En İyi Küçük Köpek Irkları

Terrier Grubu Köpekler

En iyi küçük köpek ırkları hakkında bilinen yanlışlar vardır. Özellikle küçük grup köpeklerde bir şey çok yanlış anlaşılıyor. Dışardan bakıldığında insanların, küçük köpeklerin daha küçük ve basit olduğunu düşünmeleri normal. Fakat, küçük köpeklerin küçük ruhları olduğu kesinlikle doğru değildir. Onlar küçük bedenlerinde çok karakteristik özelliklere sahip hatta oldukça baskın karakterde olabilen canlılardır. Küçük bir köpek direttiği zaman her şeyi olduğundan daha zor hale getirebilir. Üstelik bunu nasıl yapacaklarını çok iyi bilirler.

En İyi Küçük Köpek Irkları

Terrierlerin en karakteristik cins özelliği inatçılıkları sayılıyor. Gerçekten zor olanı sevenler için iyi bir seçenek olur. İnatçılığın ve çatışmacılığının yanında terrierler harika olumlu kişilik özelliklerine de sahip olursunuz. Onlar iyi bir çalışan, avcı, akrobat, avukat ve bekçi olmak gibi harika özelliklere de doğuştan sahiptir. Bu sebeple özellikle bir daire köpeği olmak için eğitilebilirler. İşte en sevilen terrierlerin başında gelen cinsler ve özellikleri şunlar:

MALTASE TERRİER

Kökenleri Anadolu’ya, Akdeniz’de Malta’ya dayanan bu köpekler hemen hemen her konu da iyidirler. Belirgin sağlık sorunları olmaması, uzun yaşam ömürleri, ortalama enerjileri, nazik ve sevecen olmaları nedeniyle kolayca sahiplenilirler.

Dünya üzerinde en çok üretimi yapılan yerlerin arasında Türkiye gelir. Köpek sahiplenmek isterseniz, Maltese Terrier sahiplenme ilanlarına bakabilirsiniz. Maltese Terrier fiyat bilgilerine yine sahiplenme ilanlarına bakıp iletişime geçerek öğrenebilirsiniz. Maltese Terrier yavru sahiplenerek minik bir tüylü arkadaş edinmiş olursunuz.

WEST HİGHLAND BEYAZ TERRİER

Onun beyaz tatlı ve ponçik olduğunu düşünebilirsiniz. Gerçekten zorlayana kadar bekleyin. Onlar İskoçlardan gelmiş kanlarında bağımsızlık akan köpeklerdir. Çoğu zaman aktiftirler ve oradan oraya koştururken asla yorulmazlar.

THE SOFT COATED WHEATEN

İrlanda’nın kırsalından gelen bu köpekler soft yumuşak ve kremsi tüyleriyle bulut gibi görünüyorlar. Başlangıçta avcılık ve bekçilik için yetiştirilen hayvanlar iyi bir ev arkadaşı olarak biliniyor.

YORKSHİRE TERRİER

Yorkshire terrierleri hemen hemen her yerde parkta ve  sahipleri gezdirirken görürüz. Kendileri küçük olsalarda karakterleri bunu telafi ediyor, katılımcı kişilikleri her aktiviteye girmek isterler. Takip yetenekleri büyük ataları kadar gelişkindir. Yorkshire terrierinizi yürüyüşe çıkardığınızda asla sizden geride kalmaz. Hatta tasmayı çıkardığınızda bir an içinde gözden kaybolabilir. Gerçekten çok hızlı ve enerjiktir.

KANİŞLER

Kısa kıvırcık tüyleri ile hipo alerjenik özellik taşırlar. Köpek alerjisi olanlar için kanişler tercihlerin başında gelir. Onlar boyutlarına göre en güçlü, akıllı ve aktif köpekler olur. Bu boy da ki bir köpekten beklenmeyecek kadar güçlü olabilirler. Küçük olmanın avantajlarını taşıyan kanişler, güçlü olmaları ile büyük ırkları taklit eder. Zeki ve uzun ömürlüdürler.

SHİH TZU

En seVilen süs köpekleri arasında gelen shih tzular oldukça ufaktır. Çin sarayından gelen kökenleri onları en gözde süs köpekleri haline getirdi. Gerçekten uyumlu ve duyarlı kişilik özellikleriyle hem evde hem şirkette bakılan ender türlerden birisi.

MİNYATÜR SCHNAUZER

Arkadaş canlısı olan bu tür aynı zamanda biraz agresyon içerir. Bakımları ve maliyetleri ile dikkatli özverili bakılmaya ihtiyaç duyarlar. Ancak sadakat ve koruyucu kişilikleri yapılan her fedakarlığın tam karşılığını vermelerini sağlanır. Vokal olarak nitelendirilirler. Bu sebeple iyi bir eğitim ve temele ihtiyaçları vardır. Zoru sevenler için ideal köpekler olabilirler.

CHİHUAHUA

Bu köpekler o kadar kırılandır ki onları yerde görmek neredeyse imkansızdır. Genellikle sahiplerinin çantasında gezerler ve kondisyon olarak da zayıftırlar. Ancak zeki ve dost bakışları onların bütün küçüklüğünü unutturacak kadar içtendir. Sahiplerine bütün içtenlikleri ile bağlanan chihuahualar asla büyümeyecek bir bebek köpek isteyenler için ideal olur.

BOKSÖR

Bu ufacık köpekler düz yüzleri ve buruşuk derileriyle oldukça sempatik görünürler. Sevecen ve sempatik bu köpekler her zaman neşelidir. Ancak solunum problemleri yüksek enerji yakmalarına engel olduğu için iyi bir koşu hayvanı değildirler. İyi huylu bu köpekler uyumlu bir dost olur. Bir boksör köpek sahibi olmanın altın kuralı onu düzenli olarak sağlık kontrollerinden geçirmektir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap