Hipoalerjenik Köpek Türleri ve Özellikleri

En Az Bakım Gerektiren HipoAlerjenik Köpekler

Hipoalerjenik köpek türleri köpeklerin tüy dökme sorunu bazıları için alerji bazıları içinse hijyen için istenmeyen bir durum. Biz alerji duymasak ta sevdiğimiz insanlar arasında kedi ve köpek alerjisi sıkça görülür. Eve gelen misafirlerden, dünyaya yeni gelen bebeğe kadar alerjenin olup olmayacağı şüphelidir. Çoğu evcil hayvan bu durumda barınağa gönderilir veya iade edilir. Bu durum köpekler kadar sahipleri içinde üzücüdür. Sahiplenilen bir evcil hayvanın başkalarına verilmek zorunda kalınması bir travmaya dönüşebilir. Bu sebeple hipo alerjenik köpekler Amerika’da ve Avrupa’da en çok tercih edilen (%90 civarı) köpekler olmaya başladıktan sonra ülkemizde de en çok tercih edilen evcil hayvanlar oldular.

Hipoalerjenik Köpek Türleri ve Özellikleri

MALTESE TERRİER

Malta teriyeri  mizaç, bakım ve hipo alerjenik olarak en yaygın beslenen türlerin başında geliyor. İyi bir apartman köpeği olması ve fazla yer kaplamaması onu diğerlerinden ayıran önemli özellikler. Bir maltese terrier köpek sahiplenme onların bir vokal olmadığı gerçeğiyle daha anlaşılıyor. Malta teriyerleri çok havlamaz ve da onları iyi bir daire hayvanına dönüştürüyor. Bir maltese terrier yavru köpek sahiplenme bir çok açıdan kusursuzdur. Sanılanın aksine pahalı değildir ve bir safkan için maltese terrier fiyat olarak en cazip köpeklerden birisidir. Malta teriyerleri hipo alerjeniktir bunun ana kaynağı insan saçı gibi onların saçıda tek katmandır. En az tüy döken ırk malta terrier olarak biliniyor. Üstelik yere kadar uzayan saçlarıyla ona istediğiniz şekli verebilirsiniz.

BİCHON FRİSE

Bir maltalı kadar şirin olan bu köpekler biraz daha enerjik ve aktif olabilirler. Onların ismi fransızca da küçük beyaz pamuk topu anlamına geliyor. Dalgalı saçlı köpeklerin geneli gibi onlarda hipo alerjenik olmakla ün kazanır.

KANİŞ

Yumuşak ve kabarık kahverengi kürküyle en sevilen köpeklerden birisidir. Kıvırcık bir köpek sahiplenme düşünüyorsanız kaniş tam size göre. Kabarık ve yumuşak kürkleri çok az dökülür ve mizaç olaraktan kanişler uyumlu ve pozitif bir köpek davranışı sergiler.

SHİH TZU

Çin kraliyet köpeği olarak bilinen bu tür küçükler arasında en gururlu ve hipoalerjeniktir. Tüyleri zemine kadar uzar. Ayrıca kabarık ve yumuşak.

MİNYATÜR SCHNAUZER

Farklı görünümüyle oldukça sevimli bu köpekler biraz kaba bir kürke sahip. Ancak bu onların tüy dökmemesine sebep olan ana etkendir.

Köpek Alerjisi Nedir ? Köpekler Alerjen Taşır Mı ?

Hiçbir köpek yüzde yüz hipo alerjenik değildir. Burada bahsedilen köpeklerin az tüy dökmesidir ve en az tüy döken tür olarak malta teriyerleri görülüyor. O kadar az ki nadiren onun tüy döktüğünü görebilirsiniz. Malta teriyerinin tüy dökmeme sebebi diğer ırkların aksine insan saçına benzer tek katmanlı bir yapıda olmasıdır.

Köpeklerin daha çok alerjen taşıması söz konusu değildir. Alerjiyi tetikleyen şey dökülen tüylere yapışan evdeki bakterilerdir. Eğer köpekler alerji taşısaydı onları kucağımıza aldığımızda da aynı şekilde alerji yapmaları gerekirdi. Yani alerjinin sebebi köpekler değil dökülen tüylerine yapışan ev bakterileridir. En çok alerji yapan köpek ise dalmaçyalılar diyebiliriz. Dalmaçyalı köpeklerin beklenilenin aksine hatırı sayılır derecede tüy bıraktığı bilinmekte. Çoğu sahip bu beklenmeyen durumla karşılaştığında Amerika’da dalmaçyalı alımına son vermişti ve birçoğu bu şekilde barınaklara terkedildi.

MACAR PULİ

Bu köpekler ikonik bir değer taşıyor. Kendisi hiç tüy dökmediği iddia edilen bir tür. Ancak onların tüyleri dökülüyor ve diğer tüylerine yapışıyor. Bu sayede ticari bir değeri olan Dreadlockları oluşuyor. Onların bakımı hiç kolay değil çünkü tüylerini yıkamak ve kurutmak iki gün sürebilir. Yine de ona verilen değere sahip çıkacak ve karşılığını verecek çalışkan bir köpek olarak sayılabilirler.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap