekilde miskin hareketler sergilemesi aşırı kiloya sahip olduğunun bir göstergesidir.

 • Köpeğin agresif tavırlar sergilemesi.

Köpeğin özellikle yemek yeme sırasında ya da yemek yemek istediği ve reddedildiği zaman agresif tavırlar göstermesi, aşırı kiloya sahip olan köpeğin davranış biçimlerindendir.

 • Köpeğin nefes problemleri yaşaması.

Aşırı kiloya sahip olan köpekler, sahip oldukları kilo sebebiyle nefes almakta zorlanabilirler. Bu sebeple çok hareketli durumlardan kaçınırlar.

Aşırı Kiloya Sahip Olan Köpeklerin Karşılaşabileceği Riskler Nelerdir?

Aşırı kiloya sahip olan köpeklerin karşılaşabileceği riskler, köpeğin hayatını tehdit edebilecek büyüklükte olan risklerdir. Aşırı kilo, köpekler için çok zararlı bir durumdur. Köpeğin boyutundan davranışlarına kadar her şeyini değiştirir.

Kilolu köpeklerin karşılaşabileceği riskler şu şekildedir:

 • Nefes alıp vermede zorluk yaşanması
 • Kalp problemleri
 • Metabolizmanın ciddi derecede yavaşlaması
 • Yaşam süresinin azalması
 • Diyabet
 • Enfeksiyon hastalıklarının artması
 • Sosyal hayatın parçası olmaktan çekilmesi
 • Depresif ve mutsuz hissetmesi
 • Kilolar sebebiyle karşılaştığı zorluklar sebebiyle meydana gelen acılar

Aşırı Kilolu Köpekler Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Aşırı kilolu köpekler hakkında bilinmesi gerekenler şu şekildedir:

 • Kısırlaştırılmış köpeklerin aşırı kilolu köpek olma olasılığı azalır.
 • Dişi köpekler, erkek köpeklere göre kilo almaya daha yatkındır.
 • Bazı ırkların kilo alma olasılığı, diğer ırklara göre daha yüksektir.
 • Ödül mamalarının fazla verilmesi, köpekleri aşırı kilo alımına sürükler.
 • Köpeklerin yaşı ilerledikçe obezite olma olasılıkları artar.
 • Dünyada her beş köpekten biri aşırı kiloludur.

Sağlıklı Kiloda Olan Köpek Nasıl Korunur?

Sağlıklı kiloda olan bir köpeğin kilosunun korunması için, sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olmalı ve mama olarak sağlıklı besinler tercih edilmelidir. Bununla birlikte, yürüyüş, oyun oynamak gibi egzersizler yapan bir köpeğin kilosu korunmuş olur.

Sağlıklı kiloda kalmak için ödül mamaları ile köpeğin, dengeli bir ilişkisi olması gerekmektedir. Aksi takdirde ödül mamalarının yüksek kaloriye sahip olması nedeniyle, kişi sadece kilo alacaktır.

Ayrıca Bakınız: French Bulldog Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap