Köpekleri Mutlu Etmenin Yolları Nelerdir?

Köpekleri mutlu etmenin ipuçları aslında temelde onunla olan iletişiminizden geçer. Köpekler ilgi gördüğünde, iletişim sağlıklı şekilde kurulduğunda genel anlamda memnun olacaklardır. Köpeklere ilgi göstermek, onlarla oyun oynamak, ilgilerine karşılık vermek aslında köpeklerin mutlu olmasının en büyük kaynağıdır. Köpekler oyuncu, meraklı ve neşeli evcil dostlar olarak bilinir. Bu dostların mutlu olması için ise temel ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra ilgi görmeleri de büyük öneme sahiptir.

Köpekleri Mutlu Etmenin İpuçları

Köpekler özellikle de ilgi ve sevgi gördükleri alanlarda mutlu olurlar. Özellikle de sahiplerine son derece bağlı olan bu hayvanların mutlu olması, sahiplerinin onlara gösterdiği ilgilerinden ve sevgilerinden geçer. Köpekler aslında ufak şeylerle mutlu olabilen cana yakın dostlardır. Temel ihtiyaçları giderilirken dahi onlarla ilgilenildiğini bildikleri için çok mutlu olurlar. Ayrıca sosyal davranışlar da köpeklerin mutlu olması için büyük etkiye sahiptir.

Köpeğinizin Temel İhtiyaçların Karşılanması

Köpekler aslında temel ihtiyaçlarının karşılanmasından bile mutlu olan hayvanlardır. Zamanında ve sevdikleri yiyecekler ile beslenme, tüylerinin taranması, temizlenme gibi temel ihtiyaçlarının giderilmesi dahi köpeklerin mutlu olması için oldukça basit nedenlerdir. Köpekler bu şekilde aslında bir nevi ilgi gördüklerini de hissedeceği için mutlu olacaklardır.

Köpeğiniz İle Sevilen Oyunların Oynanması

Köpekler özellikle de kovalama, yakalama gibi temel içgüdülerine dayanan oyunları oynamaktan büyük keyif alırlar. Sahiplerinin köpekleri ile bu tür oyunları oynaması ya da köpeklerin başka köpekler ile bu oyunları oynaması köpekleri memnun eder.

Köpekleri Mutlu Etmenin Yolları: Köpeklerle Sosyalleşme

Köpekler sosyalliğe açık hayvanlardır ve farklı ortamlarda güven duydukları kişiler ile beraber bulunmaktan keyif alırlar. Sahipleri ile dışarıda gezmekten, yeni köpekler ile tanışmaktan ya da başka insanlar ile iletişim kurmaktan büyük keyif duyarlar. Bu nedenle de sahiplerin köpeklerini sosyal ortamlara sokması ve bu alanlarda yeni insanlar ve yeni evcil dostlar ile tanışmasına izin vermesi gerekir.

Köpeğinizin Kendi Alanlarını Yaratmasına İzin Vermek

Köpekler kendilerine ait alanları olduğunu bilmeyi severler. Bu alan bir kulübe de olabilir, evin bir odası ya da köşesi de olabilir. Bu alanın yalnızca ona ait olması, köpeklerin keyifli şekilde dinlenmesine, evdeki bireyleri izlemesine ya da dinlemesine ve bu şekilde de sakin bir şekilde kendi alanlarında vakit geçirmelerine olanak tanır. Köpeklerin kendi alanlarını yaratabileceği alanlar sunmak, ona bir yatak almak ve bu yatakta vakit geçirmesine izin vermek önemlidir.

Köpeğinizi Mutlaka Ödüllendirin

Köpeğinizi doğru bir davranış yaptığında ya da eğitimler sırasında ödüllendirmek onların mutlu olmasını sağlar. Bu şekilde doğru bir davranışta bulunduklarını anlarlar ve aslında ödüllendirilmekten keyif alırlar. Eğitimleri günlük veya haftalık olarak sürdürmek, köpeklerin hem eğlenmesine hem de keyifli şekilde neşelenmelerine yardımcı olacaktır.

Köpeğinizi Cezalandırmadan Uzak Durmak

Köpekler ne yaparsa yapsın onlara ceza vermek, durumun daha kötüye gitmesine neden olabilir. Örneğin evdeki eşyaları ısıran ve parçalayan bir köpeği odaya kapatmak ya da cezalandırıp oyun oynamasına izin vermemek, köpeklerin inat etmesine neden olabilir. Bu durumda da aslında daha saldırgan davranışlar göstermeleri mümkündür. Cezalandırmalar köpeklerin elbette ki mutlu olmasına engel olacaktır ve hatta sahiplerine bir süre kızgın olmaları da mümkündür.

Köpeklerin Gün İçinde Yalnız Kalmalarına Engel Olun

Köpeğiniz eğer gün içinde evde yalnız kalıyorsa bu durum onları mutsuz edebilir çünkü köpekler son derece sosyal ve ilgi isteyen hayvanlardır. Köpeklerin uzun saatler boyunca evde tek başlarına kalması da aslında onların mutsuz olmasına neden olur. Bu sebeple de çalışan bireylerin köpeklerini evde tek başına bırakmaması, en azından onlara bir dostun eşlik etmesi önemlidir. Bu sayede köpekler gün içinde sahiplerini beklerken sıkılmazlar ve mutsuz olmazlar.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap